Sport.pl

Polska wyprawa na K2 pozostawiła po sobie śmietnisko? Mocne wideo w sieci

Polscy himalaiści pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego podjęli podczas tegorocznej zimy nieudaną próbę zdobycia K2. Po kilku miesiącach Narodowa Wyprawa oskarżana jest o pozostawienie po sobie śmieci w jednym z obozów.

Himalaiści zdobyć K2 próbowali w lutym i marcu. Ostatecznie misja zakończyła się niepowodzeniem i najwyższy szczyt Karakorum, będący drugim co do wysokości szczytem Ziemi (8611 m n.p.m.), wciąż pozostaje niezdobyty zimą. Polska wyprawa do kraju wróciła 19 marca.

Teraz, po kilku miesiącach, w sieci pojawiło się wideo prezentujące latem obozowisko i depozyt po Zimowej Wyprawie na K2. Obóz jest pełen śmieci, które powinny zostać spakowane w specjalne, odporne na wpływ warunków atmosferycznych worki. Materiał, nagrany 21 czerwca, za pośrednictwem facebooka udostępnił Jean-Pierre Danvoye, kanadyjski himalaista.

Do całej sytuacji dość szybko odniósł się Piotr Tomala, szef Programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera oraz członek kadry narodowej Polskiego Związku Alpinizmu.

- W związku z nagraniem, które pojawiło się dzisiaj w internecie, pokazującym w opłakanym stanie obozowisko i depozyt po Zimowej Wyprawie na K2, chcemy przede wszystkim przeprosić za zaistniałą sytuację. Ekspedycja, gdy opuszczała bazę, zostawiła po sobie bezwzględny porządek. Wszelkie śmieci były uprzątnięte i przygotowane w szczelnie zamkniętych worach, dobrze zabezpieczonych przed warunkami atmosferycznymi. Niestety prawdopodobnie część worów została splądrowana. Nie wiemy przez kogo. Obecnie wyjaśniamy sytuację z pakistańskim Agentem, który zapewnił nas, ze w połowie lipca pod K2 pojawiła się ekipa i w pełni posprzątała wszystko, co zostało tam zostawione - czytamy w oświadczeniu.

Więcej o:
Komentarze (234)
Polska wyprawa na K2 pozostawiła po sobie śmietnisko? Mocne wideo w sieci
Zaloguj się
 • prawdziwy.polak.patriota

  Oceniono 48 razy 26

  Nawet jakby nie spakowali, to co? Przecież to była narodowa wyprawa i nikt nie będzie nam mówił co mamy robić ze śmieciami. 😂

 • buk.humor.dziczyzna11

  Oceniono 22 razy 16

  NIEUDANA narodowa patriotyczna wyprawa
  Muszę dodać , że w moich zasobach posiadam już koszulkę patriotyczną, wprawdzie z zaciekami z piwa i wymiocin po ostatnim marszu patriotycznym, ale co mi tam, jak patriota to patriota. Dzisiaj polska jutro cały świat.

 • maaac

  Oceniono 21 razy 15

  Ludzie nie dajcie się okłamywać. Są filmy zrobione przez przypadkowych przechodniów (można znaleźć na YT) jak Martyna Wojciechowska z ekipą TVN specjalnie przyjechała tam te śmieci rozrzucać. To oczywiste że to działanie niemieckiej telewizji by skompromitować narodową wyprawę! Dość pedagogiki wstydu!!!!

  PS. Hotinek, represenation1 i reszto baranów gdzie odebrać kasę za ten "patriotyczny" post?

 • timo862

  Oceniono 19 razy 15

  Niezłe jaja. 8km nad ziemią ktoś poszedł grzebać w śmieciach. Ach, te żałosne tłumaczenie się. :D

 • dezyderymarchewka

  Oceniono 13 razy 13

  Jesteśmy wielkim narodem i nikt nie będzie nas pouczał! Totalna Targowica doniosła na naszych himalaistów! A w Niemczech też leżą śmieci i nikt się nie czepia! To wina Tuska!

 • lord_of_the_ducks

  Oceniono 13 razy 13

  Taki szlak nad Morskie Oko, tyle że parę kilometrów wyżej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX