Polacy już w bazie pod K2

K2

K2 (123RF)

Cały międzynarodowy zespół, którego liderem jest Bask Alex Txikon, jest już w bazie pod K2. - Myślę, że najpóźniej w sobotę ruszymy się w górę - powiedział Marek Klonowski portalowi RMF FM.

37-letni Bask chce dokonać sztuki, która dotąd nie udała się nikomu - wejść zimą na K2. To ostatni z niezdobytych zimą ośmiotysięczników. Txikon dokonał już dwóch prób wejścia na ten szczyt, jednak wyprawy w 2013 i 2015 roku były wejściami letnimi.

Szczegóły zimowej wyprawy Baska opisał portal RMF 24. Wyprawa Txikona rozpoczęła się 2 stycznia i potrwa do marca. Partnerem 37-letniego himalaisty jest Włoch - Felix Criado, z którym Bask już wcześniej się wspinał. "Plan Txikona zakłada dojście do bazy przez lodowiec Baltoro w 10 dni. Później zespół czeka zakładanie obozów i przygotowanie drogi na szczyt. Zespół najprawdopodobniej będzie się wspinał Żebrem Abruzzi, czyli klasyczną drogą, na którą ubiegłej zimy przenieśli się polscy himalaiści w decydującej fazie wyprawy organizowanej przez Polski Himalaizm Zimowy. Możliwy atak szczytowy zespołu Txikona planowany jest z obozu czwartego na wysokości około 8000 metrów" - czytamy na portalu RMF 24.

W wyprawie udział bierze dwóch Polaków zaproszonych przez Baska - Paweł Dunaj, Marek Klonowski. Za kilka dni dołączy do nich Waldemar Kowalewski, o którego udziale dowiedzieliśmy się we wtorek. W piątek cały zespół dotarł do bazy pod K2, gdzie będzie organizował życie.

- My cierpliwie czekamy. Myślę, że najpóźniej w sobotę też się ruszymy. Forma jest i ma być pogoda - powiedział Klonowski portalowi RMF FM.

Słony. Quiz wiedzy ogólnej
1/20Wyrażenie ''zapłacić słono'', oznacza, ze zapłacimy za coś:
Zobacz także
 • <b> Aleksander Zniszczoł </b><br/>Indywidualny wicemistrz świata juniorów z 2012 roku, zwycięzca Letniego Pucharu Kontynentalnego 2011. W drużynie zdobył złoty medal MŚJ 2014, Zimowej Uniwersjady 2013 i Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy 2011, a także dwa srebrne podczas MŚJ w 2012 i 2013 roku. eprezentant klubu WSS Wisła, członek kadry młodzieżowej reprezentacji Polski. Rekordzista skoczni Zakucie w Zagórzu, Areal Horeeky we Frenštácie pod Radhošt'm oraz Biła w Szczyrku. Sezon 2004/2005 ukończył na 7. miejscu klasyfikacji generalnej cyklu Lotos Cup. W sezonie 2005/2006 został zwycięzcą cyklu, czterokrotnie zajmując 1. i czterokrotnie 2. miejsce. W kolejnym sezonie ponownie zajął 1. miejsce. W sezonie 2007/2008 roku stanął na najniższym stopniu podium. W sezonie 2013/2014 zdobył złote medale w konkursach drużynowych na uniwersjadzie i mistrzostwach świata juniorów. <br/>Data i miejsce urodzenia: 8 marca 1994 roku, Cieszyn; <br/>Debiut w reprezentacji: 2007 rok; <br/>Debiut w PŚ: 30 grudnia 2011 roku w Oberstdorfie (48. miejsce); <br/>Pierwsze punkty w PŚ: 20 stycznia 2012 roku w Zakopanem (9. miejsce); <br/>Rekord życiowy: 213 m na Kulm w Tauplitz (9 stycznia 2015 roku). Skoki narciarskie. Zaskakujące wyniki kwalifikacji. Zniszczoł najlepszy z Polaków
 • Policja w siedzibie Wisły Kraków Wisła Kraków. Śledztwo ws. niegospodarności w klubie przeniesione do Poznania
 • Asghar Ali Porik oraz Waldemar Kowalewski Kolejny Polak dołączy do wyprawy Alexa Txikona na K2
Komentarze (12)
Polacy już w bazie pod K2
Zaloguj się
 • gadolinn

  Oceniono 9 razy 5

  Piszecie w tytule, ze dolaczyl do nich himalaista. To wskazuje na nieprzygotowanie zespolu. Powinni miec w zespole karakaramiste.

 • hal_gravity

  Oceniono 2 razy 2

  Było by ekstra jakby tym razem nie trzeba ich było stamtąd ściągać w trybie nagłym....

 • wenge1

  Oceniono 1 raz 1

  "Forma jest i ma być pogoda"
  Litości! Pogoda zawsze jakaś jest! Ktoś kto liczy na "dobrą" pogodę w warunkach górskich, przez dwa miesiące, powinien zdobywać Łysicę w Górach Świętokrzyskich, bo Tatry niespodziewanie mogłyby go zaskoczyć. Jak w zeszłym roku, pobiwakują i wrócą.

 • d33mariusz

  Oceniono 1 raz 1

  Będą siedzieć w namiotach i srac gdzie popadnie. Ale posprzątać po sobie to nie ma komu.

 • kzet69

  Oceniono 3 razy 1

  A kafejkę internetową już uruchomili?

 • rezun-one

  Oceniono 3 razy 1

  Nowa partia szaleńców-masochistów gotuje się na śmierć

 • boliver

  Oceniono 3 razy 1

  Powodzenia,,

  Szkoda ze Rafał Fronia nie jest z nimi,, mielibysmy kolejna piekna ksiazke,

 • fitt

  Oceniono 2 razy 0

  Zdawaja sobie sprawe i sa swiadomi, a to nie to samo co swiadomosc, ze to nie Babia Gora, a odnosze wrazenie ze tak mysla.
  Reasumujac, zyczymy sukcesu i jako jako pragmatycy czekamy na wiadomosc jaka wysokosc ich nie pusci.

 • byann

  Oceniono 1 raz -1

  A zabrali walizkę z gotówką na pakistanskie 🚁🚁🚁

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje