Sport.pl

FAME MMA żąda milionów od nielegalnych streamerów. Za nieświadomość dzieci zapłacą rodzice

W sobotę w Częstochowie odbyła się kontrowersyjna gala FAME MMA 4 (w systemie pay-per-view) z walkami celebrytów, gwiazd Instagrama i patostreamerów. Władze organizacji ostrzegały przed nielegalnym restreamingiem w sieci. FAME MMA złożyło już 100 zawiadomień do prokuratury, a roszczenia to ponad 3,5 miliona złotych. Od "rekordzisty" żądają 2,4 miliona złotych! Za nieświadomość dzieci mogą zapłacić ich rodzice, a ci nie mają pojęcia co ich pociechy robią w Internecie.

Gala Fame MMA to odpowiedź na zapotrzebowanie na walki celebrytów. Pierwsze gale odniosły olbrzymi sukces wśród głównie młodych widzów, których idole mierzyli się ze sobą w oktagonie. Poziom sportowy stał jednak na tragicznie niskim poziomie, a gala były powszechnie krytykowane. Nie przeszkodziło to jednak w olbrzymiej oglądalności i wykupieniach subskrypcji pay-per-view. - Zastanawiasz się, czy będzie bił się chłop ze swoim psem, bliźniaki z siostrami syjamskimi i tak dalej. Szanuję wszystkie rozwiązania. Świat pokazuje, w którą stronę trzeba podążać. To jest od zawsze wielki problem kreatorów rzeczywistości. Im wydaje się, że to oni będą wskazywać ludziom drogę, którą mają iść. A to tak nie działa  - mówi w rozmowie ze Sport.pl Maciej Kawulski, współwłaściciel KSW.

Wielu młodych widzów zdecydowało się także na nielegalny restreaming gal. Oznacza to po prostu, że kupowali oni dostęp do gali, a potem sami decydowali się na pokazanie go na własnych kanałach streamingowych jak YouTube czy Twitch. Jak to robiono? W dołu ekranu streamerzy pokazywali siebie z padami do gier i udawali, że grają w grę komputerową. Na ekranie nie było jednak żadnej gry, a transmisja gali FAME MMA. 

FAME MMA żąda ponad 3 miliony złotych

Federacja FAME MMA zdecydowała się ostrzec widzów, by uważali na takie sytuacje i nie dopuszczali się by restreamerzy mieli na uwadze prawne konsekwencje takich czynów. - Zdajemy sobie sprawę z tego, że pewne rzeczy robicie instynktownie, nie myśląc przy tym zbytnio o konsekwencjach. Mamy do Was prośbę. Zastanówcie się zanim podejmiecie próbę restreamu - pisze FAME MMA w komunikacie. 

Do tej pory FAME MMA zorganizowało trzy gale, a organizacja zdecydowanie zaczęła walczyć o swoje prawa. Do prokuratury trafiło bowiem 100 zgłoszeń o możliwości popełnienia przestępstwa, a łączna suma roszczeń od restreamerów wynosi 3,8 miliona złotych. "Rekordzista" może zapłacić nawet 2,4 miliona złotych. 

Warto przy tym pamiętać, że większość osób pokazujących nielegalnie gale to dzieci poniżej 13 roku życia. Zgodnie z prawem cywilnym małoletni poniżej 13 roku życia nie mogą ponosić odpowiedzialności, ale ta może być przypisana sprawującym nad nimi opiekę, czyli głównie rodzicom, którzy nie dopełnili szczególnej staranności.

Rodzice zapłacą za nieświadomość dzieci

Nielegalny streaming od lat kwitnie w Polsce, ale za nami także pierwszy bezprecedensowy wyrok w tej sprawie. Skazany został właściciel pirackiego serwisu Futbolhd.tv, który rozpowszechniał za twoim pośrednictwem oryginalne transmisje telewizyjne platformy NC Plus bez odpowiednich uprawnień, został skazany na karę 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres lat 3. Mężczyzna został również zobligowany do zapłaty 160 000 zł nawiązki na rzecz ITI Neovision SA wynika to z tego, że właściciel strony uczynił sobie z tego działania stałe źródło dochodu, a orzeczenie nawiązki wynika bezpośrednio z artykułu 46 Kodeksu karnego. To bardzo ważny wyrok, który pokazuje, że z nielegalnym z streamingiem można walczyć, a FAME MMA chce to wykorzystać. 

Mimo że skala piractwa w Polsce maleje, to nadal jest bardzo duża. Między 2006 ma 2013 rokiem procentowa ilość nielegalnych oprogramowań spadła z 57 do 51 procent. W przypadku Europy Zachodniej możemy jednak mówić o średniej oscylującej wokół 30 procent, a ona także maleje. Polacy najwięcej w Europie płacą także za tzw. płatny nielegalny streaming, który oferuje dostęp do materiałów płatnych telewizji. Oznacza to, że wiele osób chętniej wyda 10 zł za nielegalny stream, niż 20 złotych za oficjalną i legalną transmisje. Niestety, społeczna świadomość takich czynów jest w Polsce znikoma, a za bezprawne działania dzieci mogą zapłacić rodziceWięcej o:
Komentarze (58)
FAME MMA żąda milionów od nielegalnych streamerów. Za nieświadomość dzieci zapłacą rodzice
Zaloguj się
 • el.pistolero

  Oceniono 23 razy 23

  @lazio_2
  Buractwo i patologia ogląda w TV buraczaną patologię w klatce, czyli jaki pan, taki kram.

 • pacior4

  Oceniono 19 razy 19

  za dzeci odpowiadają rodzice? cywilnoprawnie? albo napszcie wprost ze to artukuł sponosorowany i każda bzdurę za którą płacą napiszecie albo idzcie się do szkolić. wystarczy student trzeciego roku jakiejs wyzszej szkoły prawa i smażenia kotletów żeby wam wyjasnić debilzim tego artukułu

 • paulogarnies

  Oceniono 13 razy 13

  A promowanie patostreamerów przez fame mma to co to ku.wa jest?
  Powinniście za szerzenie patologii tylko by nabić sobie kieszenie zapłacić wszystkim tym rodzicom których dzieci przez Was uważają ich za osobników godnych do naśladowania..!

 • soap2

  Oceniono 9 razy 9

  Gala celebrytów i patostreamerów w dziale SPORT??
  To jest dopiero znak czasów...

 • lazio_25

  Oceniono 10 razy 8

  Ja pier...le że też taki syf ludzie oglądają , dno totalne .....typowy poziom gimbusów ........a tak nawiasem mówiąc jak by takie transmisje kosztowały 5 zł to nie było by piractwa a i tak by wszyscy zarobili , no ale jak to w Polsce chodzi o to żeby jak najwiecej z ludzi zedrzeć....

 • tatankaiyotake

  Oceniono 5 razy 5

  1). Rodzice nie zapłacą, nie było jeszce takiego wyroku i nie spodziewam się żeby zapadł, ten typ który zapłacić musi, zarabiał na tym i to zostało udowodnione 2) Ciekawe jak liczą ilość "nielegalnych oprogramowań"? Ja nie mam żadnego nielegalnego oprogramowania, nikt ze znajomych też niczego takiego nie ma, kiedyś plagą był piracki windows, dzisiaj życzę powodzenia w używaniu pirackiego windows 10. 3) ta cała afera coraz bardziej przypomina próby wyłudzeń przy okazji wrzucania polskich, nędznych filmów do sieci torrent, tylko po to, by później szantażować ludzi ściągających pozwami sądowymi. Kto się dał nabrać i dla świętego spokoju płacił - był w plecy, reszta co olała nie miała z tego powodu żadnych konsekwencji. 4) moja doba jest zbyt krótka żebym poświęcił chociaż minutę na oglądanie, choćby za darmo takich "wydarzeń" i szczerze współczuję ludziom, którzy to robią, ale o gustach się nie powinno dyskutować itd.

 • pick.up

  Oceniono 7 razy 5

  Prośba do komentujących, żeby nie obrażali tej sportowej gali, bo FAME MMA zacznie wytaczać procesy o zniesławienie 😅

 • hejter

  Oceniono 5 razy 5

  Kto to w ogole oglada takie gowno, musieli by mi doplacic, psycha klęka jak czytam co za walki wymyslają.Mogli by zrobic walki kogotow to by bylo 100 razy lepsze przynajmniej mialo wiecej wspolnego ze sportami walki.Zara beda sie politycy napedalac bo jeszcze tego nie bylo chyba

 • gdabski

  Oceniono 4 razy 4

  "Poziom sportowy stał jednak na tragicznie niskim poziomie"

  Poziom redakcyjny jakby też ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX