Zimowa Narodowa Wyprawa na K2. Polscy himalaiści dotarli do Askole

Późnym wieczorem 2 stycznia wspinacze znad Wisły dotarli do osady Askole, z której wyruszą następnie w stukilometrowy marsz przez lodowiec Baltoro, do bazy pod K2 (8611 m n.p.m.). Polacy, jako pierwsi w historii, zamierzają osiągnąć wierzchołek jedynego niezdobytego zimą ośmiotysięcznika.

13-osobowa ekipa Nowy Rok świętowała w Skardu, skąd przesłała życzenia wszystkim wspierającym ich wyprawę z całego świata. 2 stycznia za pomocą transportu drogowego wyruszyli do Askole - ostatniej osady przed rozpoczęciem trekkingu.

Późnym wieczorem dotarli na miejsce, gdzie czeka ich przepakowanie i przygotowanie karawany. W środę 3 stycznia wyruszą w dalszą, stukilometrową drogę przez lodowiec Baltoro - największy na świecie lodowiec poniżej kręgów polarnych. Po pokonaniu tej przeszkody znajdą się już u podnóża docelowego K2 - drugiej najwyższej góry Ziemi (8611 m n.p.m.).

K2

Pakistańska „piramida” owiana jest złą sławą, zginęło tu wielu utalentowanych himalaistów. Na sumieniu ma również Polaków – nie pozwoliła wrócić do bazy Halinie Kruger-Syrokomskiej, Dobrosławie Miodowicz-Wolf, Wojciechowi Wróżowi i Tadeuszowi Piotrowskiemu. Zima w Karakorum jest siarczysta, a organizmy sportowców dodatkowo wychładza Jet Stream – huraganowy wiatr umiejący porywać bazy. 

- Simone Moro (pierwszy zimowy zdobywca Sziszapangmy, Gaszerbruma II i Nanga Parbat – przyp. red.) powiedział, że na K2 panują najtrudniejsze zimowe warunki na świecie. Na przykład na Antarktydzie jest przyjemniej, bo nie występują tam silne wiatry; nie pojawia się front strumieniowy zwany Jet Streamem, wiejący na wysokości 10 tys. m n.p.m. z prędkością 500 km na godzinę. Na wierzchołku K2 osiąga połowę tej wartości. Dodatkowo warunki tlenowe powodują, że znajdujący się powyżej 8 tys. m n.p.m. człowiek, niewiarygodnie się męczy. Oddychamy zaledwie jedną trzecią atmosfery. W kontekście tego zgadzam się ze słowami Simone – ocenił w rozmowie ze Sport.pl Janusz Gołąb, kierownik sportowy Narodowej Zimowej Wyprawy na K2, pierwszy zimowy zdobywca Gaszerbruma I.

Zespół będzie się wspinać Drogą Basków lub pierwszych zdobywców, czyli Żebrem Abruzzi. Pierwszy z wariantów wydaje się lepszy, ponieważ znajduje się blisko bazy głównej, dzięki czemu łatwiej zejść lub zorganizować ewentualną akcję ratunkową. Plan zakłada założenie czterech obozów, z czego ostatni ma umożliwić atak szczytowy.
Polacy spędzą w lodowym piekle trzy miesiące. Rafał Fronia (zdobywca Lhotse i Gaszerbruma II), pełniący w zespole rolę nie tylko wspinacza, ale i prognostyka, przewiduje, że okno pogodowe umożliwiające akcję szczytową, otworzy się dopiero w marcu.

Zobacz także
 • FEN 22 FEN 22. Rębecki, Leśko i Gniadek nagrodzeni bonusami
 • Anderson Silva kontra Conor McGregor? Legenda UFC zgadza się na hitowy pojedynek
 • FEN 22 MMA. FEN 23 w Lubinie 12 stycznia
Komentarze (12)
Zimowa Narodowa Wyprawa na K2. Polscy himalaiści dotarli do Askole
Zaloguj się
 • Zenon Kur

  Oceniono 2 razy 2

  Wracajcie wszyscy cali i zdrowi.
  Wspinając się wspomnijcie chociaż raz ANDRZEJA ZAWADĘ - ku waszej i jego chwale .

 • moniak53

  Oceniono 1 raz 1

  Znam tę trasę bo sam robiłem jako trekking do bazy K2. Najpierw dwa dni samochodem ze Skardu do Askole, gdzie się kończy droga. Dalej już tylko góry, dziewięć dni wedrówki do bazy K2. Bez elektryczności, internetu, zasięgu komórek i wszystko niesione przez osiołki i na plecach. Do tego chodzący lunch - koza, która po kilku dniach idzie do garnka. Tak robią wszystkie wyprawy.
  Mieliśmy przewodnika, nijakiego Ismaela, który miał 50-parę lat, a zaczynał jako kilkunastolatek. Miło wspominał Kukuczke, Rutkiewicz, Pawłowskiego i innych, i dużo opowiadał o ich wyprawach.
  Trzymam kciucki.

 • Kasia Raj

  Oceniono 1 raz 1

  Tyle samo zejść ile wejść. Czekamy na Was.

 • gol-ik

  0

  Przecież wiadomo ze to się jakaś tragedia skończy,i będzie dużo nie potrzebnej gadki

 • kirdan1

  0

  kurde, spojrzałem kątem oka i przeczytałem "asshole"...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje