Oficjalnie: Adam Bielecki stanął na szczycie Gaszerbrum II!

Dwójka Polaków Adam Bielecki i Jacek Czech w poniedziałek przeprowadzała atak szczytowy na Gaszerbrum II. Ostatni punkt lokalizacyjny Bieleckiego z 14:58 pokazuje, że Polak stanął na szczycie! Dla Bieleckiego to już piąty ośmiotysięcznik.

Gaszerbrum II to najniższy ośmiotysięcznik Himalajów i Karakorum. Pierwszy raz góra została zdobyta w 1956 roku, a pierwsze zimowe wejście zaliczone zostało w 2011 roku, a wśród grupy, która go zdobyła byli Simone Moro, Denis Urubko i Cory Richards. 

Adam Bielecki i Jacek Czech przeprowadzili atak szybciej niż planowali, bo na wtorek 17 lipca planowane jest znaczne pogorszenie pogody.

W niedzielę zespół dotarł do bazy numer trzy, gdzie wcześniej zostawiony był namiot. Atak szczytowy zaplanowano na wczesne godziny poranne, bo w Karakorum jest teraz lato i himalaiści muszą mierzyć się z bardzo mocnym słońcem odbijającym się od śniegu. Oprócz  Bieleckiego i Czecha, na szczyt wyruszyli także: Kazach Borys Dedyszko oraz Niemiec Felix Berg.

Portal wspinanie.pl pisze, że Bieleckiemu w decydującym ataku na szczyt towarzyszył Berg. Nie wiadomo, czy udało się to również Jackowi Czechowi. Himalaiści rozpoczęli schodzenie, warto zauważyć, że w Pakistanie ciemno zrobi się o godzinie 20:49 czasu polskiego.

Piąty ośmiotysięcznik Bieleckiego

Przed południem na lokalizatorze Bieleckiego widać było, że grupa idzie w kierunku grani, a o godzinie 12:08 lokalizator pokazał, że himalaiści na pewno zaatakują szczyt. Później wydawało się, że himalaiści wracają, ale oni po prostu zeszli niżej w celu obrania innej drogi na szczyt. Jak pokazuje lokalizator Bieleckiego - Polak stanął na szczycie. 

- Dzisiaj około 14.30 (17.30 czasu pakistańskiego) na wierzchołek Gasherbruma II (8035 m) wspiął się Adam Bielecki – podaje dziennikarz TVN 24 Robert Jałocha.

Popularność po brawurowej akcji ratunkowej

Adam Bielecki zasłynął z brawurowej akcji ratunkowej, gdy w styczniu 2018 roku wraz z Denisem Urubką uratował Elizabeth Revol z Nanga Parbat rezygnując chwilowo ze swojego projektu zdobycia K2 zimą. Tomasz Mackiewicz i Elisabeth Revol zdobyli Nanga Parbat (8125 m n.p.m.), ośmiotysięcznik w Himalajach Zachodnich.

Niestety, podczas zejścia Mackiewicz źle się poczuł. Revol sprowadziła go na wysokość 7300 m. Stan Polaka się pogorszył, nie był w stanie chodzić. Francuzka ratowała życie i zaczęła schodzić. Spod K2 śmigłowcami przylecieli Adam Bielecki, Denis Urubko, Jarosław Botor i Piotr Tomala. Uratowali Revol, do Mackiewicza nie udało się dotrzeć.

Bargiel planuje zjazd z K2

W tym samym czasie na K2 trwa kolejna akcja Andrzeja Bargiela, który planuje wejść na szczyt K2 i zjechać z niego na nartach. Polak planuje dojście do obozu czwartego na 7800 metrów, a w ataku pomaga dron jego brata - Barłomieja Bargiela 

Zobacz także
 • K2 Polacy już w bazie pod K2
 • Dimitrij Wołoszyn Mr. Freeze z Mołdawii! Pokonał ultramaraton w najzimniejszym miejscu na naszej planecie. Zrobił to dla chorej dziewczynki
 • Agata Wróbel wysłała specjalną wiadomość do kibiców. Niesamowite efekty zbiórki
Komentarze (73)
Adam Bielecki stanął na szczycie Gaszerbrum II!
Zaloguj się
 • pinilek

  Oceniono 7 razy 5

  Spot na tej wysokości jest mocno niedokładny, widać wyraźnie, że wskazania są przesunięte o kilkadziesiąt metrów od topografii. Adam i Jacek są bliżej szczytu, niż to wygląda, być może już na niego weszli. (pisane o 14:54 naszego czasu).

 • polak.podatnik

  Oceniono 3 razy 3

  czym tu się podniecać? w każdym sezonie 8-tysięczniki zdobywa tysiące ludzi, gdyby odkryli nowe zwierze w rowie oceanicznym, albo jakieś nowe bakterie pod lodem na Antarktydzie - to byłby news

 • byrcyn11

  Oceniono 2 razy 2

  A ja wczoraj byłem na Gromniku i co - mam się zaraz chwalić ? Byłem, bo to mi sprawiło przyjemność i nikomu nic do tego !

 • ssaassaa

  Oceniono 2 razy 2

  "warto zauważyć, że w Pakistanie ciemno zrobi się o godzinie 20:49 czasu polskiego"
  Różnica czasowa między PL a Pakistan to 3h, więc o 20:49 jest tam 23:49. Pakistan jest bardziej na południe od PL, więc nie ma możliwości, żeby ciemno robiło się tak późno. Poprawcie tego babola.

 • grzegorzul

  Oceniono 10 razy 2

  mam nadzieję że koleś wchodził tam za swoja kasę, a nie jako narodowa wyprawa....

 • inny_wolny_login

  Oceniono 8 razy 2

  "robią decydujący atak" - może przeprowadzają?
  poprawka matury z polaka dopiero w przyszłym roku? (czy też obiecująca gimbaza?)

 • zamknij_oczy

  Oceniono 1 raz 1

  Who cares? Niech sobie włazi kolo gdzie chce. Po co o tym pisać? Czym się podniecać?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje