Sport.pl

Super Bowl 2016. Triumf Denver Broncos

Michał Kiedrowski
08.02.2016 04:49
A A A
Super Bowl 2016. Jonathan Stewart zdobywa przyłożenie dla Carolina Panthers

Super Bowl 2016. Jonathan Stewart zdobywa przyłożenie dla Carolina Panthers (STEPHEN LAM/REUTERS)

Rozgrywaj±cy Denver Broncos Peyton Manning ukoronował swoj± wielk± karierę zwycięstwem w Super Bowl nad Carolina Panthers 24:10. Wygran± zawdzięcza jednak nie sobie, ale fantastycznie graj±cej obronie swojego zespołu.

08.02.2016, godzina 00:30

Denver Broncos

 • na żywo
Mecz reklamowano jako starcie najlepszej obrony ligi z najlepszym atakiem NFL. I tym razem - zgodnie ze starym futbolowym powiedzeniem, że ofensywa sprzedaje bilety, a defensywa wygrywa tytuły - to gra w obronie okazała się decyduj±ca.

Fatalny bilans gwiazdy

Zawiódł przede wszystkim rozgrywaj±cy Carolina Panthers - Cam Newton i chroni±ca go linia ofensywna. Quarterback "Panter" był pod stał± presj± ze strony rywali i podawał bardzo nieskutecznie (18 skutecznych podań na 41 prób). Sze¶ć razy Newton został powalony za lini± wznowienia akcji, dwa razy przy tym stracił piłkę. Jedno z jego podań wyl±dowało w rękach rywala. To fatalny bilans.

Manning grał niewiele lepiej - dwa razy stracił piłkę na rzecz rywali i nie zaliczył żadnego podania na przyłożenia, ale nie tego od niego wymagali w tym meczu trenerzy. Broncos po objęciu prowadzenia 10:0 kontrolowali mecz i grali bezpiecznie. Po podaniach Manninga zwycięzcy zdobyli jedynie 143 jardy.

Większ± przewagę Broncos zdobyli dopiero w końcówce czwartej kwarty, gdy Newton stracił piłkę (tzw. fumble) blisko swojego pola punktowego. Chwilę potem C.J. Anderson zdobył przyłożenie i zespół z Denver mógł wła¶ciwie ¶więtować zwycięstwo.

Najstarszy w historii

Niemal 40-letni Manning jest najstarszym quarterbackiem, który wygrał Super Bowl. Wcze¶niej po zwycięstwo w finale NFL sięgn±ł jako zawodnik Indianapolis Colts dziewięć lat temu. Dwa póĽniejsze występy w Super Bowl - jeden z Colts, drugi z Broncos - były nieudane.

Manning to chodz±ca legenda NFL. Pięciokrotnie był MVP (najlepszym zawodnikiem) ligi. Ustanowił dziesi±tki rekordów wszech czasów. Najważniejsze to 539 podań na przyłożenie, 186 zwycięstw jako podstawowy rozgrywaj±cy i 55 podań na przyłożenie w jednym sezonie (2013).

Zwycięstwo Broncos w Super Bowl to niespodzianka. Faworytem większo¶ci fachowców i bukmacherów byli Panthers.

Nagroda MVP przypadła Von Millerowi, zawodnikowi formacji obronnej Broncos, który miał największy udział w uprzykrzaniu życia Newtonowi.

Show z udziałem gwiazd

Super Bowl to największe telewizyjne widowisko w USA. Co roku ¶ledzi je większo¶ć dorosłych Amerykanów. Tzw. ¶rednia ogl±dalno¶ć wynosi ok. 115 mln. Rekordowe ceny osi±gaj± reklamy. W tym roku za 30-sekundowy spot trzeba było zapłacić 5 mln dolarów. Do tradycji Super Bowl należy też tzw. half-time show z udziałem wielkich gwiazd muzyki. Tym razem był to Coldplay z go¶cinnym udziałem Burno Marsa i Beyonce.

Zobacz wysportowane cheerleaderki finalistów Super Bowl 50! [ZDJĘCIA]
Zobacz więcej na temat:

Komentarze (41)
Zaloguj się
 • dddupa

  Oceniono 13 razy 9

  Uległem tej propagandzie i próbowałem to ogl±dać.... nigdy więcej. Nie ma bardziej nudnego sportu na tej planecie, z ręk± na sercu, nie zło¶liwie, żadna dyscyplina z łyżwiarstwem figurowym nie wynudziła mnie tak bardzo jak to. Tam jest cały czas 10 sekund akcji polegaj±cej na tym, że kto¶ próbuje biec i po przebiegnięciu paru metrów kto¶ inny go łapie w pół i powala na ziemię, po czym następuje 5 minutowa albo dłuższa przerwa. To całe Super Bowl to była jedna gigantyczna przerwa, time-out poprzerywana króciutkimi momentami akcji. Raz na jaki¶ czas komu¶ się udało rzucić piłkę do kogo¶ innego i tyle. Dramat, to się nigdy nie przyjmie nigdzie poza USA, nie mam zielonego pojęcia co oni w tym widz±. Piszę zupełnie szczerze, bez zło¶liwo¶ci, nie da się tego nudziarstwa ogl±dać.

 • mariuszj_1

  Oceniono 5 razy 3

  Ogl±dam ¶rednio co drugi rok. Przepisy znam bardzo pobieżnie ale i tak uwielbiam to.
  To jest typowo amerykański sport bo jest grany do bólu sprawiedliwie i do bólu fair play. Gracze stworzeni do agresji i do walki 100% wyładowuj± w grze w ramach przepisów i 0% w chamskich, podstępnych zagraniach. Sędziowie nie szczędz± czasu, żeby dokopać się do prawdy i wydać sprawiedliwy wyrok. Trenerzy mog± dyskutować otwarcie z sędziami. Sędzie główny sam przekazuje (mówi) podstawowe decyzje również publiczno¶ć. Jak w piłce nożnej 90% czasu to ciężka i może mało widowiskowa walka ale warto czekać na te kilka % maestrii. Kocham to i czekam na dzisiejsz± powtórkę i na przeszły rok!
  Piłka nożna? My mamy Blattera, piłkarzy, którzy chc± złamać nogę Messiemu, sędziów którzy nie widz± 5m spalonego, Fryzjera itd itp. No ale mamy też Messiego i Lewego więc też to kochamy!

 • vitheck

  Oceniono 7 razy 3

  Wczoraj czytałem komentarz o tym, że sport.pl jest gó...any, bo nie pisze np. o M¦ w Rugby, a rozpisuje się o polskiej lidze kopanej będ±cej wiadomo gdzie... I nie ukrywam, że poniek±d podzielam to zdanie, bo dla fanów dyscyplin zza oceanu próżno szukać tu warto¶ciowych informacji podanych "o czasie". Ale je¶li już trafia się podsumowanie największego wydarzenia sportowego w Stanach, to jakie s± reakcje tych "wybitnych" jednostek mówi±cych jakim to gównem jest sport.pl? "kto to ogl±da?", "Typowy shit", "reklamy to pranie mozgow , i do czego tak piac?". I po raz kolejny przekonałem się, że nie warto czytać komentarzy... Chyba po prostu musimy narzekać, bo inaczej nie byliby¶my Polakami. Szkoda w ogóle, że istniej± serwisy sportowe, bo czy pisz±, czy nie pisz± to i tak jest Ľle.

 • kalle78

  Oceniono 3 razy 3

  Bardzo fajny sport, ale na żywo ogl±dać się nie da. Za dużo przerw w grze, a telewizja dokłada następne żeby kosić kabzę. Dziękuję, wolę zmontowane powtórki ogl±dać.

 • earthboundmisfit

  Oceniono 3 razy 3

  "186 zwycięstw jak podstawowy rozgrywaj±cy"

  Chyba w sezonie zasadniczym, bo dzisiaj odniósł rekordowe dwusetne zwycięstwo.

 • bijelodugme

  Oceniono 11 razy 3

  "quarterbackiem" kim jest? To nie można napisać "rozgrywaj±cym"? Za mało po amerykańsku?

 • suicide_note

  Oceniono 5 razy 3

  To był dobry mecz, ale je¶li kto¶ wcze¶niej nie ogl±dał żadnego, to ten pewnie go nie przekonał do NFL. Bardzo dużo przerw, podczas których mogli¶my ogl±dać reklamówki stacji nadaj±cej mecz u nas, zamiast reklam z USA, a to już dla niejednego postronnego widza mogłoby być atrakcj±.

  Szkoda Panter, bo liczyłem na nich, ale takich błędów nie wybacza się w żadnym sporcie.

 • jacky

  0

  Bardzo emocjonuj±ce. Czystej gry było tam może 10 minut. NFL to objazdowy, wysokobudżetowy cyrk dla mało wymagaj±cej publiki, gdzie cała komercyjna otoczka jest dużo ważniejsza od tej gry. Teraz ci wybitni sportowcy udaj± się na siedmiomiesięczne wakacje, bo następny sezon rusza już we wrze¶niu.

 • Mariade De

  Oceniono 4 razy 0

  jankesy ogladaja to tylko dla nowych reklamktore sa wyswietlane po kazdej jednej sekundzie pseudoakcji w czasie ktorej banda bazmozgow kotluje sie na murawie, porownujac rugby i tych kotlotlukow , nawet sie nie da, w rugby czysta walka tutaj bezmozgie cielaki latajace w kagancach , to juz zoska ciekawsza.......

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczę¶ciej czytane