Sport.pl

Szymon Kołecki ze złotem za Pekin. Marcin Dołęga dostanie brąz

Szymon Kołecki otrzyma złoty medal olimpijski igrzysk w Pekinie (2008) w kat. 94 kg. Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów dokonała weryfikacji oficjalnych wyników pekińskich igrzysk na swojej stronie internetowej po wykryciu dopingu u złotego medalisty Kazacha Ilyi Ilyina oraz trzeciego w konkursie Chadżimurata Akajewa (Rosja).
Złoto dla Kołeckiego nie jest zaskoczeniem, ale dopiero teraz oficjalnie Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów zweryfikowała wyniki. "W wyniku powtórnych badań antydopingowych próbek pobranych w Pekinie (2008), niedozwolone substancje wspomagające wykryto u złotego medalisty Kazacha Ilyi Ilyina oraz trzeciego w konkursie Chadżimurata Akajewa (Rosja). Szymon Kołecki zajął tam drugie miejsce, czwarty był Arsen Kasabijew. Teraz nie ma w tabelach Iliyna i Akajewa, zatem dwie pierwsze pozycje zajmują Szymon i Arsen." - czytamy na PZPC.pl

Szymon Kołecki został piątym Polakiem z olimpijskim złotem w podnoszeniu ciężarów (obok Ireneusza Palińskiego, Waldemara Baszanowskiego, Zygmunta Smalcerza i Adriana Zielińskiego).

Zweryfikowano także rywalizację w kat. 105 kg. Niedozwolone wspomaganie wykryto bowiem u trzeciego wówczas Dimitrija Łapikowa (Rosja) i tym samym brąz przyznano Marcinowi Dołędze.Najlepsze sportowe momenty roku wg fotoreporterów AP
Więcej o:
Komentarze (42)
Szymon Kołecki ze złotem za Pekin. Marcin Dołęga dostanie brąz
Zaloguj się
 • kosmyg

  Oceniono 9 razy 7

  Fajnie, że w końcu po latach medale trafiają w ręce uczciwych sportowców, którzy brzydzą się dopingiem. He he

 • leoleo

  Oceniono 4 razy 2

  dołega ma medal, sprawiedliwość zwyciężyła, ha, ha

 • strach_sie_bac

  Oceniono 4 razy 2

  Szymon Kołecki w 2002 roku miał otrzymać doping, a całą sprawę zatuszowały polska i międzynarodowa federacja. Kołecki podczas wizyty w Odessie miał otrzymać od lekarza Walentina Czernopiatowa retabolil - steryd zawierający nandrolon. Podanie zawodnikowi niedozwolonych środków w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" potwierdził sam medyk. Ciężarowiec na dopingu miał zostać złapany podczas zgrupowania w Giżycku.

 • tygrysio_misio

  Oceniono 2 razy 2

  ciekawe na jak długo?

 • potp

  Oceniono 1 raz 1

  Ciekawe jak wygląda poprawiona klasyfikacja medalowa i które miejsce zajęła ostatecznie Polska?

 • alojzy132

  Oceniono 1 raz 1

  w sądach nazywa sie to "przewlekłość sprawy" i za to mozna domagać sie odszkodowania. Czekać 9 lat na wynik testu dopingowego to lekko ujmując "ujnia z grzybnią" Dlatego nie warto ogladać olimpiad organizowanych przezleśnych dziadów z MKOL czy jakos tak sie to zwie

 • czolowi_polscy_kulturysci

  Oceniono 1 raz 1

  dobra zmiana

 • tomtg123

  Oceniono 3 razy 1

  Dołęga brąz. Cóż - gratulacje z powodu medalu, ale przede wszystkim emerytury olimpijskiej (mam nadzieje, że nie przedwczesne i że próbka pana Marcina Dołęgi już przebadana).
  Patrzę na pana Dołęgę nie jak na sportowca, któremu kibicuję (bo prawdę mówiąc to ja w nosie mam ile kto podniesie kilogramów) , tylko na kogoś, kto uprawiał absurdalnie niezdrowe i wyniszczające zajęcie, zainwestował w to (może głupio, ale to się jednak stało) całe życie, to zajęcie poważnie nadwyrężyło jego zdrowie i jakieś zabezpieczenie finansowe na starość może mu się bardzo przydać - dlatego wspomniałem o emeryturze olimpijskiej ( dostaje się ją za medal olimpijski, a tymczasem Dołęga, będąc przez lata bezdyskusyjnie najlepszy na świecie, akurat na olimpiadach zawodził. A tu jednak medal. Uśmiech losu. )

  Ciekawy tekst Rafała Steca sprzed 5 lat , zapadł mi wtedy w pamięć :
  wyborcza.pl/1,75968,12277287,Prad_mi_idzie_po_kregoslupie.html

 • iarna

  Oceniono 1 raz 1

  Szymon powinien ten medal dostac już w Pekinie. kazach, pomimo tego że był "pod prądem" nie ustał ostatniego boju, a mimo to sędziowie mu zaliczyli. On powinien byc pozbawiony srebrnego medalu.
  No ale mafijki sędziowskie będące częścią mafii zarządzajacej dana dyscypliną to tylko organy kontrolne żeby wygrywali ci powinni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX