Sport.pl

Aleksander Gukow uratowany. Niesamowite zdjęcia z akcji na Latok I w Karakorum

Aleksander Gukow został uratowany, a w sieci pojawiły się niesamowite zdjęcia z akcji ratunkowej rosyjskiego wspinacza. Na jednym z nich widać moment, w którym helikopter zawisł nad leżącym w śniegu Gukowem.

Od kilku dni w Karakorum przy górze Latok I trwała akcja ratunkowa rosyjskiego wspinacza Aleksandra Gukowa, który od 25 lipca przebywał uwięziony w ścianie bez żadnego sprzętu. We wtorek ratownicy dotarli do rosyjskiego wspinacza.

Na zdjęciu wykonanym przez pakistańską armię widać moment, w którym helikopter zawisł nad rosyjskim wspinaczem.

W sieci pojawiły się również zdjęcia z transportu Gukowa.

.. .

Gukow w ścianie Latoka I tkwił od środy. Wówczas na północnej grani najwyższego szczytu grupy Panamah Muztaght doszło do tragicznego wypadku, w którym zginął partner, Siergiej Głazunow. Razem z nim, Gukow stracił cały sprzęt niezbędny do wspinaczki.

Gukow pierwszy sygnał SOS nadał właśnie w środę, kiedy poinformował o śmierci Głazunowa i poprosił o pomoc. Później Rosjanin wysyłał kolejne wiadomości, czekając na pomoc. Najpierw napisał, że znalazł pół batonika i trochę picia, teraz odezwał się po raz kolejny. - Przerąbane. Skąd tyle lawin? Nie mogę stopić śniegu - napisał.

Jak informowała Anna Piunowa, koordynator wyprawy, Gukow w ostatniej wiadomości napisał, że baterie w jego telefonie satelitarnym nie starczą na długo. Co gorsza przekazał, że kończy mu się pożywienie.

Na szczęście ostatecznie udało się uratować rosyjskiego wspinacza. Przeszkadzająca wcześniej pogoda się poprawiła i śmigłowce mogły podjąć go ze ściany z wysokości około 6200 metrów. Gukow jest już w szpitalu w Skardu, nic mu nie zagraża, jest jedynie poważnie osłabiony.

Więcej o akcji ratunkowej

***

Ronaldo wybrał dom w Turynie. Bogaty sąsiad

Lewandowski pogodzony z losem

Nawałka miał ofertę z Ukrainy

Szymon Marciniak i kolejne kontrowersje

Więcej o:
Komentarze (38)
Niesamowite zdjęcia akcji ratunkowej Gukowa
Zaloguj się
 • mppmpp

  Oceniono 30 razy 26

  Cieszę się, że go uratowano!

 • siwywaldi

  Oceniono 17 razy 15

  A tak przy okazji:
  Gukowa ze sciany "podjął" śmigłowiec Ecureuil, zaprojektowany i wyprodukowany przez firmę Eurocopter, czyli TEN SAM koncern co te goowno warte zdaniem antka szmacierewicza Caracale.

  I żeby było śmieszniej, Beata Szydło jakoś nie miała obiekcji kiedy ją transportowano do Warszawy innym produktem tej samej firmy, latającym w barwach Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. :-))

 • notes1

  Oceniono 11 razy 11

  Do ratowania Rosjanina Pakistańska firma Askari Aviation wykorzystała śmigłowce Ecureuil/AStar AS350 B3 które jako jedyne wylądowały w 2005 na szczycie Mount Everest

 • boliver

  Oceniono 10 razy 8

  Wspaniale,, bravo dla wszystkich,,

 • letejczyk

  Oceniono 12 razy 8

  Gratulacje!!!Radosć.

 • jack_flash

  Oceniono 4 razy 2

  Kilka miesięcy temu lokalni „specjaliści” forumowi, wieszali psy na „ciapatych” pilotach śmigłowców przy okazji akcji ratunkowej na Nanga Parbat.
  Swietny sprzęt, wspaniali lotnicy, uratowany człowiek.

 • mysl.iwy

  Oceniono 17 razy -5

  Koszty ratunkowe pokryje firma Mars Incorporated, która jest właścicielem batonika Snickers. Gukow ogłosił jeszcze przed uratowaniem, ze właśnie dzięki polowce batonika Snickers, który znalazł już po wypadku udało mu się przeżyć.

 • mp102

  Oceniono 19 razy -7

  Czy nie podawano ostatnio, że na taką wysokość nie ma szans lecieć helikopterem?

 • eldemon

  Oceniono 20 razy -20

  Jak można wybierać się na taka wyprawę bez dużej ilości żarcia, no jak?!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX