Sport.pl

Polacy już w bazie pod K2

Cały międzynarodowy zespół, którego liderem jest Bask Alex Txikon, jest już w bazie pod K2. - Myślę, że najpóźniej w sobotę ruszymy się w górę - powiedział Marek Klonowski portalowi RMF FM.

37-letni Bask chce dokonać sztuki, która dotąd nie udała się nikomu - wejść zimą na K2. To ostatni z niezdobytych zimą ośmiotysięczników. Txikon dokonał już dwóch prób wejścia na ten szczyt, jednak wyprawy w 2013 i 2015 roku były wejściami letnimi.

Szczegóły zimowej wyprawy Baska opisał portal RMF 24. Wyprawa Txikona rozpoczęła się 2 stycznia i potrwa do marca. Partnerem 37-letniego himalaisty jest Włoch - Felix Criado, z którym Bask już wcześniej się wspinał. "Plan Txikona zakłada dojście do bazy przez lodowiec Baltoro w 10 dni. Później zespół czeka zakładanie obozów i przygotowanie drogi na szczyt. Zespół najprawdopodobniej będzie się wspinał Żebrem Abruzzi, czyli klasyczną drogą, na którą ubiegłej zimy przenieśli się polscy himalaiści w decydującej fazie wyprawy organizowanej przez Polski Himalaizm Zimowy. Możliwy atak szczytowy zespołu Txikona planowany jest z obozu czwartego na wysokości około 8000 metrów" - czytamy na portalu RMF 24.

W wyprawie udział bierze dwóch Polaków zaproszonych przez Baska - Paweł Dunaj, Marek Klonowski. Za kilka dni dołączy do nich Waldemar Kowalewski, o którego udziale dowiedzieliśmy się we wtorek. W piątek cały zespół dotarł do bazy pod K2, gdzie będzie organizował życie.

- My cierpliwie czekamy. Myślę, że najpóźniej w sobotę też się ruszymy. Forma jest i ma być pogoda - powiedział Klonowski portalowi RMF FM.

Więcej o:
Komentarze (12)
Polacy już w bazie pod K2
Zaloguj się
 • gadolinn

  Oceniono 9 razy 5

  Piszecie w tytule, ze dolaczyl do nich himalaista. To wskazuje na nieprzygotowanie zespolu. Powinni miec w zespole karakaramiste.

 • hal_gravity

  Oceniono 2 razy 2

  Było by ekstra jakby tym razem nie trzeba ich było stamtąd ściągać w trybie nagłym....

 • wenge1

  Oceniono 1 raz 1

  "Forma jest i ma być pogoda"
  Litości! Pogoda zawsze jakaś jest! Ktoś kto liczy na "dobrą" pogodę w warunkach górskich, przez dwa miesiące, powinien zdobywać Łysicę w Górach Świętokrzyskich, bo Tatry niespodziewanie mogłyby go zaskoczyć. Jak w zeszłym roku, pobiwakują i wrócą.

 • d33mariusz

  Oceniono 1 raz 1

  Będą siedzieć w namiotach i srac gdzie popadnie. Ale posprzątać po sobie to nie ma komu.

 • kzet69

  Oceniono 3 razy 1

  A kafejkę internetową już uruchomili?

 • rezun-one

  Oceniono 3 razy 1

  Nowa partia szaleńców-masochistów gotuje się na śmierć

 • boliver

  Oceniono 3 razy 1

  Powodzenia,,

  Szkoda ze Rafał Fronia nie jest z nimi,, mielibysmy kolejna piekna ksiazke,

 • fitt

  Oceniono 2 razy 0

  Zdawaja sobie sprawe i sa swiadomi, a to nie to samo co swiadomosc, ze to nie Babia Gora, a odnosze wrazenie ze tak mysla.
  Reasumujac, zyczymy sukcesu i jako jako pragmatycy czekamy na wiadomosc jaka wysokosc ich nie pusci.

 • byann

  Oceniono 1 raz -1

  A zabrali walizkę z gotówką na pakistanskie 🚁🚁🚁

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX