Sport.pl

Himalaista jako pierwszy zdobył dwa ośmiotysięczniki jednego dnia. Opublikował niezwykłe zdjęcie

Mount Everest i Lhotse - to ośmiotysięczniki, na których stanął Nirmal Purja. I może nie byłoby w tym nic sensacyjnego, gdyby nie to, że Nepalczyk zrobił to jednego dnia. Jego wyczyn zachwyca, podobnie jak opublikowane przez niego zdjęcie "kolejki" do wejścia na najwyższy szczyt świata.

Nirmal Purja jako pierwszy himalaista w historii zdobył dwa ośmiotysięczniki jednego dnia. Jednego dnia stanął bowiem na szczytach Mount Everestu (8848 m) i Lhotse (8516 m). Taki wyczyn wzbudził podziw i zachwyt internautów, podobnie jak zdjęcie, które Purja opublikował podczas wchodzenia na najwyższy szczyt świata.

Na zamieszczonej przez Purję fotografii widzimy kolejkę himalaistów chcących zdobyć szczyt Mount Everest. To niezwykła scena pokazująca, ilu chętnych chce zdobyć słynny ośmiotysięcznik. Oczywiście należy pamiętać o tym, że większość osób widocznych na zdjęciu to członkowie wyprawy Purji, a także szerpowie, czyli przewodnicy wyprawy.

Projekt "Possible 14/7"

Zdobycie szczytów Mount Everestu i Lhotse to część projektu "Possible 14/7" realizowanego przez nepalskiego himalaistę. Były żołnierz armii brytyjskiej w ciągu siedmiu miesięcy planuje zdobyć 14 ośmiotysięczników. Początkowo wyczyn wydawał się niemożliwy do zrealizowania, ale teraz stał się bardzo prawdopodobny - Purja w miesiąc zdobył bowiem aż pięć szczytów.

W okresie wiosennym himalaista planuje zdobycie jeszcze jednego szczytu. Następne będzie atakował już w okresie zimowym. Plan Purji jest niezwykle imponujący. Takiej liczby ośmiotysięczników w tak krótkim czasie nie zdobył jeszcze nikt w historii. Dotychczasowy rekord należący do Koreańczyka Chang-Ho Kima wynosi siedem lat i 11 miesięcy.

Więcej o:
Komentarze (53)
Himalaista jako pierwszy zdobył dwa ośmiotysięczniki jednego dnia. Opublikował niezwykłe zdjęcie
Zaloguj się
 • ldk81

  Oceniono 10 razy 8

  "Oczywiście należy pamiętać o tym, że większość osób widocznych na zdjęciu to członkowie wyprawy Purji, a także szerpowie, czyli przewodnicy wyprawy."
  Większej bzdury dawno nie czytałem. Na zdjęciu w kolejce są nie członkowie wyprawy Purii, który na szczyt wchodził sam, lecz członkowie Bóg jeden wie ilu równoległych wypraw, wprowadzani na szczyt przez Szerpów w pierwsze od dawna okno pogodowe.

 • grundol1

  Oceniono 7 razy 5

  "Następne będzie atakował już w okresie zimowym."

  Skoro zaczął w kwietniu, to po 7 miesiącach będzie listopad. O jakiej zimie piszecie?

 • grundol1

  Oceniono 9 razy 5

  To zdjęcie sugeruje jakby codziennie były takie kolejki na Evereście. Nie, wiosną i latem podobnie jak zimą też czeka się na okno pogodowe. I jak jest takie okno to wtedy wszyscy obozujący ruszają jednego dnia. Stąd też ten rekord 200 wspinaczy w jeden dzień.

 • 4ted

  Oceniono 4 razy 4

  Umówmy się on był po prostu w robocie. Musiał dotargać na górę nieco tobołków dla klientów.

  A tak serio niesamowity wyczyn. Potencjał wydolnościowy i sportowy wśród Nepalczyków jest olbrzymi. Niestety bieda w tym kraju jest wielka.

 • supermarjan

  Oceniono 4 razy 4

  1 dac mu wódki, znaczy tego, paszporta no, naszej ukochanej katopedofilskiej ojczyzny.
  2 i niech wlazi na k2 w zimie.

 • ltte

  Oceniono 7 razy 3

  Ja to się dziwię, że na ME nie ma jeszcze schroniska z szynową kolejką dojazdową spod podnóża góry. Coś takiego jak na Gubałówce, tylko bardziej pionowo ;-)

 • talavera

  Oceniono 2 razy 2

  Ordynarne fotoszopowe fejczysko - zdjęcie tej kolejki
  Jednego dnia nie da sie zdobyć z Kużnic Świnicy a potem Rysów, a co dopiero Everest i Lothse.
  Wielki kaczor dziennikarski - ale ciemny lud to kupi

 • koncentracjamiary

  Oceniono 2 razy 2

  A kiedy będzie pierwszy himalaista, który wejdzie na Mount Everest na golasa?

 • debordian

  Oceniono 4 razy 2

  Himalaizm to choroba psychiczna i tyle. Możecie minusować, to tylko udowodni, ze sami jesteście chorzy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX