Polska wyprawa na K2 pozostawiła po sobie śmietnisko? Mocne wideo w sieci

Obozowisko pozostawione przez polskich himalaistów na K2

Obozowisko pozostawione przez polskich himalaistów na K2 (facebook.com)

Polscy himalaiści pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego podjęli podczas tegorocznej zimy nieudaną próbę zdobycia K2. Po kilku miesiącach Narodowa Wyprawa oskarżana jest o pozostawienie po sobie śmieci w jednym z obozów.

Himalaiści zdobyć K2 próbowali w lutym i marcu. Ostatecznie misja zakończyła się niepowodzeniem i najwyższy szczyt Karakorum, będący drugim co do wysokości szczytem Ziemi (8611 m n.p.m.), wciąż pozostaje niezdobyty zimą. Polska wyprawa do kraju wróciła 19 marca.

Teraz, po kilku miesiącach, w sieci pojawiło się wideo prezentujące latem obozowisko i depozyt po Zimowej Wyprawie na K2. Obóz jest pełen śmieci, które powinny zostać spakowane w specjalne, odporne na wpływ warunków atmosferycznych worki. Materiał, nagrany 21 czerwca, za pośrednictwem facebooka udostępnił Jean-Pierre Danvoye, kanadyjski himalaista.

Do całej sytuacji dość szybko odniósł się Piotr Tomala, szef Programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera oraz członek kadry narodowej Polskiego Związku Alpinizmu.

- W związku z nagraniem, które pojawiło się dzisiaj w internecie, pokazującym w opłakanym stanie obozowisko i depozyt po Zimowej Wyprawie na K2, chcemy przede wszystkim przeprosić za zaistniałą sytuację. Ekspedycja, gdy opuszczała bazę, zostawiła po sobie bezwzględny porządek. Wszelkie śmieci były uprzątnięte i przygotowane w szczelnie zamkniętych worach, dobrze zabezpieczonych przed warunkami atmosferycznymi. Niestety prawdopodobnie część worów została splądrowana. Nie wiemy przez kogo. Obecnie wyjaśniamy sytuację z pakistańskim Agentem, który zapewnił nas, ze w połowie lipca pod K2 pojawiła się ekipa i w pełni posprzątała wszystko, co zostało tam zostawione - czytamy w oświadczeniu.

Zobacz także
 • Michał Stawicki i Joanna Mazur Joanna Mazur i Michał Stawicki ze wsparciem fundacji Sport Twoją Szansą
 • Adam Stefanów Wielka sensacja! Adam Stefanów pokonał byłego mistrza świata! Sukces polskiego snookerzysty
 • Wintercamp Wintercamp 2019. Miłośnicy gór spotkali się na Turbaczu
Komentarze (234)
Polska wyprawa na K2 pozostawiła po sobie śmietnisko? Mocne wideo w sieci
Zaloguj się
 • prawdziwy.polak.patriota

  Oceniono 48 razy 26

  Nawet jakby nie spakowali, to co? Przecież to była narodowa wyprawa i nikt nie będzie nam mówił co mamy robić ze śmieciami. 😂

 • buk.humor.dziczyzna11

  Oceniono 22 razy 16

  NIEUDANA narodowa patriotyczna wyprawa
  Muszę dodać , że w moich zasobach posiadam już koszulkę patriotyczną, wprawdzie z zaciekami z piwa i wymiocin po ostatnim marszu patriotycznym, ale co mi tam, jak patriota to patriota. Dzisiaj polska jutro cały świat.

 • maaac

  Oceniono 21 razy 15

  Ludzie nie dajcie się okłamywać. Są filmy zrobione przez przypadkowych przechodniów (można znaleźć na YT) jak Martyna Wojciechowska z ekipą TVN specjalnie przyjechała tam te śmieci rozrzucać. To oczywiste że to działanie niemieckiej telewizji by skompromitować narodową wyprawę! Dość pedagogiki wstydu!!!!

  PS. Hotinek, represenation1 i reszto baranów gdzie odebrać kasę za ten "patriotyczny" post?

 • timo862

  Oceniono 19 razy 15

  Niezłe jaja. 8km nad ziemią ktoś poszedł grzebać w śmieciach. Ach, te żałosne tłumaczenie się. :D

 • dezyderymarchewka

  Oceniono 13 razy 13

  Jesteśmy wielkim narodem i nikt nie będzie nas pouczał! Totalna Targowica doniosła na naszych himalaistów! A w Niemczech też leżą śmieci i nikt się nie czepia! To wina Tuska!

 • lord_of_the_ducks

  Oceniono 13 razy 13

  Taki szlak nad Morskie Oko, tyle że parę kilometrów wyżej.

 • psyhodelic

  Oceniono 19 razy 13

  To nie są śmieci po Polakach. Polacy swoje śmiecie wywożą do lasów

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje