Sport.pl

Nanga Parbat. Tomasz Mackiewicz i Elisabeth Revol walczą o życie. Dramat na ośmiotysięczniku [ZAPIS RELACJI]

 • piątek, 26 stycznia 2018
 • Wszystko co wiemy o dzisiejszych wydarzeniach na Nandze Parbat i o planach jutrzejszej akcji ratunkowej. Na tym kończymy naszą relację na żywo. O najnowszych doniesieniach niezwłocznie poinformujemy na Sport.pl

  Nanga Parbat. Tomasz Mackiewicz i Elizabeth Revol czekają na ratunek [WSZYSTKO CO WIEMY]

  Nanga Parbat. Tomasz Mackiewicz i Elizabeth Revol czekają na ratunek [WSZYSTKO CO WIEMY]

  W piątek rano do Polski dotarły niepokojące wieści z Nangi Parbat. Tomasz Mackiewicz i Elizabeth Revol utknęli na wysokości ok. 7400 metrów po próbie ataku szczytowego na Nanga Parbat (8 126 metrów n.p.m). W sobotę o 4 rano czasu polskiego rozpocznie się akcja ratunkowa.

 • Najnowsze informacje mówią o tym, że Revol znajduje się na wysokości 6900 m - to by oznaczało, że odłączyła się od Mackiewicza. W tej sprawie cały czas pojawiają się jednak sprzeczne informacje.

 • Akcja ratunkowa: Pierwsza dwójka ruszy do Mackiewicza i Revol 'na lekko' - w tej ekipie powinien znaleźć się Bielecki, specjalista od takich akcji - za to druga para ruszy za nimi z całym sprzętem.

 • Cały czas pojawiają się sprzeczne informacje na temat tego, czy Revol jest razem z Mackiewiczem czy postanowiła samotnie zejść niżej.

  Nanga Parbat. Revol jest z Mackiewiczem? Sprzeczne informacje

  Nanga Parbat. Revol jest z Mackiewiczem? Sprzeczne informacje

  W sobotę o 4 rano czasu polskiego ruszą dwa helikoptery w ramach akcji ratunkowej Elizabeth Revol i Tomasza Mackiewicza, którzy utknęli w drodze na Nangę Parbat. Jednak nie wiadomo czy Francuzka znajduje się wraz z Polakiem w jednym miejscu.

 • Pakistan Mountain News podaje, że akcja ratunkowa rozpocznie się jutro o 4 czasu polskiego (8 czasu lokalnego). Helikoptery postarają się znaleźć odpowiednie miejsce do lądowania. Istnieją również plany zorganizowania pożywienia dla Revol, ale to wszystko zależy od warunków - a prognozy nie nastrajają optymistycznie.

  Ekipa z K2 ma udać się do Revol i Mackiewicza drogą Kinshofera za pomocą lin poręczowych zostawionych przez poprzednią wyprawę. Taka trasa może zająć 1,5 dnia.

 • Nowe informacje od żony Mackiewicza. Francuzka i Polak przebywają poza namiotem i nie mają żywności. - Elizabeth opiekuje się Tomkiem, wysyła smsy, jest bardzo źle - informuje Szymon Kępka z Radia Eska.

 • Krzysztof Wielicki, kierownik wyprawy na K2 zdradził w rozmowie z TVN 24, że wszyscy chcieli ruszyć na pomoc kolegom. Wybrano cztery osoby, które podzielą się na dwie dwójki.- Większe szanse na przeżycie daję Revol, ale będziemy ratować, jak tylko się da. Ja wierzę w chłopaków, że szybko dotrą do nich. Jeśli chodzi o Tomka, on jest dużo wyżej, ale na pewno zespół podejmie akcje - powiedział Wielicki i dodał, że lokalizacja Revol i Mackiewicz jest "mniej więcej znana".

 • Pakistański portal Skardu podaje, że to już oficjalna wiadomość: jutro rano wyruszą dwa helikoptery z wyposażeniem oraz czterema himalaistami z K2: Adamem Bieleckim, Piotrem Tomalą, Jarkiem Botorem oraz Markiem Chmielarskim.

 • W Pakistanie zbliża się noc, jest już godzina 18:38. Mackiewicza i Revol czekają bardzo trudne chwile.

 • Oficjalny komunikat MSZ:

  Zgodnie z przekazanymi informacjami Tomasz Mackiewicz, obywatel RP biorący udział w wyprawie, znajdował się na wysokości powyżej 7 tys. metrów n.p.m., na Nanga Parbat, w stanie uniemożliwiającym mu samodzielne przemieszczanie się.

  Niezwłocznie po uzyskaniu informacji o sytuacji obywatela polskiego ambasada RP w Islamabadzie rozpoczęła organizację akcji ratunkowej.

  Akcja ratunkowa rozpocznie się, gdy pozwolą na to m.in. warunki meteorologiczne. Zgodnie z uzyskanymi informacjami, śmigłowce należące do prywatnych podmiotów pakistańskich podejmą próbę dowiezienia ratowników jak najbliżej miejsca, w którym znajduje się obywatel RP Tomasz Mackiewicz. Ze względu na maksymalny pułap lotów helikopterów, który wynosi 6 tys. metrów, konieczna może okazać się dalsza wspinaczka ratowników do miejsca pobytu obywatela polskiego.

 • Sport.pl zapytał Ministerstwo Spraw Zagranicznych Francji o kwestię podjęcie akcji ratunkowej dla Elisabeth Revol i Tomasza Mackiewicza. Nikola Guljavatej z centrum kryzysowego i wsparcia obywateli Francji za granicą, nie mógł wiele w tej sprawie powiedzieć. "Ambasada Francji wraz z polską grupą w Pakistanie są w ciągłej mobilizacji by ułatwić i usprawnić wyprawę ratunkową po naszą rodaczkę i jej polskiego kolegę, którzy znaleźli się w niebezpieczeństwie".

 • - W warunkach bojowych helikoptery Mi8 mogą latać w nocy. Osiągają pułap 3500-4000 m n.p.m., ale zazwyczaj pracują na wysokości 600-1000 m n.p.m. Z kolei maszyny takie, jak np. Mi2 mogą latać w nocy nawet bez widoczności ziemi - ocenił anonimowo pilot myśliwca MiG-29.

 • Informacja Sport.pl. Armia pakistańska dysponuje radzieckimi śmigłowcami Mi8 i prawdopodobnie one zostaną wykorzystane w akcji ratunkowej.

 • Dominik Szczepański, dziennikarz Gazety Wyborczej, który w zimie 2016 roku był pod Nanga Parbat o sytuacji Mackiewicza i Revol.

 • Wiatr na Nanga Parbat ma przybierać na sile. Akcja ratunkowa będzie prowadzona w trudnych warunkach. - Zespół będzie zdeterminowany. Wiatr ich nie powstrzyma - stwierdził Wielicki w rozmowie z Polskim Radiem Katowice.

 • PILNE

  Oficjalny komunikat z bazy pod K2. Do akcji ratunkowej wyruszą dwa helikoptery. Weźmie w niej udział czterech uczestników wyprawy na K2: Adam Bielecki, Piotr Tomala, Jarek Botor i Marek Chmielarski.

Najnowsze informacje