Sport.pl

Jubileusz 90-lecia PKOl - niespodziewany prezent dla UJ

PAP, tka
09.10.2009 14:51
A A A
Te plotki też się nie potwierdziły: Robert Korzeniowski nie będzie ministrem sportu

Te plotki też się nie potwierdziły: Robert Korzeniowski nie będzie ministrem sportu (Fot. Wojciech Olkuśnik / AG)

Czwarty złoty medal olimpijski zdobyty przez Roberta Korzeniowskiego będzie od piątku przechowywany obok medalu noblowskiego Wisławy Szymborskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Były lekkoatleta przekazał go podczas uroczystości jubileuszowych w 90. rocznicę powstania w Krakowie Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Korzeniowski przekazał medal najstarszej uczelni w kraju, aby "należał do Polaków". Trofeum to chodziarz zdobył podczas startu na 50 km w igrzyskach w Atenach w 2004 roku.

Uroczystości rocznicowe zainaugurowała sesja naukowa PKOl i Polskiej Akademii Olimpijskiej, która odbyła się w Collegium Maius UJ. W jej trakcie wręczono sześć medali Kalos Kagathos. Otrzymali je: Barbara Grocholska-Kurkowa, Helena Oszast, Bohdan Tomaszewski, Mieczysław Nowicki, Andrzej Łędzki, Jacek Bierkowski.

Medal Kalos Kagathos jest przyznawany przez kapitułę pod przewodnictwem rektora UJ wybitnym sportowcom, którzy osiągnęli sukcesy poza sportem. Inicjatywie przyznawania medalu patronują też Polski Komitet Olimpijski, Polska Akademia Olimpijska oraz Przegląd Sportowy.

Przed sesją odbyła się msza święta w Kościele Mariackim. W piątek zaplanowano jeszcze na Rynku Głównym spotkanie pokoleń "90 lat na olimpijskim szlaku". Potem uczestnicy uroczystości złożą kwiaty pod tablicą pamiątkową, która znajduje się w Hotelu Francuskim. Ma tam też dojść do odnowienia aktu powołania PKOl.

Nowe sporty na Igrzyskach - golf i rugby »


Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX