Sport.pl

Adam Bielecki i Andrzej Bargiel nie wezmą udziału w akcji ratunkowej w Karakorum

Adam Bielecki i Andrzej Bargiel nie wezmą udziału w akcji ratunkowej na Latoku I (7145 m).

Pierwotnie o udziale Polaków w planowanej akcji poinformował rosyjski portal mountain.ru, ale te informacje zostały zdementowane przez Adama Bieleckiego. -  Zgodnie ze wspólnymi ustaleniami i zgodnie z planem, póki co, razem z Jackiem [Czechem - dop. red.] pakujemy bazę i jutro rozpoczynamy trekking powrotny. Gdyby była taka potrzeba, to jesteśmy gotowi te plany zmienić. Jesteśmy w stałym kontakcie z Davidem i Hervem, którzy z naszej perspektywy podejmują tutaj decyzje - napisał Bielecki na Facebooku.

Na jednym ze szczytów Karakorum przebywa Aleksander Gukow. Jego partner, Siergiej Glazunow nie żyje.

Przypomnijmy, że Glazunow zginął w środę 25 lipca na północnej grani szczytu Latok I (7145 m), jednego z najwyższych w grupie Panamah Muztagh z pasma Karakorum. To jedna z najgroźniejszych, wciąż pozostających bez przejścia części łańcucha znajdującego się na pograniczu Pakistanu. Grań sprawia wspinaczom olbrzymie problemy techniczne, o czym przekonało się już wielu ochotników.

Po tym, jak Glazunow zginął, na ścianie pozostał jego partner, Aleksander Gukow, który nadał dramatyczny sygnał SOS. - Potrzebuję pomocy. Muszę być ewakuowany. Siergiej poleciał. Zostałem na ścianie bez ekwipunku - powiedział Rosjanin.

Miejsce przebywania rosyjskiego wspinacza, czekającego na pomoc na ścianie Latok IMiejsce przebywania rosyjskiego wspinacza, czekającego na pomoc na ścianie Latok I mountain.ru

Początkowo informowano, że jedną z rozważanych opcji jest wysłanie śmigłowca, który zrzuci potrzebny Gukowowi sprzęt. Według informacji mountain.ru w akcji ratunkowej mieli wziąć udział Polacy, którzy będą musieli sprowadzić Rosjanina. Ta informacja okazała się jednak fałszywa. 

Bargiel obecnie przebywa w hotelu, a pogoda nie pozwala na przeprowadzenie akcji ratunkowej. Wyraził chęć udziału w akcji ratunkowej, pozostaje w kontakcie z rosyjską ekipą.

Sam Bielecki dowiedział się o akcji z mediów, znajduje się w bazie pod Gaszerbrumem. Jak podaje "mountain.ru" w czwartek helikopter nie wyruszy na pomoc Rosjaninowi.

Adam Bielecki: Himalaizm jest sportem jak każdy inny. Skoro finansujemy piłkarzy, siatkarzy, to dlaczego nie nas, skoro jesteśmy nieźli

Więcej o:
Komentarze (107)
Adam Bielecki i Andrzej Bargiel nie wezmą udziału w akcji ratunkowej w Karakorum
Zaloguj się
 • wesslingharald

  Oceniono 17 razy 15

  "I odpadłem od ściany. Widok krwawiących, doszczętnie ogołoconych ze skóry palców przypomniał mi skrwawione oko mojego tatrzańskiego przyjaciela Teddiego, który niegdyś, oślepiony krwią po niebezpiecznym odpadnięciu, mylnie sądząc, że stracił oko, wykrzyknął: "O Boże, straciłem oko!" - A po chwil z gniewem: "Ach, pieprzyć to, będę się wspinał z jednym okiem!"
  W. Kurtyka, 1990

 • asia_i_p

  Oceniono 12 razy 12

  Powodzenia! Oby sie udało.

 • ynlem

  Oceniono 11 razy 9

  Dziś każdy to ekspert od układania życia innym.
  Ot istotą połowy komentarzy tutaj.
  Mimo że dla mnie żaden to super wyczyn nie moja dyscyplina sportowa (w sensie zaistnienia, w żaden sposób nie mówię o wysiłku bo jest on ponad możliwość większości ludzi) jednak w ich świecie sprawnością. I jest to sport jak każdy inny. Łączy on w sobie indywidualna walkę jak i zespołową taktykę.
  Z tym że tam jak nie jesteś gotów nikt nie śpiewa "...nic się nie stało" bo dzieje się to co ostatnio oglądamy a dzieje się dużo wówczas złego.

  Mam nadzieję że dotrą do niego bezpiecznie i bezpiecznie wszyscy z nich zejdą .
  Bo trzeba sobie uświadomić że oni bardziej ryzykują gdyż nie przygotowywali się na tą wspinaczkę

  Ps.: A najleprzym pytaniem jest "kto za to płaci?"
  Zawsze te same pytanie jak by im ktoś z kieszeni....
  Zawsze ktoś płaci i bardzo rzadko z publicznych pieniędzy.
  Poza tym w Polsce wszystkie kadry narodowej każdego sportu olimpijskiego w dużej części (jak nie w całości) pochodzi z publicznych pieniędzy. Bo sport dla człowieka jest bardzo istotny zwłaszcza dziś gdzie aktywność fizyczna coraz częściej musi być wymuszona poprzez sport a urozmaicenie daje atrakcyjność i zachęca większą liczbę ludzi

 • barrt21

  Oceniono 6 razy 6

  Kapitan Polska pełną gębą

 • il_pino

  Oceniono 11 razy 5

  wszystkich interesuje kto za to płaci bo k .... wszyscy na forum są tacy samowystarczalni że nie korzystają z niczego co jest finansowane przez gminę, unię, budżet państwa, NFZ itd. na który się wszyscy składamy z tym że większość raczej w niewielkiej kwocie.

 • qwardian

  Oceniono 4 razy 4

  Brawo.

 • ugly_cup_bought_in_caernarfon

  Oceniono 3 razy 3

  Powinna być relacja z każdej akcji wspinaczkowej na świecie.

  Po co się rozdrabniać?

 • ikar.ka

  Oceniono 3 razy 3

  Powodzenia! (A drona jakiegoś nie da się najpierw podesłać z ekwipunkiem, żeby facet jakoś dotrwał do przybycia ekipy?)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX