Nanga Parbat. Szwagierka Tomasza Mackiewicza: W sobotę około południa powinniśmy wiedzieć, czy Tomek przeżył noc

Trwa akcja ratunkowa na Nanga Parbat. Tomasz Mackiewicz i Francuzka Elisabeth Revol walczą o życie. Śmigłowiec wyleci po nich dopiero w sobotę o świcie. - Przed Tomkiem najtrudniejsza noc - mówi Małgorzata Sulikowska, szwagierka Mackiewicza.

Akcja ratunkowa rozpocznie się o świcie. - MSZ dał pieniądze, mimo że od rana słyszałam, że podstawa prawna na to nie pozwala. Dopiero gdy do akcji włączyły się media, zmieniono decyzję - mówi Małgorzata Sulikowska, szwagierka Tomasza Mackiewicza.

- Moja siostra rozmawiała z konsulem w momencie, kiedy wypłacał pieniądze potrzebne na zorganizowanie akcji [50 tys. dolarów]. Helikopter wyleci po chłopaków na K2 skoro świt. Mają wylądować na Nandze na wysokości ponad 6000 metrów. Następnie czteroosobowa ekipa ruszy w górę... Niestety, zajmie im to wiele godzin. Do pokonania będą mieli tysiąc metrów trudnego terenu. To oznacza, że najwcześniej około południa będziemy wiedzieć, czy Tomek przeżył noc.

Mackiewicz jest w bardzo złym stanie. Zmaga się z chorobą wysokościową, ma obrzęk płuc i mózgu. Wciąż mam nadzieję. Tomek z Eli spędzili kilka nocy na tej wysokości, więc w tym upatrujemy szanse. Tyle że Tomek jest w bardzo złym stanie... - zarywa głos Sulikowska.

Wiele wskazuje na to, że Mackiewicz z Revol nie osiągnęli szczytu Nanga Parbat (8126 m n.p.m.). - Gdyby tak było, to pewnie otrzymalibyśmy taką wiadomość. W nocy była tylko informacja od Eli, że zawracają. Tylko tyle - kończy.

Zobacz także
 • UFC Donald Cerrone bije kolejne rekordy w UFC! Ależ cios [WIDEO]
 • Conor McGregor Conor McGregor wyraził zgodę! Hitowa walka w UFC stanie się faktem?
 • UFC UFC Brooklyn. Ciężki nokaut! Rywal nie był w stanie odpowiedzieć [WIDEO]
Komentarze (129)
Nanga Parbat. Szwagierka Tomasza Mackiewicza: W sobotę około południa powinniśmy wiedzieć, czy Tomek przeżył noc
Zaloguj się
 • taus

  Oceniono 11 razy 11

  Ja się pytam jak to jest: mniej więcej wiadomo jak zimowe wycieczki na szczyty w Himalajach wypadają zimą. To znaczy wiele się nie udaje.
  Dlaczego kosztów akcji ratunkowej nie zabezpieczają przed wyprawą?
  Idą na zasadzie "pewnie się uda"? Jak się nie uda to dramatyczne apele, zbiórki, a teraz pieniądze publiczne. -.-

 • markowski222

  Oceniono 19 razy 11

  Dajcie redaktorzy spokój! W Wielkopolsce wielki wybuch gazu, ludzie potracili domy a wy na czołówkę dajecie info o szaleńcach, którzy na własną prośbę znaleźli się na Nanga Parbat zimą. To jakaś aberracja.

 • r_a_v

  Oceniono 7 razy 7

  jak jadę na nurki to się ubezpieczam , ciężko było przewidzieć że do akcji będzie potrzebny wiatrak ?? niestety ale polskie jakoś to będzie się kłania ...

 • kayll

  Oceniono 9 razy 7

  tam jest -70 C. czlowiek w takiej temp zyje 30 min- 2 godz. on tam jest od 3 dni. Zero szans. Niepotrzebnie sie naraza zycie innych ludzi. Helikopter max 6000 m =-ALE ALE bez obciazenia, z obciazeniem 4 000 m. poza tym bardzo latwo robic helikopter na duzej wysokosci jest niestabilny a wokol skaly.

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 6 razy 6

  >Tyle że Tomek jest w bardzo złym stanie

  Już wcześniej trzeba być w bardzo złym stanie aby podejmować próbę samobójczą akurat na tej górze.

 • Oceniono 6 razy 6

  Może najwyższy czas aby każda taka wyprawa,żeby dostać pozwolenie była ubezpieczona na wypadek takich zdażeń.Gdyby żsden z ubezpieczycieli nie chciał się tego" podjąć."powinien powstać fundusz przy Polskim Związku Alpinizmu,który by finansował takie wypadki.

 • usmiech_nocy

  Oceniono 5 razy 5

  Trzymam kciuki, żeby akcja się udała, ale jednej rzeczy nie rozumiem - może mi ktoś wytłumaczy?
  Jak można się wybrać na taką wyprawę bez ubezpieczenia? Ja rozumiem, że może żaden ubezpieczyciel nie chce pokryć takiej akcji, ale jak w takim razie można pojechać nie mając zabezpieczonych środków na taką ewentualność???
  Przecież gdyby to było zrobione wszyscy nie wpatrywaliby się w informacje zastanawiając się czy przeżyją kolejną noc.
  A może to o to chodzi? Parcie na szkło? Wierzyć mi się nie chce.
  Czy ktoś mi wyjaśni?

 • thegreatmongo

  Oceniono 7 razy 5

  Niech go uratuja, ale powinien oddac kase. To skandaliczne, ze musimy wydac z pieniedzy wspolnych na czyjes hobby.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje