Sport.pl

Krzysztof Starnawski z rekordem świata w nurkowaniu ekstremalnym

Krzysztof Starnawski, ratownik TOPR i płetwonurek ekstremalny, pobił rekord świata w nurkowaniu z obiegiem zamkniętym - podał RMF.

Krzysztof Starnawski zszedł na głębokość 303 metrów w jeziorze Garda w północnych Włoszech. - To nawet nie przypadek, dlatego że akurat przed nurkowaniem ktoś wspomniał, że wchodzą dwa filmy o Dywizjonie 303 i stwierdziliśmy: to w takim razie jeśli już planujemy w okolicach trzystu, to czemu nie zrobić tego 303, tak na pamiątkę dla rodaków z dawnych lat - mówił nurek w RMF.

- Nurkowanie trwało siedem godzin, wiec bardzo łatwo wpaść w hipotermię, wychłodzenie, w związku z tym używałem specjalnego ogrzewania elektrycznego, aby uniknąć wychłodzenia. Samo nurkowanie nie było dość trudne, bo kończyło moją dwumiesięczną podróż po Europie, gdzie zajmowałem się eksploracją jaskiń. I wiele tych nurkowań wcześniejszych było w pewnym sensie nawet trudniejszych, chociaż nie tak spektakularnych, wiec one mnie dobrze przygotowały do tego nurkowania - dodał.

50-letni Starnawski jest kolekcjonerem rekordów świata. W 2011 roku zszedł z zamkniętym obiegiem na 283 metry. W październiku 2012 ustanowił rekord Polski nurkując na głębokość 223 m w podwodnej jaskini w Hranickiej propasti, ustanawiając nowy rekord Polski. Sześć lat później podczas nurkowania udowodnił, że Hranicka propast to najgłębsza zatopiona jaskinia na świecie. Starnawski zszedł na 200 m, a potem spuścił sondę, która dotarła do głębokości 404 m.

W nurkowaniu z obiegiem zamkniętym wykonuje się wydech do tzw. pętli oddechowej, w której gaz jest oczyszczany z dwutlenku węgla. To powoduje, że zużycie gazów jest znacznie mniejsze niż jak przy nurkowaniu na aparatach o obiegu otwartym.

Więcej o:
Komentarze (9)
Niesamowity rekord polskiego płetwonurka
Zaloguj się
 • roboczy10

  Oceniono 3 razy 3

  A na co to komu???
  Janusz

 • lud.czerski.wyklety

  Oceniono 9 razy 3

  Chapeau bas
  .
  Zaraz Janusze wyskoczą z "a na co to komu", więc od razu odpowiadam - po to, żeby wam z zazdrości żyłka w dupie pękła.

 • Pi Lub

  Oceniono 4 razy 2

  Wielki błękit do potęgi entej :)

 • supermarjan

  Oceniono 1 raz 1

  Polska jako kraj wogole jest mistrzem w nurkowaniu ekstremalnym

 • Janusz Zlotopolski

  0

  W lebie po flaszce zoladkowej przy pradzie wstecznym zszedlem na 459m (glebiej sie nie dalo) i sie nie chwale :)

 • felicjan.dulski

  0

  A dopiero co towarzystwo wydziwiało że zanurkowanie na głębokość 4m przekracza możliwości dobrego pływaka (było coś o wyciągnięciu topielca z takiej głębokości)
  A teraz jakoś nie ma sceptyków, przynajmniej na razie.
  A ten wyczyn jest naprawdę ekstremalny.

 • laborantkolaborant

  Oceniono 2 razy -2

  w wyczynach darwinistycznych odnosimy znaczące sukcesy.
  pytanie tylko, czy jest się z czego cieszyć?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX