Sport.pl

Colin Kaepernick twarzą Nike. Fani protestują, a koncern notuje wzrost sprzedaży o 31 procent

Colin Kaepernick został nową twarzą Nike w jubileuszowej kampanii #Justdoit. W zeszłym tygodniu to wywołało prawdziwą burzę w sieci, a niezadowoleni klienci na znak protestu palili ubrania Nike. Nic nie wskazywało na to, że koncern z tej okazji może zanotować wzrost sprzedaży, a jednak.

Colin Kaepernick w kampanii Nike 

Colin Kaepernick nową twarzą Nike. Amerykanie palą buty na znak protestu #BoycottNike #JustBurnIt

Colin Kaepernick to były rozgrywający w amerykańskiej lidze NFL. Sportowiec podczas hymnu Stanów Zjednoczonych nie stał, a klęczał w ramach protestu przeciwko rasizmowi i niesprawiedliwości społecznej. Sytuacja zdarzyła się w 2016 roku i od tej pory przez wielu zawodników ten protest w czasie hymnu jest kontynuowany. Również inni sportowcy wspierają go w tych działaniach. Na meczu Sereny Williams z siostrą Venus podczas US Open, kibicujący tenisistkom fani wstali i w ramach wsparcia dali  Colinowi Kaepernickowi owacje na stojąco. 

W związku z jego udziałem w jubileuszowej kampanii #Justdoit na Twitterze powstała wielka akcja przeciwko byłemu sportowcowi, a także marce Nike. Pod hashtagami #BoycottNike #JustBurnIt możemy znaleźć posty z filmikami, w których klienci palą swoje ubrania i buty na znak protestu. 

Colin Kaepernick twarzą kampanii Nike. Klienci protestują. Ogromne straty firmy

Patrząc na to, co przez ostatnie kilka dni działo się w sieci, chyba nikt nie przypuszczał, że w tym wypadku marka może zanotować wzrost sprzedaży. Tak się jednak stało. 

Nike zyskuje na akcji #JustBurnIt

Okazuje się, że reklama z Colinem Kaepernickiem nie wpłynęła negatywnie na sprzedaż, o czym świadczyć mogą badania handlu cyfrowego. Według Edison Trends, firmy zajmującej się badaniem handlu cyfrowego:

Sprzedaż Nike wzrosła w tym roku o 31 procent od niedzieli do wtorku porównując rok 2017 z 17-procentowym wzrostem.

NFL nie reaguje na protesty 

Amerykańska liga NFL nie zareagowała w żaden sposób na protesty w sieci przy okazji zaangażowania do kampanii Nike Colina Kaepernicka. 

Niektórzy z zawodników nadal protestują w taki sam sposób jak Colin Kaepernick . W miniony czwartek podczas hymnu Michael Bennett również wysłuchał hymnu na kolanach. 

Niemniej jednak cel, który chcieli osiągnąć protestujący, przyniósł odwrotny skutek, bo jak widać Nike ma się świetnie, a dzięki antykampanii w social mediach zanotował nie spadek, a wzrost sprzedaży. 

Dlaczego NFL jest dwa razy bogatsza niż Premier League?

Na trening Ani Lewandowskiej przyszło ponad 1000 osób, a my jako jedyne byłyśmy za kulisami. Tego nie zobaczycie nigdzie indziej

Więcej o:
Komentarze (27)
Colin Kaepernick twarzą Nike. Fani protestują, a koncern notuje wzrost sprzedaży o 31 procent
Zaloguj się
 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 4 razy 4

  Colin "Fidel był lepszy niż USA" Kaepernick.
  Najlepszy mem tej kampanii był chyba ze Stalinem 'Believe in something, even if it means sacrificing everything' "Just do it" ... hahaha

 • cpfan

  Oceniono 4 razy 4

  Znów sprawdza się stara prawda: nieważne jak byle się mówiło :) Akcje w stylu "spal to sam" to woda na młyn dla takiego koncernu. Jedne z lepiej wydanych pieniędzy na reklamę ever :P

 • ponury_swiniarz

  Oceniono 8 razy 4

  Zobaczymy dlugoterminowo. Krawiec i szewc nie jest of tego, zeby pouczac klientów w sprawach politycznych. Wg Business Insider, pozytywne postrzeganie marki przez Amerykanów spadło z 69% fo 35% a przez jej klientów z 91% fo 76%. Spadek odnotowano we wszystkich kategoriach, w tym tych w które Nike celuje. Możliwe, że wzrost sprzedaży spowodowany jest przez aktywistów, ludzi zaangażowancyh politycznie i jest to krótkoterminowe. Inna sprawa, że musiałem kupić dres Nike, żeby go spalić. A po spaleniu musiałem kupic nowy... Tak więc, pażywiom uwidim.

 • maras63

  Oceniono 3 razy 3

  Sprawdziłbym pogodę w badanym okresie: temperatura, ciśnienie i takie tam. Analizowanie trzydniowej sprzedaży o takiej porze roku to zabaw dobra dla excelowców i tylko dla nich

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 13 razy 3

  zaraz się dowiemy od polskich dobrych chrześcijan co myślą o "klęczącym Murzynie" - wasze niedzielne dresy tez będziecie palić?

 • alberto_srapovoli

  Oceniono 2 razy 2

  To ten Kopernik byl murzynem?

 • alberto_srapovoli

  Oceniono 2 razy 2

  Spalili, to teraz musza kupic nowe. I sprzedaz rosnie.

 • K L

  Oceniono 4 razy 2

  Ocena chyba przedwczesna/bezpodstawna.
  Masowa obnizka cen/wyprzedaz w zwiazku z rozpoczynajacym sie rokiem szkolnym nie pozwala na obiektywna ocene.Proponuje sprawdzic cene akcji czy tez wyniki finansowe za 2-3 miesiace.
  "Sprzedaz NIKE wzrosla od niedzieli do wtorku"???? Ide sie napic

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX