Tomasz Zieliński dostanie brąz za igrzyska w Londynie? Medal dla sterydowca

Wyrzucony za doping z igrzysk w Rio sztangista Tomasz Zieliński może dostać brąz za igrzyska w Londynie. Czy Ministerstwo Sportu i PKOl zmienią przepisy, aby nie otrzymał nagród i olimpijskiej emerytury?

Choć od zgaszenia znicza olimpijskiego w Londynie minęły cztery lata, tamte igrzyska wciąż trwają. Przynajmniej na pomoście. Światowa Agencja Antydopingowa raz jeszcze bada próbki pobrane w Londynie od sztangistów, więc tabela wyników wciąż się zmienia. We wtorek okazało się, że trzeci w kategorii 94 kg Anatoli Ciricu przyjmował steryd anaboliczny i Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów (IWF) zawiesiła Mołdawianina.

Ciricu przez chwilę mógł się czuć złotym medalistą. Wcześniej na dopingu przyłapano bowiem wicemistrza i mistrza z Londynu Aleksandra Iwanowa i Ilję Iljina. Dziś sytuacja wygląda tak, że niedozwolone środki przyjmowało sześciu zawodników z czołowej dziewiątki (patrz ramka).

Czyści na razie są piąty Saeid Mohammadpourkarkaragh, ósmy Kim Min-jae i dziewiąty Tomasz Zieliński.

Czy to oznacza, że tak - po zakończeniu procedur - będzie wyglądało podium?

- Zasada była taka, że miejsce dopingowicza przechodzi na kolejnego w klasyfikacji. Ale przy takim nagromadzeniu przyłapanych sztangistów nie wiadomo, jak będzie - mówi prof. Jerzy Smorawiński, szef Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie. Sekretarz generalny Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów Halina Pikuła: - To pytanie do IWF. Gdy tylko dostaniemy pismo od światowej federacji, natychmiast o tym poinformujemy.

IWF na nasze maile ani telefony nie odpowiedziała. W komunikacie o zawieszeniu Ciricu federacja sztangistów pisze, że weryfikacją wyników zajmie się po zamknięciu sprawy.

Jeśli jednak międzynarodowa federacja będzie konsekwentna, Tomasz Zieliński powinien wkrótce otrzymać brązowy medal. Po igrzyskach w Atenach na dopingu złapanych zostało kilku sztangistów, ich miejsca zajęli zawodnicy, którzy na pomoście zajęli kolejne pozycje.

To o tyle ważne, że PKOl za brąz w Atenach wypłacał 60 tys. zł premii. Medalista kwalifikował się też do pobierania emerytury olimpijskiej (2623,38 zł miesięcznie od 40. roku życia).

Tomasz Zieliński też jednak jest oszustem. Miesiąc temu został wyrzucony z wioski olimpijskiej w Rio, gdy w jego organizmie znaleziono pochodną nandrolonu, najcięższego dopingu, jaki aplikują sobie koksiarze. Później okazało się, że ten sam środek przyjmował jego brat Adrian, mistrz olimpijski z Londynu w kategorii 85 kg.

Gdy wybuchła afera z dopingiem braci Zielińskich, dyrektor w Ministerstwie Sportu Urszula Włodarczyk powiedziała nam, że "obecnie nie ma prawnej możliwości cofnięcia nagród przysługujących dopingowiczowi, który zdobył do nich prawo jako czysty".

A więc - gdyby sprawa medalu zamknęła się dziś - dopingowicz Tomasz Zieliński zostałby nagle bogatym człowiekiem.

Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że zarówno Ministerstwo Sportu, jak i PKOl chcą wprowadzić w przepisach zmiany uniemożliwiające pobieranie przez dopingowiczów nagród państwowych i olimpijskich. Według naszych źródeł minister sportu Witold Bańka, gdy tylko wróci z urlopu, będzie chciał znowelizować ustawę, a PKOl zmieni wewnętrzne reguły, z czym raczej nie będzie problemu. - Wkrótce będzie posiedzenie zarządu PKOl i zajmiemy się tą sprawą - powiedział lakonicznie sekretarz generalny PKOl Adam Krzesiński, dwukrotny medalista olimpijski.

Nowe regulacje dotknęłyby nie tylko braci Zielińskich. Kilka tygodni temu na dopingu został bowiem złapany Dmitrij Łapikow, brązowy medalista z Pekinu w kategorii 105 kg. Czwarty był wówczas Marcin Dołęga, karany za przyjmowanie niedozwolonych środków wcześniej i później. Dziś też jest zdyskwalifikowany.

Akcja obydwu polskich instytucji może się zakończyć, jeszcze zanim IWF przyzna oficjalnie medale Tomaszowi Zielińskiemu i Marcinowi Dołędze. Procedury odwoławcze dopingowiczów trwają bowiem bardzo długo. f

Londyn 2012. Kategoria 94 kg

1. Ilja Iljin Kazachstan 418

2. Aleksandr Iwanow Rosja 409

3. Anatoli Ciricu Mołdawia 407

4. Andriej Diemanow Rosja 407

5. Saeid Mohammadpourkarkaragh Iran 402

6. Intiqam Zairov Azerbejdżan 397

7. Ałmas Öteszow Kazachstan 395

8. Kim Min-Jae Korea Południowa 395

9. Tomasz Zieliński Polska 385

Kolejno: imię i nazwisko, kraj, wynik w kilogramach. Pogrubioną czcionką - zawodnicy zdyskwalifikowani za doping

Brąz igrzysk w Pekinie może dostać Marcin Dołęga, który też był karany za przyjmowanie niedozwolonych środków

Zobacz wideo

Najpiękniejsze kobiety igrzysk olimpijskich w Rio. Będziemy tęsknić! Nie tylko za Polkami [ZDJĘCIA]

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.