Sport.pl

Raport McLarena: Ponad tysiąc rosyjskich sportowców korzystało z państwowego dopingu

Śledczy Światowej Agencji Antydopingowej Richard McLaren opublikował najnowszy raport prezentujący wyniki śledztwa w sprawie systemowego dopingu w Rosji. Jest szokujący: Uważa się, że przeszło tysiąc rosyjskich sportowców korzystało z dopingu organizowanego przez państwo
Raport, który poznaliśmy w piątek, skupiał się na dopingu w sportach zimowych - pierwsza część raportu McLarena, opublikowana przed igrzyskami w Rio, dotyczyła głównie sportów letnich. McLaren opisuje, że sportowcy rosyjscy korzystali ze sponsorowanego przez państwo dopingu w okresie czterech lat, od 2011 roku. Wśród oskarżonych o korzystanie z systemu ma być czterech złotych medalistów z zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi z 2014, a w sumie 12 medalistów z ZIO oraz pięciu złotych medalistów z letnich igrzysk olimpijskich w Londynie 2012. Rosja w Londynie zdobyła 72 medale, w tym 21 złotych i 33 krążki (13 złotych) w Soczi.

W raporcie znalazło się określenie: "państwowy spisek" obrazujący proceder, który uprawiała Rosja. Śledczy informują, że sportowcy nie działali na własną rękę, tylko byli częścią wielkiego systemu.

W dokumencie czytamy, że zorganizowany system tuszował dopingowe wpadki przy igrzyskach w Londynie w 2012 roku, zimowych igrzysk w Soczi dwa lata później oraz lekkoatletycznych mistrzostwach świata 2013, które odbyły się w Moskwie.

"Rosyjscy olimpijczycy skazili igrzyska na niespotykaną skalę. Pragnienie zdobycia medali przyćmiło wszelką etykę, moralność i sportowego ducha" - stwierdził McLaren.

W raporcie jest m.in. informacja, że dwie rosyjskie hokeistki oddały do analizy próbki męskiego moczu oraz mejle do Rosyjskiego Ministerstwa Sportu z prośbą o wskazówki, co robić, gdyby próbki dały wynik pozytywny.

Nowy raport McLarena zostanie przedstawiony Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu, który powołał dwie niezależne komisje do zbadania wniosków z raportu. MKOl zapowiada surowe kary dla wszystkich sportowców, którzy brali doping.

Dmitrij Swiszczew, szef rosyjskiej komisji kultury fizycznej, sportu i młodzieży Dumy Państwowej skomentował doniesienia McLarena: "Można się było tego spodziewać. To nic nowego, wciąż tylko puste oskarżenia przeciwko nam. Teraz, jeśli jesteś Rosjaninem, oskarżą cię o każdy grzech, każde przestępstwo"

Więcej informacji wkrótce

Kim jest McLaren?

Richard McLaren, kanadyjski prawnik specjalizujący się w sprawach dopingowych, został wynajęty przez Światową Agencję Antydopingową do śledztwa w sprawie systemowego dopingu w Rosji po tym jak w maju 2016 roku były szef rosyjskiego laboratorium antydopingowego Grigorij Rodczenkow opowiedział w "New York Timesie" o oszustwach podczas igrzysk w 2014 w Soczi.

O podmienianiu próbek z moczem przez dziurę w ścianie laboratorium, o roli służb specjalnych, o ministerialnych rozdzielnikach, w których pisano którzy sportowcy mają być pod szczególną ochroną, o tym jak agenci FSB nauczyli się zrywać plomby z próbek dopingowych tak by nikt się nie zorientował, o koktajlach sterydowych, które opracował dla sportowców.

Więcej o śledztwie McLarena PRZECZYTASZ TU

Więcej o:
Komentarze (32)
Raport McLarena: Ponad tysiąc rosyjskich sportowców korzystało z państwowego dopingu
Zaloguj się
 • glinda53

  Oceniono 4 razy 4

  Jesli nie zacznie sie stawiac na calkowite wyklucznie bez mozliwosci powrotu nigdy nie bedzie konca dopingu.

 • blechtrommel

  Oceniono 5 razy 3

  W Rosji proceder organizuje państwo, ale nie łudźcie się, że problem dotyczy tylko Rosji. Doping jest powszechny w każdej z dyscyplin, gdzie w grę wchodzą wielkie pieniądze. W piłce też.

  Po prostu kontrola jest daleko w tyle za rozwojem nowoczesnych środków dopingowych.

 • jan.go

  Oceniono 2 razy 2

  No i znowu wykazano wyższość prywatnego nad państwowym Prywatny doping ma sie dobrze

 • zawszeprawdomowny

  Oceniono 8 razy 2

  Rosyjskie sluzby maja juz zapewne zdjecia decydentow z WADY z prosytutkami lub jakies inne materialy obciazajace ich rodziny i uzyja ich, aby decydenci nie pozwalali sobie zbyt wiele. Jesli za zgoda panstwa sluzby pomagaly olimpijczykom rosyjskim oszukiwac, to mozna oczekiwac, ze te same sluzby beda robily wszystko, aby konsekwencje byly jak najmniejsze. Narod oszustow z Putinem na czele.

 • 2.rw

  Oceniono 1 raz 1

  To jest raport, który powstał przed IO w Brazylii i który był podstawą wykluczenia sportowców rosyjskich z Igrzysk. Odgrzewany temat?

 • Don Hubix

  Oceniono 5 razy 1

  Nie rozumiem tego zdania:
  "Rosja w Londynie zdobyła 72 medale, w tym 21 złotych i 33 krążki (13 złotych) w Soczi."

  Drodzy Redaktorzy, pije sie w piatek wieczor a nie w czwartek. Pozdrawiam

 • koenzymq10

  Oceniono 3 razy 1

  Jedno jest pewne, za 2 lata na rynku ukaże się ksiązka McLarena i gostek dobrze zarobi.

 • 23tryt

  Oceniono 3 razy 1

  dziwne, że jeszcze tego McLarena kanapką z polonem nie poczęstowali.......

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX