08.02.2016 , aktualizacja: 08.02.2016 08:38

Denver Broncos

• na żywo
Super Bowl 2016. Jonathan Stewart zdobywa przyłożenie dla Carolina Panthers

Super Bowl 2016. Jonathan Stewart zdobywa przyłożenie dla Carolina Panthers (STEPHEN LAM/REUTERS)

Rozgrywający Denver Broncos Peyton Manning ukoronował swoją wielką karierę zwycięstwem w Super Bowl nad Carolina Panthers 24:10. Wygraną zawdzięcza jednak nie sobie, ale fantastycznie grającej obronie swojego zespołu.
Mecz reklamowano jako starcie najlepszej obrony ligi z najlepszym atakiem NFL. I tym razem - zgodnie ze starym futbolowym powiedzeniem, że ofensywa sprzedaje bilety, a defensywa wygrywa tytuły - to gra w obronie okazała się decydująca.

Fatalny bilans gwiazdy

Zawiódł przede wszystkim rozgrywający Carolina Panthers - Cam Newton i chroniąca go linia ofensywna. Quarterback "Panter" był pod stałą presją ze strony rywali i podawał bardzo nieskutecznie (18 skutecznych podań na 41 prób). Sześć razy Newton został powalony za linią wznowienia akcji, dwa razy przy tym stracił piłkę. Jedno z jego podań wylądowało w rękach rywala. To fatalny bilans.

Manning grał niewiele lepiej - dwa razy stracił piłkę na rzecz rywali i nie zaliczył żadnego podania na przyłożenia, ale nie tego od niego wymagali w tym meczu trenerzy. Broncos po objęciu prowadzenia 10:0 kontrolowali mecz i grali bezpiecznie. Po podaniach Manninga zwycięzcy zdobyli jedynie 143 jardy.

Większą przewagę Broncos zdobyli dopiero w końcówce czwartej kwarty, gdy Newton stracił piłkę (tzw. fumble) blisko swojego pola punktowego. Chwilę potem C.J. Anderson zdobył przyłożenie i zespół z Denver mógł właściwie świętować zwycięstwo.

Najstarszy w historii

Niemal 40-letni Manning jest najstarszym quarterbackiem, który wygrał Super Bowl. Wcześniej po zwycięstwo w finale NFL sięgnął jako zawodnik Indianapolis Colts dziewięć lat temu. Dwa późniejsze występy w Super Bowl - jeden z Colts, drugi z Broncos - były nieudane.

Manning to chodząca legenda NFL. Pięciokrotnie był MVP (najlepszym zawodnikiem) ligi. Ustanowił dziesiątki rekordów wszech czasów. Najważniejsze to 539 podań na przyłożenie, 186 zwycięstw jako podstawowy rozgrywający i 55 podań na przyłożenie w jednym sezonie (2013).

Zwycięstwo Broncos w Super Bowl to niespodzianka. Faworytem większości fachowców i bukmacherów byli Panthers.

Nagroda MVP przypadła Von Millerowi, zawodnikowi formacji obronnej Broncos, który miał największy udział w uprzykrzaniu życia Newtonowi.

Show z udziałem gwiazd

Super Bowl to największe telewizyjne widowisko w USA. Co roku śledzi je większość dorosłych Amerykanów. Tzw. średnia oglądalność wynosi ok. 115 mln. Rekordowe ceny osiągają reklamy. W tym roku za 30-sekundowy spot trzeba było zapłacić 5 mln dolarów. Do tradycji Super Bowl należy też tzw. half-time show z udziałem wielkich gwiazd muzyki. Tym razem był to Coldplay z gościnnym udziałem Burno Marsa i Beyonce.