Rusza wyprawa młodych himalaistów na trzy ośmiotysięczniki

Już 19 maja rusza wyprawa Polskiego Związku Alpinizmu na trzy ośmiotysięczniki. Tak rozpoczyna się projekt - ?Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015? - którego celem jest powrót Polaków na pozycje liderów w zimowym himalaizmie.

W majowej wyprawie uczestniczyć będzie 12 osób. W planie ekspedycji jest zdobycie Nanga Parbat (8126 m) oraz Gasherbrumów I (8068 m) i II (8035 m). Celem najważniejszym jest jednak wyselekcjonowanie i przygotowanie młodych utalentowanych wspinaczy, którzy w kolejnych lata zaatakują niezdobyte dotąd zimą ośmiotysięczniki w Karakorum, ze słynnym i niezwykle trudnym K2 (drugi szczyt świata - 8611 m).

Twórcą i motorem projektu jest wybitny polski himalaista Artur Hajzer. Zdobywca pięciu ośmiotysięczników będzie też kierownikiem wyprawy. Honorowym patronem projektu jest Krzysztof Wielicki zdobywca - jako piąty na świecie - korony Himalajów (14 ośmiotysięczników), pierwszy człowiek, który stanął zimą na Mount Evereście (8848 m).

Wejście na Nanga Parbat ma być poprowadzone drogą Kinshoffera od strony doliny Diamir w stylu klasycznym. W języku wspinaczkowym oznacza to, że zaplanowano kilkutygodniową akcję, z czasem przeznaczonym na aklimatyzację, zakładaniem obozów pośrednich, poręczowaniem przynajmniej części drogi. Drugi w kolejności atak na Gashebrumy ma ruszyć w stylu alpejskim, czyli bez poręczowania ściany, w małym zespole, w kilka dni.

Program wspiera Ministerstwo Sportu, które patronuje przedsięwzięciu. Projekt ma też finansowe wsparcie Fundacji Jerzego Kukuczki. Patronat medialny objęły sportowe media Agory skupione w platformie Sport.pl.

Polacy są liderami zimowego himalaizmu. Wystarczy powiedzieć, że na 9 ośmiotysięczników zdobytych dotąd zimą, na ośmiu stanęli jako pierwsi, a często i jedynie. Dopiero w 2009 zespół włosko-kazachski (Simone Moro, Denis Urubko) przełamał polski monopol, zdobywając Makalu (8463 m).

Do zdobycia pozostało 5 ośmiotysięczników z K2 na czele. Wszystkie one leżą na terenie Pakistanu i wszystkie są w strefie klimatycznej charakteryzującej się mroźnymi i wietrznymi zimami. Jednak wejście do historii himalaizmu jest na tyle pociągające, że wyprawy planują Rosjanie, Kazachowie, Austriacy, Włosi, Kanadyjczycy, Koreańczycy.

Informacje o szczytach:

Nanga Parbat (8126 m). Położony na zachodnim krańcu Himalajów. Cechą charakterystyczną jest to, że Nanga Parbat jest najwyższym względnym wzniesieniem na świecie. Od oddalonej zaledwie 20 km doliny Indusu, wypiętrza się na wysokość prawie 7 km. Szczyt obrywa się trzema imponującymi ścianami Rupal, Rakhiot i Diamir. Pierwszym zdobywcą był Austriak Herman Buhl (3 lipca 1953). Pierwsze polskie wejście: Zygmunt Heinrich, Sławomir Łobodziński, Jerzy Kukuczka (13 lipca 1985). Zimą nie zdobyty.

Gasherbrum I (8068 m). Drugi co do wysokości szczyt Karakorum. Zdobyty przez wyprawę amerykańską - na szczycie stanęli Peter Schoening, Andrew Kauffman (5 lipca 1958). Pierwsze polskie wejście Jerzy Kukuczka, Wojciech Kurtyka - droga południowo-zachodnią ścianą (23 lipca 1983). Zimą nie zdobyty

Gasherbrum II (8035 m). Uznawany za najłatwiejszy z pakistańskich ośmiotysięczników. Zdobyty przez Austriaków. Josef Larch, Fritz Moravec, Johann Willenpart stanęli na szczycie 7 lipca 1956 r. Pierwsze polskie wejście Leszek Cichy, Janusz Onyszkiewicz, Krzysztof Zdzitowiecki 1 sierpnia 1975. Zimą nie zdobyty.

Więcej o wyprawie i zdjęcia znaleźć można - tutaj ?

Copyright © Agora SA