Sport.pl

Tomasz Mackiewicz z "pomnikiem" od Pakistańczyków. W obozie bazowym na wysokości 3600 m n.p.m.

Tomasz Mackiewicz został uhonorowany przez Pakistańczyków. Postawili symboliczny pomnik z kamieni, upamiętniając w ten sposób polskiego himalaistę.

Tomasz Mackiewicz w styczniu zdobył z Elisabeth Revol szczyt Nanga Parbat. Niestety, po wejściu na szczyt polski himalaista zaczął mieć problemy ze zdrowiem. Trapiła go choroba wysokościowa i ślepota śnieżna. Francuzka sprowadziła go na wysokość 7250 m, ale nie była w stanie mu dalej pomóc. Pozostawiła go w lodowej jamie i ratowała się sama. Zeszła niżej, skąd zabrała ją ekipa ratunkowa. Ratownicy ze względu na złe warunki pogodowe nie byli w stanie ocalić Mackiewicza.

Na szczyt Nanga Parbat w lipcu wybrała się czeska ekspedycja w składzie Pavel Korinek, Radoslav Groh, Pavel Bem, Tomas Kucera, Pavel Burda, Lukas Dubsky. Zdobyli szczyt 20 lipca.

W obozie bazowym na wysokości 3600 m n.p.m. czeska ekspedycja zobaczyła "pomnik" dla Mackiewicza. - Pakistańczycy zbudowali coś na kształt pomnika dla Tomka - powiedział Burda w rozmowie ze "Sportowymi Faktami". - Z kamieni. To oczywiście bardzo prowizoryczny monument, ale świadczy o tym, jak ważny dla nich był Mackiewicz.

- Nikt z nas nie znał osobiście Tomka - powiedział Lukas Dubsky. - Jego historia jest jednak wpisana w tę górę już na stałe. Na każdym kroku można to usłyszeć. Albo wręcz zobaczyć.

Czesi w programie "Alarm" w TVP zdradzili, że widzieli namiot, w którym mogło znajdować się ciało Mackiewicza. - Nie robiliśmy zdjęć, ani nic innego. Nikt nas nie miał odwagi, żeby wejść i sprawdzić, czy jest w środku. Może powinniśmy zrobić zdjęcia, ale nikt nie chciał fotografować szczątków. Podszedłem bliżej namiotu. Stałem tam może dwie minuty i myślałem o tym, co wtedy musiało się wydarzyć.

W rozmowie ze "Sportowymi Faktami" ocenili szanse na sprowadzenie ciała Mackiewicza. - To możliwe - powiedział Dubsky, ale dodał: - Bądźmy jednak realistami. Potrzeba byłoby zorganizować profesjonalną wyprawę, z silnymi himalaistami, którzy po dotarciu na taką wysokość mieliby jeszcze siłę sprowadzić ciało niżej. To nie jest takie proste.

Więcej o:
Komentarze (40)
Tomasz Mackiewicz z "pomnikiem" od Pakistańczyków
Zaloguj się
 • ponury_swiniarz

  Oceniono 16 razy 14

  Podobno mają tam też umieścić "tablicę Kaczyńskich". Obaj bracia przebywali bowiem na podobnych wyskokościach, kiedy latali samolotami. Jeden z nich zginął podczas próby zejścia z wysokości. Tak więc jest związek.

 • markowski222

  Oceniono 7 razy 5

  W górach zginął jak wielu innych, dajcie spokój, niech tam zostanie pod szczytem. Komu to przeszkadza?

 • c.t.k

  Oceniono 4 razy 4

  Dajcie już spokój temu człowiekowi.
  "Kto umarł,ten nie żyje"

 • kisssmyass

  Oceniono 1 raz 1

  żył pasją i z pasją, i za to należy mu się szacunek. Pakistańczycy go doceniali skoro mu pomnik, czy symboliczny grób postawili. A Polaczki jak zwykle, karłowate myśli i uczucia, pod wodzą karła, nic nie pojmą z Wielkości takiego człowieka. i ceny jaką zapłacił, i jego rodzina, za spełnianie marzeń. Ale czym byłoby życie bez spełniania swoich największych pragnień? Śmiercią tylko!

 • stach_79

  Oceniono 3 razy 1

  Dzielnie walczył z problemami w życiu zdobywając góry... cześć jego pamięci.

 • pemu

  Oceniono 5 razy 1

  Powinni ulepić bałwana.

 • poppers68

  Oceniono 23 razy 1

  Pakistańczycy wystawili pomnik brakowi wyobraźni, słabemu przygotowaniu sprzętowemu, przeholowaniu realnych możliwości przez brawurę i docelowe narażenie ludzi próbujących nieszczęsnego pomysłodawcę ratować.
  I naprawdę - dajmy spokój, Bo co? Że nasz Ci był? Że rodak?
  Szczytem hipokryzji mediów były płaczliwe reportarze o osieroconych dzieciaczkach przez ojca z kompletnym pominięciem faktów osobistych nie wystawiających temu przypadkowi ocen wzorcowego taty, prawda?
  Pragnę zaznaczyć, nie jestem hejterem, szkoda życia tego człowieka i to zawsze będzie dramatem. Jednakże skończmy z naszą jakąś taką narodową cechą stawiania na piedestał zarówno ludzi odpowiedzialnych i mądrych lecz tracących życie w dramatycznych okolicznościach z ludźmi beztroskimi w swoich decyzjach i często mało odpowiedzialnymi.
  I dotyczy to nie tylko sfery wspinaczkowej bo wyprzedzających na 3 ciego w pełnym biegu i ginący na drodze, parlamentarzysta lub człowiek sportu, mediów lub polityki staje się w Polsce medialnym męczennikiem. Proponuję dystans.

 • hel14

  0

  Ta wiadomość powinna być lekcją dla Kaczyńskiego i jego przydu.pasów komu, za co a przede wszystkim KTO powinien budować pomniki.

 • mr.knox

  Oceniono 4 razy 0

  Moze jest to sterta smieci, ktora zostawili Polacy a nie zaden pomnik...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX