Sport.pl

Dobre prognozy pogody spod K2! Wiadomo, kiedy będzie okno pogodowe

Reporter TVN24 przekazał, że w sobotę jest możliwe okno pogodowe na K2, które pozwali na wznowienie wspinaczki. - Wyszło słońce. Temperatura wynosi nieznacznie poniżej zera stopni.

Jak informuje reporter TVN24 Robert Jałocha, który jest obecny pod K2, pogoda w czwartkowy poranek zaskoczyła himalaistów oraz dziennikarzy obecnych w bazie.

- Wyszło słońce. Temperatura wynosi nieznacznie poniżej zera stopni. Śledzimy tutaj prognozy nie tylko dla szczytu, ale też dla naszej bazy. W nocy prognozowany był wiatr o sile 60 km/h i mieliśmy prośbę od Krzysztofa Wielickiego by pilnować namiotów. Tak mocnego wiatru jednak nie było - mówił reporter TVN 24. 

Poprawa pogody nie oznacza jednak, że himalaiści ruszą od razu do góry. Wszystko wskazuje jednak na to, że Polacy będą wznowić wyprawę już w sobotę. - W czwartek i w piątek wiatr ma osiągać siłę około 50 km/h. Być może za dwa dni uda się wyjść do góry przekazał mi Piotr Tomala - dodawał Jałocha. 

Potrzeba dwóch okien pogodowych

Do zdobycia szczytu potrzebne są dwa okna pogodowe. Pierwsze na aklimatyzację, drugie na atak szczytowy. Celem dla większości z himalaistów będzie dotarcie do obozu trzeciego na wysokości 7450 m i spędzenie tam jednej lub dwóch nocy. Dopiero potem może nastąpić atak szczytowy. 

Co się dzieje na K2?

Denis Urubko spakował wszystkie swoje rzeczy i wyruszył z bazy pod K2. To oficjalny koniec wyprawy dla 44-letniego himalaisty. Bazę opuścił również Amin, jeden z tragarzy wysokościowych, który wymaga dalszych badań szpitalnych związanych z chwilową, ale powtarzającą się ślepotą śnieżną.

Komentarze (58)
Dobre prognozy pogody spod K2! Wiadomo, kiedy będzie okno pogodowe
Zaloguj się
 • J W

  Oceniono 6 razy 2

  Patrząc z pozycji laika a za takiego się uważam w przeciwieństwie do wysypu "fachowców od gór wszelakich" to cała ta wyprawa zimowa przypomina mi raczej polowanie na cud pogodowy. na zasadzie wyjdzie słońce, będzie cieplej i nie będzie wiało, to zaliczę. Zaczynam rozumieć dlaczego Urubko postąpił tak a nie inaczej.

 • lukashh80

  Oceniono 8 razy 2

  Z dniem dzisiejszym trzeba uznać że wyprawa nie powiodła się. Marzec to żadna zima, tak jak czerwiec to nie jest wiosna, a grudzień to nie jest jesień.

 • baramboo

  Oceniono 6 razy 2

  Dobra pogoda ich zaskoczyła, czyli te wszystkie prognozy okien pogodowych można sobie o kant dupy rozbić.

 • pawel.ccc

  Oceniono 8 razy 2

  Jeden z portali zacytował kierownictwo imprezy..." nie było wskazań medycznych aby wzywać helikopter dla Urubki" wszystko fajnie ale "dżentelmeni" od pana Wielickiego podrzucili Urubce do "holowania" Szerpę Amina który cierpi na ślepotę śnieżną związaną z chorobą wysokościową. Czy Amin jest gorszym sortem niż "bwana kubwa" Bielecki czy Fronia ? Powtarzająca się ślepota śnieżna jest związana z choroba wysokościową i jest objawem neurologicznym a poszkodowany powinien natychmiast zostać przetransportowany w niższe partie gór. Z opisu drogi, jaka ma pokonać Urubko z chorym Szerpą Aminem wynika że szybko to oni nie dojdą, najpierw 100 km po lodowcu przez ok. 7-10 dni a potem autobusem do szpitala to następne 24 godziny. Jak Aminowi sie w tym czasie pogorszy zdrowie to znowu będzie próba zwalenie winy na Urubkę a nie na organizatorów wyprawy. Tyle tylko, że jak w tej sytuacji Aminowi coś się stanie to pan Wielicki raczej za szybko do kraju nie wróci bo po ostatnich wypadkach pod Mt. Everestem Szerpowie się zorganizowali i lepiej dbają o swoje interesy i zapewne prokurator z Pakistanu poprosi pana W. o wyjaśnienia dlaczego nie zapewnił pomocy choremu pracownikowi.

 • pivit

  Oceniono 3 razy 1

  Wygląda na to że te zimowe wejścia to łapanie chwil lata zimą bo w prawdziwie zimowych warunkach (wiatr > 80km/h, minus 50 stopni, śnieżyca) zdobycie tych ośmiotysięczników przekracza możliwości homo sapiens.

 • lyjnin69

  Oceniono 3 razy 1

  na pewno okno pogodowe będzie w lipcu

 • spinaker99

  Oceniono 3 razy 1

  Trzy tony ogórka sprzedam,tanio!

 • simon_jester

  Oceniono 5 razy 1

  wiosna /meteorologiczna/ się zaczęła to i okno pogodowe się otworzyło... ;)

 • leszekk73

  Oceniono 5 razy 1

  No dobra, ale jak to jest z tą zimą? Czy poza naszymi wspinaczami ktoś jeszcze na świecie uznaje, że zima w Himalajach jeszcze się nie skończyła?
  Pytam serio, bo w zasadzie wszystkie zimowe rekordy były przed marcem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX