Sport.pl

Watykan wystąpi w igrzyskach olimpijskich? Stworzyli drużynę lekkoatletyczną

Watykan stworzył swoją drużynę lekkoatletyczną, podpisał umowę z Włoskim Komitetem Olimpijskim, planuje podobną z komitetem paraolimpijskim. Start w igrzyskach? Na razie tylko w specjalnych igrzyskach dla małych państw Europy

W biurze prasowym Stolicy Apostolskiej w czwartek 10 stycznia zaprezentowano  Athletica Vaticana, czyli pierwsze pełnoprawne stowarzyszenie sportowe w Watykanie. Na razie stowarzyszenie koncentruje się tylko na biegach. Watykan w ostatnich latach - jak przypomina "Guardian" - powoływał drużyny piłkarskie i krykietowe, ale tylko nieoficjalne, by rozgrywać mecze pokazowe np. z reprezentacją kościoła anglikańskiego. A Athletica Vaticana ma inny status, jest pełnoprawną częścią włoskich struktur ruchu sportowego, ma umowę z Włoskim Komitetem Olimpijskim i federacją lekkoatletyczną, może wystawiać zawodników do zawodów krajowych i międzynarodowych.

W tym momencie zespół złożony jest z 60 członków. Są w nim szwajcarscy gwardziści, a także księża i zakonnice. Członkiem stowarzyszenia jest także 62-letni profesor, który na co dzień pracuje w watykańskiej Bibliotece Apostolskiej. - Naszym największym marzeniem jest, aby flaga Watykanu pojawiła się na paradzie podczas ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich - twierdzi Podsekretarz Papieskiej Rady do spraw kultury prałat Melchor Sanchez de Toca. Ale na razie na marzeniu się kończy, Watykan nie zamierza w bliżej określonej przyszłości zabiegać o prawo wystawienia swojej reprezentacji w igrzyskach olimpijskich. Niewykluczone są natomiast zabiegi o start w Igrzyskach Śródziemnomorskich oraz w specjalnych igrzyskach dla małych państw Europy (poniżej miliona mieszkańców), które organizowane są co dwa lata. Ostatnie odbyły się w 2017 w San Marino.

Drużyna Watykanu zadebiutuje w oficjalnych zawodach 20 stycznia: w rzymskim La Corsa di Miguel, biegu na 10 km dedykowanym Miguelowi Sanchezowi, argentyńskiemu biegaczowi, jednemu z tysięcy "desaparecidos", zaginionych podczas rządów junty wojskowej. .

Więcej o:
Komentarze (25)
Watykan wystąpi na na Igrzyskach Olimpijskich? Stworzyli pierwszą drużynę
Zaloguj się
 • ikebroflovski

  Oceniono 16 razy 10

  Łamanie kołem, palenie na stosie, zbiórka na tacę, molestowanie nieletnich, sporo jest dziedzin, w których Watykan i jego przedstawiciele będą z pewnością niekwestionowanymi mistrzami. Powiedzmy więcej, są nimi od wieków.

 • cmochall

  Oceniono 9 razy 7

  Czyli bedzie nowa dyscyplina olimpijska - bieg w zakasanych kieckach.Frekwencja murowana.

 • fisher1973

  Oceniono 6 razy 6

  na olimpiadzie nie biegu pedofila za 7latkiem...
  chyba ze chodzi o ukrywanie pedofili na czas....

 • szabepio

  Oceniono 8 razy 6

  Watykan to moze wystawić co najwyzej druzynę księży pedofili. Na szczescie gwalcenie dzieci nie jest dyscypliną olimpijską.

 • kater-11

  Oceniono 5 razy 5

  Skok na Dominikanę.
  Podnoszenie dziecka i inne podobne dyscypliny. Jak ich badać w testach antydopingowych , jako kobiety, mężczyźni czy po prostu płeć - kapłan.

 • alexander59

  Oceniono 5 razy 5

  Następna pralnia lewych pieniędzy!!!!

 • larsek

  Oceniono 10 razy 4

  I oczywiście zapłaci za to m.in. polski podatnik. Mam nadzieje, ze Biedroń i jego partia odstawi wreszcie od koryta POPIS + Watykan!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX