Sport.pl

Jubileusz 90-lecia PKOl - niespodziewany prezent dla UJ

PAP, tka
09.10.2009 14:51
A A A
Te plotki też się nie potwierdziły: Robert Korzeniowski nie będzie ministrem sportu

Te plotki też się nie potwierdziły: Robert Korzeniowski nie będzie ministrem sportu (Fot. Wojciech Olku¶nik / AG)

Czwarty złoty medal olimpijski zdobyty przez Roberta Korzeniowskiego będzie od pi±tku przechowywany obok medalu noblowskiego Wisławy Szymborskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Były lekkoatleta przekazał go podczas uroczysto¶ci jubileuszowych w 90. rocznicę powstania w Krakowie Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Korzeniowski przekazał medal najstarszej uczelni w kraju, aby "należał do Polaków". Trofeum to chodziarz zdobył podczas startu na 50 km w igrzyskach w Atenach w 2004 roku.

Uroczysto¶ci rocznicowe zainaugurowała sesja naukowa PKOl i Polskiej Akademii Olimpijskiej, która odbyła się w Collegium Maius UJ. W jej trakcie wręczono sze¶ć medali Kalos Kagathos. Otrzymali je: Barbara Grocholska-Kurkowa, Helena Oszast, Bohdan Tomaszewski, Mieczysław Nowicki, Andrzej Łędzki, Jacek Bierkowski.

Medal Kalos Kagathos jest przyznawany przez kapitułę pod przewodnictwem rektora UJ wybitnym sportowcom, którzy osi±gnęli sukcesy poza sportem. Inicjatywie przyznawania medalu patronuj± też Polski Komitet Olimpijski, Polska Akademia Olimpijska oraz Przegl±d Sportowy.

Przed sesj± odbyła się msza ¶więta w Ko¶ciele Mariackim. W pi±tek zaplanowano jeszcze na Rynku Głównym spotkanie pokoleń "90 lat na olimpijskim szlaku". Potem uczestnicy uroczysto¶ci złoż± kwiaty pod tablic± pami±tkow±, która znajduje się w Hotelu Francuskim. Ma tam też doj¶ć do odnowienia aktu powołania PKOl.

Nowe sporty na Igrzyskach - golf i rugby »


Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczę¶ciej czytane