Sport.pl

K2. Rosjanie chcą atakować, ale mają problemy finansowe. Polacy nie chcą Urubki, a Alex Txikon organizuje swoją wyprawę

- Tak, mamy problemy z finansowaniem i wciąż jesteśmy otwarci na pomoc sponsorów, ale niezależnie od tego i tak pojedziemy - zdradził Artiom Braun, organizator i uczestnik rosyjskiej wyprawy na K2. Rosjanie mogą wyprzedzić Polaków, którzy swoją wyprawę planują na zimę 2019/2020. I nie chcą w niej Denisa Urubki. Na podbój K2 wyruszy również Alex Txikon, który w czwartek ogłosił swoje plany.

Rosyjscy wspinacze chcą zaatakować K2 i zdobyć najwyższy niezdobyty zimą szczyt. W wyprawie ma wziąć udział 10 wspinaczy z Rosji, Kirgistanu i Kazachstanu. Około 12 stycznia wspinacze mają pojawić się w bazie pod K2, a problemy finansowe nie powinny zakłócić wyprawy. Wspinacze chcą zaatakować K2 Żebrem Abruzzi.

- Tak, mamy problemy z finansowaniem i wciąż jesteśmy otwarci na pomoc sponsorów, ale niezależnie od tego i tak pojedziemy. Szkielet naszego zespołu składa się ze wspinaczy o podobnych możliwościach. Działaliśmy razem w górach zimą, lubimy razem się wspinać. Wiem, że waszą ostatnią wyprawę wsparł finansowo polski rząd. My działamy w tej sprawie i mamy problem, bo ktoś mógłby pomóc, ale tylko we własnym, narodowym interesie. Być może zabierzemy ze sobą flagę tylko jednego kraju - przyznał Artiom Braun, organizator i uczestnik wyprawy w rozmowie z Michałem Rodakiem, dziennikarzem RMF FM.

Polska wyprawa bez Denisa Urubki?

Rosjanie mogą wyprzedzić Polaków, którzy swoją wyprawę planują dopiero na przełomie 2019 i 2020 roku. Piotr Tomala, szef Polskiego Himalaizmu Zimowego, zapowiedział, że na ten moment nie rozważa wzmocnienia zespołu wspinaczami z zagranicy.  Portal "wspinanie.pl" informuje, że zaproszenia na wyprawę najprawdopodobniej nie otrzyma Denis Urubko, który był w zespole Krzysztofa Wielickiego podczas wyprawy zimą w 2018 roku. Urubko podczas poprzedniej wyprawy samowolnie rozpoczął wspinaczkę w kierunku szczytu. Nie wziął ze sobą radiotelefonu, przez co przez długi czas nie było z nim żadnej łączności. Potem odmówił rozmowy z Krzysztofem Wielickim, kierownikiem wyprawy.

K2 jest jedynym ośmiotysięcznikiem, którego nie udało się zdobyć w zimie. W 2018 roku próbowała dokonać tego polska grupa wspinaczy kierowana przez Krzysztofa Wielickiego, ale nie zakończyła się ona powodzeniem. Podczas tej wyprawy Adam Bielecki, Jarosław Botor, Denis Urubko i Piotr Tomala brali udział w akcji ratunkowej na Nanga Parbat, gdzie podjęto próbę ratowania Elisabeth Revol i Tomasza Mackiewicza. Polaka nie udało się odnaleźć.

Alex Txikon chce zdobyć K2 przed Polakami

W czwartek okazało się, że rosyjska wyprawa nie będzie jedyna. Alex Txikon, uczestnik pierwszego zimowego wejścia na Nanga Parbat, zorganizował specjalną konferencję prasową, na której przedstawił historię zimowego podboju K2. Jego partnerem podczas wyprawy będzie Felix Criado. Obaj wspinacze byli na K2 pięć lat temu.Więcej o:
Komentarze (49)
K2. Rosjanie chcą atakować, ale mają problemy finansowe. Polacy nie chcą Urubki, a Alex Txikon organizuje swoją wyprawę
Zaloguj się
 • byann

  Oceniono 14 razy 8

  Możemy się zrzucić na ruską wyprawę i będziemy mieli same korzyści:
  1. Nie będziemy płacić za pakistańskie helikoptery ratownicze
  2. Żadnego z naszych nie będziemy opłakiwać i wysłuchiwać wzajemne wyrzuty
  3. Skończy się serial K2 Zimą kolejny sezon
  4. Możemy im podrzucić Urubkę. Podczepimy się, że jednak Polak wszedł pierwszy
  5. Nie będziemy się kłócić kiedy kończy się zima

 • glencok

  Oceniono 19 razy 5

  Wszystkim którzy pójdą, bez względu w której wyprawie: powodzenia. Zdobywajcie i wracajcie cało.

 • a.d.b

  Oceniono 2 razy 2

  Mam nadzieję, że ta kolejna "narodowa wyprawa" na K2 nie będzie finansowana z budżetu państwa. Kto to widział, żeby komuś z podatków finansować jego hobby. Niech sobie znajdą sponsorów, a te 2 mln, których się domagają można lepiej wydać np. na remont szpitalnego oddziału, z którego korzystają wszyscy.

 • felekstankiewicz

  Oceniono 8 razy 2

  Nasi sie na Urubke obrazili,ale Denis nie obrazil sie na gore,Sieknie ta gore jak nic,a my sobie pochodzimy po lodowcu

 • piotrt707

  Oceniono 14 razy 2

  Boją sie konkurencji. Ubuko sieje strach !

 • strzykwa5

  Oceniono 12 razy 2

  To, że nasi nie chcą już Urubki to zrozumiałe. Najgorzej jednak będzie jak trzy wyprawy spotkają się przed szczytem.

 • kibicsportowy1985

  Oceniono 7 razy 1

  Idą w te góry na wlasne życzenie. Potem ktorys utknie lub zginie i placz oraz wydawanie pieniedzy podatnikow na akcje ratunkowe. ZA ROBOTE SIE WEZCIE A NIE LEZIECIE W TE GÓRY JAKIEGOS H...

 • jottsp

  Oceniono 3 razy 1

  potrzebna jest ustawa PiSu definijaca kiedy jest zima na K2 ... a byc moze sie okaze ze nasi juz zrobli K2 zima

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX