25 polskich sportowych sukcesów ostatnich 25 lat. Co nas emocjonowało najbardziej?

W ostatnim ćwierćwieczu polscy sportowcy wywalczyli łącznie 96 medali igrzysk olimpijskich, ale poza tym odnieśli wiele innych indywidualnych i zespołowych sukcesów.
24.02.2010, Warszawa. Adam Małysz sprawił, że skoki narciarskie dla wielu Polaków stały się sportem narodowym. Bijąc kolejne rekordy, zdobywał też niewiarygodną sympatię. Wszyscy cieszyliśmy się z jego sukcesów, w tym czterech tytułów mistrza świata i medali olimpijskich. W czerwcu 2014 roku wybraliście go na Człowieka Wolności.  
Na zdjęciu Małysz tuż po powrocie z Vancouver, gdzie zdobył dwa srebrne medale olimpijskie. 24.02.2010, Warszawa. Adam Małysz sprawił, że skoki narciarskie dla wielu Polaków stały się sportem narodowym. Bijąc kolejne rekordy, zdobywał też niewiarygodną sympatię. Wszyscy cieszyliśmy się z jego sukcesów, w tym czterech tytułów mistrza świata i medali olimpijskich. W czerwcu 2014 roku wybraliście go na Człowieka Wolności. Na zdjęciu Małysz tuż po powrocie z Vancouver, gdzie zdobył dwa srebrne medale olimpijskie. FOT. BARTOSZ BOBKOWSKI / Agencja Wyborcza.pl

Kariera Adama Małysza

"Forma Adama Małysza naprawdę oszołomiła rywali. Gdy przed skokiem Polak zjadł banana z bułką, wszyscy inni skoczkowie zaczęli robić to samo" - pisała "Wyborcza" po sensacyjnym zwycięstwie Małysza w Turnieju Czterech Skoczni.
To w 2001 roku rozpoczęła się wielka kariera Małysza, choć pierwsze zawody Pucharu Świata wygrał już w 1996 roku. W ciągu kolejnych 10 lat skoczek narciarski z Wisły zdobył cztery medale olimpijskie i sześć medali mistrzostw świata, ustanowił wiele rekordów w historii swojej dyscypliny.

Medale MŚ i ME siatkarzy

W 2006 roku polscy siatkarze odnieśli największy sukces od d złota olimpijskiego drużyny Huberta Wagnera. Na mistrzostwach świata w Japonii zajęli drugie miejsce ulegając w finale fenomenalnym Brazylijczykom.
- Gdy wchodzę do pizzerii w Warszawie, klienci wstają i biją mi brawo. Gdziekolwiek zresztą jem, nie płacę, bo właściciel macha rękami i woła, że firma stawia - opowiadał argentyński trener Raul Lozano.
Do liderów kadry należeli Paweł Zagumny, Piotr Gruszka i Mariusz Wlazły. Trzy lata później bez Wlazłego i Lozano prowadzeni przez Daniela Castellaniego Polacy zostali mistrzami Europy.

Niesamowita Justyna Kowalczyk

Symbol tego, że tytaniczna praca, waleczność i zawzięcie może być źródłem całej passy sukcesów. Jest najbardziej utytułowanym polskim sportowcem na zimowych igrzyskach. Zdobyła dwa złota, srebro i dwa brązy. Kolejne siedem medali ma z MŚ, czterokrotnie wygrywała klasyfikację Pucharu świata.
- Polacy płakali ze wzruszenia? Ludzie! Nie ma co płakać, tylko świętować - mówiła Kowalczyk po igrzyskach w Vancouver.

Złoty Robert Korzeniowski

Uprawiał chód sportowy, dyscyplinę którą trudno oglądać z zapartym tchem i którą trudno porwać tłumy. Był jednak też przykładem perfekcjonizmu w sporcie. Zdobył cztery złote medal olimpijskie, trzy na MŚ i dwa na ME. Mało kto był w stanie siedzieć przed telewizorem blisko cztery godziny jego chodu, ale momenty gdy mijał metę widziały miliony Polaków.

Finał Wimbledonu i sukcesy Agnieszki Radwańskiej

w 2012 roku Radwańska osiągnęła swój największy jak dotychczas (ma dopiero 25 lat) sukces. W finale Wimbledonu okazała się być tylko o jednego seta gorsza od wielkiej Sereny Williams.
Choć nie udało jej się dotąd triumfować w turnieju wielkoszlemowym, to ma na koncie 14 innych wygranych w turniejach WTA. Niezależnie czy schodzi z kortu pokonana czy zwycięska, zachwyca kibiców na całym świecie swoimi technicznymi umiejętnościami i inteligencją na korcie.

Dominator Kamil Stoch

Małysz miał dziesiątki zwycięstw i sukcesów, ale nigdy nie udało mu się zdobyć złota igrzysk olimpijskich. Tymczasem Kamil Stoch w Soczi dokonał tego dwukrotnie.
27-latek do wielkich sukcesów musiał dojrzeć. Przez pierwsze sezony kariery był w cieniu Małysza, w 2013 roku zdobył dwa medale MŚ, a w kolejnym nie miał sobie równych.

Medale piłkarzy ręcznych

Po latach doczekaliśmy się wielkich sukcesów w tym sporcie. Podopieczni Bogdana Wenty zdobyli srebro MŚ w 2007 roku i brąz w 2009, dostarczając niesamowitych emocji kibicom.
"Cud w Zadarze! Gramy w półfinale!" - pisała "Wyborcza" po zwycięstwie Norwegami 31:30 na MŚ 2009. Do końca zostało 15 sekund. Remis nie dawał awansu ani nam, ani Norwegom, ale to oni mieli piłkę. Trener Bogdan Wenta poprosił o czas. "Jak wycofają bramkarza, trzeba przerywać akcję i mamy pustą bramkę. Tylko spokojnie, jest dużo czasu." To ostatnie zdanie przeszło do historii. Norweg po wznowieniu gry stracił piłkę, dopadł do niej Artur Siódmiak i rzutem spod własnej bramki na osiem sekund przed końcem zapewnił zwycięstwo.

Pewny jak Tomasz Majewski

Jego złoty medal w Pekinie był wielką niespodzianką. Polak chciał walczyć o medal, ale Amerykanie wydawali się być poza zasięgiem. Majewski pokazał, że czasem nie trzeba mieć najlepszych wyników na świecie, tylko wystarczy trafić z formą na kluczowy start. Cztery lata później w Londynie, broniąc tytuł udowodnił, że nie ma mowy o przypadku.
Majewski udowadnia też na każdym kroku, że można odnosić wielkie sukcesy i pozostać sobą. Zero w nim buty czy arogancji cechujących niektórych z wielkich polskich sportowców.

9 października 2010. Tomasz Gollob i jego złoty medal na podium w Bydgoszczy 9 października 2010. Tomasz Gollob i jego złoty medal na podium w Bydgoszczy Fot. Krzysztof Szatkowski / Agencja Wyborcza.pl

Żużel znaczy Gollob

Pierwszy medal indywidualnych mistrzostw świata na żużlu zdobył w 1997 roku, ale musiał czekać aż 13 lat, by w końcu sięgnąć po złoto.
Ikona sportu żużlowego w Polsce, w lidze startuje już 27 sezon, jest rekordzistą pod względem ilości biegów i zdobytych w nich punktów.

Mateusz Kusznierewicz na wodzie i w wodzie

Miał zaledwie 21 lat, kiedy w Atlancie zdobył złoto w prestiżowej klasie Finn. Wydawało się, że może zdominować w swojej specjalności przez lata. Wygrywał wiele PŚ i innych zawodów, ale z kolejnych igrzysk przywiózł już tylko jeden medal, brązowy zdobyty w Atenach. Cieszył się z niego tak, że z radości wyskoczył do wody.
Jeden z ambasadorów żeglarstwa w Polsce i polskiego sportu na świecie.

Robert Kubica jedzie dalej

Śledziliśmy wraz z całą Polską jego postępy w F1: pierwsze testy, pierwszy start w GP, pierwsze punkty. Polak przebijał się szybko i w 2008 roku wygrał GP Kanady. Mówiło się o przejściu do Ferrari i walce o mistrzostwo, ale na drodze stanął wypadek i bardzo poważny uraz ręki.
Kubica się jednak nie poddał. Choć nie jest w stanie wytrzymać trudów F1, startuje w rajdach WRC. Pierwsze punkty już zdobył, czekamy na więcej.

Marcin Gortat podbija NBA

Gortat trafił do NBA jako wysoki, ale słaby fizycznie i nieznany szerzej center. W ciągu kilku lat stał się rozpoznawalnym i cenionym zawodnikiem, którego chciałby mieć w składzie niemal każdy klub w lidze.
"Chciał trafić do NBA - trafił. Chciał w niej grać - zagrał, nawet w finale. Chciał pełnić większą rolę - był najlepszym strzelcem zespołu. Chciał zmienić klub - zmienił. Chciał podpisać kontrakt życia - podpisał" - podsumowywał niedawno Łukasz Cegliński.

(M)Otylia i złote czasy pływaków

Dawniej były tylko pojedyncze nazwiska: Artur Wojdat, Rafał Szukała, Alicja Pęczak. Jednak na początku XXI wieku o polskiej szkole pływania zrobiło się głośno. Otylia Jędrzejczak biła rekord świata na 200 m motylkiem i zdobyła trzy medale igrzysk w Atenach, ale już z MŚ i ME Polacy wracali z workiem medali. Zdobywali je między innymi  Paweł Korzeniowski, Bartosz Kizierowski i Mateusz Sawrymowicz, a ostatnio Konrad Czerniak i Radosław Kawęcki.

Jerzy Dudek i Robert Lewandowski przechodzą do historii

Polacy byli wicemistrzami olimpijskimi, ale to pokolenie nie osiągnęło później sukcesów ulubionej dyscyplinie w naszym kraju, piłce nożnej. Po latach znów graliśmy na Mś i Euro, ale nigdy nie udało się wyjść z grupy, nawet gdy rywale wydawali się do przejścia.
Największe powody do dumy dawały więc indywidualne występy. Jerzy Dudek zatrzymał Milan w pamiętnym finale Ligi Mistrzów, w którym obronił dwa karne w konkursie jedenastek, a Robert Lewandowski wbił cztery gole wielkiemu Realowi Madryt w półfinale w sezonie 2012/13. O Polakach pisał cały świat!

"Złotka" niepokonane czyli medale siatkarek

W latach 2003 i 2005 polskie siatkarki nie miały sobie równych w Europie. Prowadzone przez Andrzej Niemczyk Polki potrafiły pokonać wszystkie rywalki, ze świetnymi Rosjankami włącznie.
Liderkami kadry były Małgorzata Glinka i Katarzyna Skowrońska, które zrobiły potem wielkie międzynarodowe kariery.

Anita Włodarczyk i Joanna Fiodorow Anita Włodarczyk i Joanna Fiodorow PHIL NOBLE/REUTERS

Polska potęgą w rzucaniu młotem

Zaczęło się od igrzysk w Sydney, gdzie trochę nieoczekiwanie złote medale zdobyli Szymon Ziółkowski i Kamila Skolimowska. W kolejnych latach udowadniali, że wcale nie był to przypadek, powiększając kolekcję medali z dużych imprez.
Teraz ich sukcesy kontynuują Paweł Fajdek, mistrz świata z 2013 roku i Anita Włodarczyk, aktualna rekordzistka świata. Wszystkich łączy osoba trenera Czesława Cybulskiego, bodaj najlepszego eksperta w tej konkurencji na świecie.

Cała Polska ogląda walki Gołoty i Adamka

Andrzej Gołota miał wszystko, by zostać mistrzem świata wagi ciężkiej. Kolejne porażki pokazały jednak, że nie był na to gotowy psychicznie.
Polacy Gołotę uwielbiali. Jego walki śledziły przed telewizorami po nocach setki tysięcy Polaków, podobnie jak pojedynki Tomasza Adamka. Ambitny bokser w Podkarpacia chciał być mistrzem wagi ciężkiej, ale jemu zabrakło do tego warunków fizycznych. Jego największym sukcesem pozostanie pas WBC w kategorii półciężkiej.

Kadra polskich panczenistów. Z prawej strony stoi Natalia Czerwonka Kadra polskich panczenistów. Z prawej strony stoi Natalia Czerwonka Archiwum Zbigniewa Bródki

Zimowe medale w biathlonie i łyżwiarstwie

Nie tylko skoczkowie narciarscy i Justyna Kowalczyk dawali Polakom radość w zimie. Tomasz sikora, nie mając takiego zaplecza jak jego rywale, wykorzystał swój talent i zdobył srebrny medal igrzysk oraz dwa medale MŚ.
Sukcesy na igrzyskach przyniosły też nagłą popularność drużynie panczenistek i Zbigniewowi Bródce, który okazał się najszybszy w Soczi na dystansie 1500 m, a potem zdobył też brąz w drużynie.

Rafał Majka Rafał Majka CHRISTOPHE ENA/AP

Polaków widać w Giro d'Italia i Tour de France

W 1993 roku Zenon Jaskuła wygrał etap i zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Tour de France, ale na kolejna takie sukcesy Polacy musieli czekać ponad 20 lat!
Rafał Majka wygrał dwa etapy na Tour de France i był najlepszym góralem wyścigu. Mało tego, wygrał Tour de Pologne, jako pierwszy Polak odkąd wyścig ten zalicza się do elitarnego cyklu Pro Tour. Sukcesy jego i Michała Kwiatkowskiego powodują, że Polacy znów oglądają kolarstwo i mają apetyty na kolejne sukcesy.

Julia Michalska i Magdalena Fularczyk po odebraniu medali Igrzysk Olimpijskich w Londynie Julia Michalska i Magdalena Fularczyk po odebraniu medali Igrzysk Olimpijskich w Londynie Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl

Medale wioślarzy

Robert Sycz i Tomasz Kucharski zdobyli złote medale i w Sydney i Atenach. W arcytrudnej kategorii lekkiej, wymagającej nieustannego uważania na wagę i dietę.
Sukcesy w wadze lekkiej miała też czwórka bez sternika wagi lekkiej mężczyzn (Paweł Rańda, Miłosz Bernatajtys, Bartłomiej Pawełczak, Łukasz Pawłowski), srebrna osada podczas igrzysk w Pekinie. Złoto na tych samych igrzyskach zdobyli polscy dominatorzy: Konrad Wasielewski, Marek Kolbowicz, Michał Jeliński i Adam Korol.
Chyba najwięcej emocji dały jednak kibicom Julia Michalska i Magdalena Fularczyk, o których tak pisał w Londynie Radosław Leniarski.

Anna Rogowska Anna Rogowska ŁUKASZ WĄDOŁOWSKI

Polskie loty nad poprzeczką

Skok wzwyż i o tyczce należą do najbardziej emocjonujących konkurencji lekkoatletycznych. Poprzeczka idzie w górę, kolejni rywale odpadają i zostają najlepsi, walczący o miejsce na podium.
Artur Partyka zdobył srebro igrzysk w Atlancie, Anna Rogowska brąz w Atenach, ale medali i emocji ta dwójka, a także Monika Pyrek dali kibicom mnóstwo.
W ostatnich latach nastąpiła zmiana ról: Polki lepiej radzą sobie w skoku wzwyż, a Polacy w skoku o tyczce. Medali jednak wciąż przybywa. Choćby w tym roku - Kamila Lićwinko została halową mistrzynią świata, a Paweł Wojciechowski wicemistrzem Europy.

Aneta Konieczna i medale w kajakach

Aneta Konieczna (dawniej Pastuszka) to ewenement w polskim sporcie. Zdobyła medal igrzysk na trzech kolejnych imprezach: brązy w Sydney i Atenach i srebro w Pekinie w dwójce na 500 m. W Londynie jej passę kontynuowała koleżanka z kajaka z Pekinu, Beata Mikołajczyk, które zdobyła brąz w parze z Karoliną Nają.
Kajakarze zawsze lepiej wypadają na MŚ niż na igrzyskach, ale z drugiej nieprzerwanie od igrzysk w Seulu przywożą przynajmniej jeden medal.

Medale w podnoszeniu ciężarów

Polacy kontynuowali dawne tradycje i w podnoszeniu ciężarów zawsze mieli mocnych liderów kadry. Adrian Zieliński nie miał sobie równych w Londynie, gdzie medal zdobył także Bartłomiej Bonk. Wcześniej cieszyliśmy się z sukcesów Szymona Kołeckiego i Agaty Wróbel.

Polscy wojownicy zaskoczyli w Atlancie

Paweł Nastula, Ryszard Wolny i Andrzej Wroński zdobyli złote medale i po dwóch pierwszych dniach igrzysk w Atlancie Polska prowadziła w klasyfikacji medalowej. Amerykańska telewizja NBC, żeby móc pokazać, że na czele są Amerykanie, zmieniła nagle zasady punktacji - zamiast złotych medali ważniejsza była suma wszystkich.
Ostatnio po latach do ich sukcesów nawiązali nieśmiało Agnieszka Wieszczek i Damian Janikowski.

Renata Mauer-Różańska i inni mniej znani medaliści

Reprezentują Polaków w dyscyplinach, które są mniej popularne, ale raz na cztery lata oglądają je wszyscy. Renata Mauer-Różańska w strzelectwie, Leszek Blanik w gimnastyce czy Arkadiusz Skrzypaszek w pięciobój nowoczesnym zdobywali złota na igrzyskach, ale nigdy nie osiągnęli statusu gwiazd sportu.
Często jednak takie medale przychodziły nieoczekiwanie i przez to cieszyły podwójnie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.