Sport.pl

Dramatyczny wypadek na Gasherbrum VII. Denis Urubko i dwaj inni Polacy natychmiast ruszyli na ratunek

Dwaj włoscy wspinacze - Francesco Cassardo i Cala Cimenti - zdobyli dziewiczy wierzchołek Gasherbrum VII (6955 m n.p.m.). Niestety, podczas schodzenia Francesco Cassardo doznał bardzo poważnych obrażeń. Włoch odpadł od ściany i zaliczył kilkusetmetrowy upadek. Na pomoc Włochowi natychmiast ruszył Denis Urubko i dwaj inni Polacy.

Francesco Cassardo i Cala Cimenti poinformowali w sobotę, że zdobyli dziewiczy wierzchołek Gasherbrum VII (6955 m n.p.m.). Niestety, podczas schodzenia Francesco Cassardo doznał bardzo poważnych obrażeń w wyniku kilkusetmetrowego upadku - informuje portal wspinanie.pl. Na górze trwa akcja ratunkowa, w którą zaangażowali się działający w tym rejonie Denis Urubko i Don Bowie. Wspinacze dotarli do Cassardo i jego partnera, gdzie wspólnie czekają na helikopter. W kierunku zespołu wyruszyli również dwaj inni Polacy, ale ich tożsamość nie jest znana. Ich pomoc będzie potrzebna jeżeli helikopter nie przyleci i ekipa ratunkowa będzie musiała rozpocząć znoszenie Francesco Cassardo.

Denis Urubko i Adam Bielecki uratowali Elisabeth Revol

Przypomnijmy, że Denis Urubko brał udział w akcji ratunkowej na Nanga Parbat, gdzie razem z Adamem Bieleckim uratowali Elisabeth Revol. Francuzka razem z Tomaszem Mackiewiczem zdobyła wcześniej szczyt. Polak z wyprawy nie wrócił. Jego ciało spoczywa na wysokości ok. 7250 m.n.p.m.

Więcej o:
Komentarze (46)
Dramatyczny wypadek na Gasherbrum VII. Denis Urubko i dwaj inni Polacy natychmiast ruszyli na ratunek
Zaloguj się
 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 12 razy 6

  Ten Urubko to nigdy, nic nie zdobędzie, bo za każdym razem biega ratować jakiś patałachów ... może się powinien przebranżowić = założyć firmę profesjonalistów ratujących patałachów

 • wozdo

  Oceniono 10 razy 6

  w himalaizmie obecnie duzo bardziej prestiżowe staje się ratowanie innych niż zdobywanie szczytów

 • doomsday

  Oceniono 8 razy 6

  Włosi negocjują aktualnie sprawę wysłania helikoptera z Armią Pakistanu. Rodzina Cassandro zapowiedziała, że zapłaci za wysłanie tego helikoptera. Mówią o tym w każdym dzienniku włoskiej tv.

 • obywalet

  Oceniono 4 razy 4

  Super Denis!

 • marco35

  Oceniono 12 razy 4

  Może niech oni tam założą jakieś górskie pogotowie ratunkowe. Zarobią trochę chłopy

 • kzet69

  Oceniono 3 razy 3

  Nie jestem fanem gości, którzy na własne życzenie próbują się zabić w warunkach poza zakresem ludzkich możliwości, ale Denis Urubko - wielki szacun, za całokształt!

 • doomsday

  Oceniono 4 razy 2

  Francesco Cassardo nie schodził ze szczytu, jak podaje gazeta.pI, a zjeżdżał na nartach. Zjazdy z tego rodzaju szczytów od niedawno są nowym rodzajem sportu. I to w trakcie takiego zjazdu doszło do wypadku.

  W każdym razie dzisiaj o trzej nad ranem polskiego czasu (szósta w Pakistanie) Cassardo został podjęty helikopterem Pakistańskiej Armii. Operacja się udała. Cassardo jest już w miasteczku Skardu, u podnóża góry. Media włoskie w ogóle nie wspominają o Polakach.

  ttps://www.repubblica.it/esteri/2019/07/22/news/alpinista_cassardo_precipitato_in_pakistan_farnesina_alle_5_30_decolla_elicottero_per_salvarlo-231719859/?ref=RHPPLF-BH-I231719862-C8-P2-S1.8-T1

 • tomasz.rze

  Oceniono 4 razy 2

  Przydałby się taki zawodowy Denis-ochotnik w Tatrach, bo Grażyny i Janusze za bardzo przyzwyczaili sie do taksówki helikopterem TOPR.

 • nalesniku

  Oceniono 6 razy 2

  ten urubko to normalnie jakis sjuperrrmennn - jak ktos potrzebuje pomocy - on juz tam jest !!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX