Braszkiewicz wicemistrzynią Europy w pływaniu

Polska pływaczka Agnieszka Braszkiewicz została w Walencji wicemistrzynią Europy w pływaniu na dystansie 50 m st. klasycznym na krótkiej pływalni

Pierwszego dnia mistrzostw Europy na 25-metrowym basenie medale dla Polski mieli zdobywać olimpijczycy z Sydney. Tymczasem na podium stanęła tylko Agnieszka Braszkiewicz, która na igrzyska nie pojechała. 19-letnia brązowa medalistka mistrzostw Europy juniorów sprzed trzech lat na 100 m st. klasycznym zajęła tym razem drugie miejsce na dystansie o połowę krótszym. Pływaczka AZS AWF Warszawa, podopieczna trenera Pawła Słomińskiego, uzyskała czas 31,55 s - lepszy o 0,05 s od rekordu Polski Alicji Pęczak. Dotychczasowa rekordzistka była w tym wyścigu piąta (31,74 s). Braszkiewicz, która do finału awansowała z siódmym rezultatem, w medalowej rozgrywce nie sprostała jedynie Szwedce Emmie Igelstroem (31,26).

Agnieszka Braszkiewicz jest też rekordzistką Polski na 50 m st. klasycznym na długiej pływalni i aktualną mistrzynią Polski na tym dystansie na krótkim basenie, na którym czuła się zawsze dużo lepiej niż na 50-metrowym. W Walencji debiutowała jednak w imprezie mistrzowskiej na krótkim basenie. Mimo iż od wielu lat plasowała się wysoko w rankingach światowych, zajmowała medalowe miejsca w mityngach Pucharu Świata, nie znajdowała uznania w oczach działaczy decydujących o składach reprezentacji na ME i MŚ. W czwartek potwierdziła swoje wielkie możliwości w sprintach. Przed nią jeszcze start na dystansie 100 m st. zmiennym, na którym ma również medalowe szanse.

Nie udał się atak na medal Bartoszowi Kizierowskiemu w sprincie na 50 m st. dowolnym. Polski sprinter zajął prześladujące go w mistrzostwach Europy (dotychczas trzy razy na długiej pływalni) czwarte miejsce. Uzyskał czas 21,77 s, przegrywając medal z Ukraińcem Oleksandrem Wołyńcem o 0,07 s. Najszybszy był Szwed Stefan Nystrand (21,52), który dopłynął do mety przed obrońcą tytułu Brytyjczykiem Markiem Fosterem (21,60).

Piąte miejsce zajęła w wyścigu na nietypowym dla siebie dystansie - 200 m st. zmiennym - Otylia Jędrzejczak (2.14,32). W wyścigu tym triumfowała Ukrainka Jana Kłoczkowa (2.10,75), który dzięki czwartemu z rzędu zwycięstwu otrzymała nagrodę SuperStar 2000 (100 tys. marek niemieckich). Wcześniej wygrała tę konkurencję na ME w Lizbonie w 1999, ME w Helsinkach w 2000 i na igrzyskach olimpijskich w Sydney.

Bohaterem dnia w Walencji był jednak Włoch Massimiliano Rosolino, który triumfował w dwóch finałach: 400 m st. dowolnym i 200 m st. zmiennym, bijąc na pierwszym z tych dystansów rekord Europy (3.39,59). Rekordzistką Starego Kontynentu została też zwyciężczyni wyścigu na 200 m st. motylkowym Niemka Annika Mehlhorn (2.05,77).

Mistrzowie Europy i miejsca Polaków. Mężczyźni: 50 m styl. dowolnym : Stefan Nystrand (Szwecja) 21,52... 4. Bartosz Kizierowski 21,77; 400 m styl. dowolnym: Massimiliano Rosolino (Włochy) 3.39,59 (rek. Europy); 200 m styl. grzbietowym: Orn Arnarson (Islandia) 1.52,90.

Kobiety. 50 m styl. klasycznym: Emma Igelstroem (Szwecja) 31,26; 2. Agnieszka Braszkiewicz 31,55 (rek. Polski)... 5. Alicja Pęczak 31,74; 200 m styl. zmiennym: Jana Kłoczkowa (Ukraina) 2.10,75 ... 5. Otylia Jedrzęjczak 2.14,32; 200 m styl. motylkowym: Annika Mehlhorn (Niemcy) 2.05,77 (rek. Europy) ... 8. Małgorzata Gembicka 2.13,99. 200 m styl. zmiennym: Rosolino 1.56,62. 4 x 50 m stylem zmiennym: Niemcy 1.36.23.