Nanga Parbat. Akcja ratunkowa ruszy najwcześniej o świcie. Najpierw Revol, potem Mackiewicz

Akcja ratunkowa na Nanga Parbat ruszy najwcześniej w sobotę o świcie - informuje serwis "Pakistan Mountain News".

Rząd Pakistanu potwierdził, że polskie ministerstwo spraw zagranicznych zapewniło fundusze potrzebne do rozpoczęcia akcji ratunkowej Elizabeth Revol i Tomasza Mackiewicza. Dwa helikoptery ruszą jednak najwcześniej w sobotę rano.

Najpierw odbierze on z bazy pod K2 pięciu himalaistów z Zimowej Narodowej Wyprawy: Adama Bieleckiego, Denisa Urubko, Marka Chmielarskiego, Marcina Kaczkana i Macieja Bedrejczuka. Wszyscy mają aklimatyzację na wysokości 6300 metrów. Revol i Mackiewicz znajdują się na wysokości 7400 m.

Najpierw uratowana ma zostać Revol, która ma być zostawiona na wysokości 6700 m. Dopiero potem himalaiści ruszą po Mackiewicza.

Mocna opinia Pawła Dunaja dla Sport.pl: Trzymam kciuki za powodzenie akcji ratunkowej, ale pamiętajmy, że to Pakistan. Tam się nikt nie spieszy. Kiedy na mnie i Michała Obryckiego spadła lawina na Drodze Schella w zimie 2013/2014, to nikt nie przyleciał, mimo że pogoda była idealna. Twierdzili, że warunki nie sprzyjają, a wiatr będzie wzrastał. Pytanie, w jakim stanie są Tomek z Elisabeth, bo nocleg w jamie na 7200 m n.p.m. to nic strasznego dla zdrowej osoby. Dziwię się jednak, że śmigłowiec nie może wystartować dzisiaj, podobno nie może latać nocą - ocenił sytuację pod Nanga Parbat Paweł Dunaj, uczestnik wyprawy ''Nanga Dream Justice for All'' z sezonu 2013/2014.

Szwagierka Tomasza Mackiewicza: "Zadecydują najbliższe godziny, bo Tomek nie przeżyje kolejnej nocy" >>

Ryszard Pawłowski: Dojście do poszkodowanych zajmie przynajmniej jeden dzień

Fatalne prognozy pogody dla Mackiewicza i Revol

Zobacz także
 • K2 Polacy już w bazie pod K2
 • Dimitrij Wołoszyn Mr. Freeze z Mołdawii! Pokonał ultramaraton w najzimniejszym miejscu na naszej planecie. Zrobił to dla chorej dziewczynki
 • Agata Wróbel wysłała specjalną wiadomość do kibiców. Niesamowite efekty zbiórki
Komentarze (89)
Nanga Parbat. Akcja ratunkowa ruszy najwcześniej o świcie. Najpierw Revol, potem Mackiewicz
Zaloguj się
 • student_zebrak

  Oceniono 7 razy 5

  Sa fundusze na sciagniecie zwlok kilku idiotow, nie ma pieniedzy na leczenie dzieci.
  Niech sie durnie drapia za WLASNA kase.

 • dirk.gently

  Oceniono 9 razy 5

  Kiedyś Nagrodę Darwina "wygrał" facet który wskoczył do rzeki ratować swój tonący motocykl. Myślę że wchodzenie zimą na ośmiokilometrową kupę kamieni jest jeszcze głupsze.

 • obeznany

  Oceniono 11 razy 5

  Sorry ale od początku wyglądało mi to na powtórkę ze "Smoleńska" – lekceważenie elementarnych procedur bezpieczeństwa i ryzyka to taka wschodnioeuropejska "specjalność".

 • mam45

  Oceniono 4 razy 4

  "Wiem, kiedy powiedzieć sobie stop. Myślę, że wielu himalaistów nie potrafi tego zrobić i dlatego ginie. Wystarczy popatrzeć na polskich wspinaczy: Kukuczka, Rutkiewicz... Ja umiałem ocenić swoje siły, możliwości i chęci."- Reinhold Messner, który stracił brata na Nanga Parbat zimą

 • kurdupel_zoliborski

  Oceniono 3 razy 3

  Awanturnikom szukajacym guza na pustym lbie nie wolno pomagac. Mam nadzieje ze jak spora czesc np. wariatow drogowych, to i ten wyeliminuje sie sam lub z kumpelka.

 • siwywaldi

  Oceniono 3 razy 3

  Wczoraj wieczorem Gazeta sport zamieściła artykuł, nazwany o zgrozo „Himalajski wirtuoz, artysta, żywy dowód na to, ze niemożliwe nie istnieje” Niestety efekt okazał się odwrotny, bo wyszło z niego, że Mackiewicz to amator, w dodatku niespełna rozumu, czego dowodem jest choćby używanie "z oszczędności" linek gospodarczych kupionych w sklepie rolniczym zamiast atestowanych lin alpinistycznych.

  A jeszcze większe przerażenie obudził fakt, że Mackiewicz NICZEGO się nie nauczył i nie wyciągnął ŻADNYCH wniosków z tragicznych wypraw Wandy Rutkiewicz, Jerzego Kukuczki, Artura Hajzera i wielu innych, którzy w górach zostali, mimo doświadczenia o niebo wyższego niż ten gość, startujący na zimowy ośmiotysięcznik BEZ jakiegokolwiek zaplecza i co najważniejsze BEZ ubezpieczenia, co w dodatku zmusi polskiego podatnika do pokrycia ogromnych kosztów akcji ratowniczej

 • Rics Jacobsen

  Oceniono 3 razy 3

  niestety nie daję wiary - nie ma żadnych szans, może dla Revol, skoro się jeszcze sama porusza

 • piotrm74

  Oceniono 3 razy 3

  Wanda Rutkiewicz, Jerzy Kukuczka...i teraz oni...
  po co, komu i dlaczego tam idą
  i to zawsze nasi......
  Co chcą udowodnić?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje