Sport.pl

Soczi 2014. Miasto przygotowuje się do olimpijskiego testu

kd, PAP
25.12.2010 18:49
A A A
Igrzyska w Soczi promowała także tenisistka Maria Szarapowa

Igrzyska w Soczi promowała także tenisistka Maria Szarapowa (Fot. TOM HEVEZI AP)

Soczi, a szczególnie przyległe do czarnomorskiego kurortu tereny, przypominaj± wielki plac budowy. Trwaj± intensywne przygotowania do testowych zawodów w konkurencjach alpejskich przed zimowymi igrzyskami olimpijskimi w 2014 roku.
Sport.pl na Facebooku! SprawdĽ nas »

W połowie lutego w Czerwonej Polanie, oddalonej od Soczi o 70 km, odbęd± się biegi zjazdowe mężczyzn i kobiet oraz supergiganty zaliczane do cyklu alpejskiego Pucharu Europy.

Gdy w 2007 r. przyznawano Soczi prawo organizacji 21. ZIO krytycy twierdzili, że Międzynarodowy Komitet Olimpijski podj±ł wielkie ryzyko, nie tylko dlatego, że musiała być zbudowana od podstaw cała infrastruktura sportowa. Także dlatego, że miasto-kurort nie miało żadnego do¶wiadczenia w organizacji wielkich międzynarodowych imprez.

To wszystko zmieni się w ci±gu najbliższych lat. Soczi wybrano jako organizatora Grand Prix Formuły 1 od 2014 r. Miasto to będzie go¶ciło również uczestników piłkarskich mistrzostw ¶wiata w 2018 r.

Czerwona Polana, dawniej senna, górska wioska (3000 mieszkańców) będzie miejscem rozgrywania wszystkich niehalowych dyscyplin igrzysk, takich jak bobsleje, saneczkarstwo, narciarstwo, skoki i biathlon.

Ciepła aura może jednak pokrzyżować szyki organizatorom testowych zawodów. Z temperatur± zbliżon± do plus 20 st. C i brakiem ¶niegu, nawet na wysoko¶ci 2000 m npm, Czerwona Polana nie przypomina stacji narciarskiej.

- W grudniu nie ma tu dużo ¶niegu, ale mogę obiecać, że za trzy, cztery tygodnie będziemy go mieli dużo więcej. Jednak, na wszelki wypadek, mamy w odwodzie 150 armatek ¶nieżnych - zapewnił główny dyrektor zawodów PE Aleksander Biełokobylewski.

Sekretarz generalna Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) Sarah Lewis jest przekonana, że olimpijski test wypadnie pomy¶lnie. - Nie ma powodu do zdenerwowania, je¶li chodzi o brak ¶niegu. Wci±ż jeszcze pozostało do zawodów dwa miesi±ce. Powinny być one dobr± okazj± dla organizatorów do zebrania do¶wiadczeń. To całkowicie normalny proces - zaczynanie od PE i przechodzenie, krok po kroku, do igrzysk - powiedziała Lewis.

Mimo, że w tym samym czasie odbęd± się w Garmisch-Partenkirchen alpejskie mistrzostwa ¶wiata, Lewis wyraziła przekonanie, że do Rosji przyjad± znani zawodnicy.

- Odmiennie niż w Pucharze ¦wiata, w M¦ każdy kraj, w tym potęgi narciarstwa alpejskiego - Austria, Francja czy Niemcy - mog± wystawić tylko czterech zawodników w każdej konkurencji. Będzie więc sporo narciarzy, którzy nie będ± startowali w Ga-Pai i chętnie przyjad± do Soczi, by z pierwszej ręki poznać olimpijsk± trasę - uważa Lewis.

Pewn± niepokoj±c± spraw± jest sejsmiczna aktywno¶ć terenów wokół Soczi. - Kaukaz to stosunkowo młode góry. Tak więc zawsze istnieje możliwo¶ć trzęsienia ziemi w tym regionie. Mamy od czasu do czasu takie niewielkie wstrz±sy. Jednak wszystkie nasze konstrukcje mog± wytrzymać niemal każde trzęsienie ziemi, nawet 9-stoponiowe w skali Richtera. Oczywi¶cie koszty obiektów wybudowanych w takim terenie s± wyższe, niż gdzie indziej. Ale i z tym trzeba było sobie poradzić - zakończył dyrektor Biełokobylewski, który urodził się w Czerwonej Polanie i wie o niej wszystko.

Dwa miliony osób chce kupić bilety na igrzyska w Londynie »


Zobacz więcej na temat:

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczę¶ciej czytane