08.02.2016 04:49
A A A
Super Bowl 2016. Jonathan Stewart zdobywa przyłożenie dla Carolina Panthers

Super Bowl 2016. Jonathan Stewart zdobywa przyłożenie dla Carolina Panthers (STEPHEN LAM/REUTERS)

Rozgrywaj±cy Denver Broncos Peyton Manning ukoronował swoj± wielk± karierę zwycięstwem w Super Bowl nad Carolina Panthers 24:10. Wygran± zawdzięcza jednak nie sobie, ale fantastycznie graj±cej obronie swojego zespołu.

08.02.2016, godzina 00:30

Denver Broncos

• na żywo
Mecz reklamowano jako starcie najlepszej obrony ligi z najlepszym atakiem NFL. I tym razem - zgodnie ze starym futbolowym powiedzeniem, że ofensywa sprzedaje bilety, a defensywa wygrywa tytuły - to gra w obronie okazała się decyduj±ca.

Fatalny bilans gwiazdy

Zawiódł przede wszystkim rozgrywaj±cy Carolina Panthers - Cam Newton i chroni±ca go linia ofensywna. Quarterback "Panter" był pod stał± presj± ze strony rywali i podawał bardzo nieskutecznie (18 skutecznych podań na 41 prób). Sze¶ć razy Newton został powalony za lini± wznowienia akcji, dwa razy przy tym stracił piłkę. Jedno z jego podań wyl±dowało w rękach rywala. To fatalny bilans.

Manning grał niewiele lepiej - dwa razy stracił piłkę na rzecz rywali i nie zaliczył żadnego podania na przyłożenia, ale nie tego od niego wymagali w tym meczu trenerzy. Broncos po objęciu prowadzenia 10:0 kontrolowali mecz i grali bezpiecznie. Po podaniach Manninga zwycięzcy zdobyli jedynie 143 jardy.

Większ± przewagę Broncos zdobyli dopiero w końcówce czwartej kwarty, gdy Newton stracił piłkę (tzw. fumble) blisko swojego pola punktowego. Chwilę potem C.J. Anderson zdobył przyłożenie i zespół z Denver mógł wła¶ciwie ¶więtować zwycięstwo.

Najstarszy w historii

Niemal 40-letni Manning jest najstarszym quarterbackiem, który wygrał Super Bowl. Wcze¶niej po zwycięstwo w finale NFL sięgn±ł jako zawodnik Indianapolis Colts dziewięć lat temu. Dwa póĽniejsze występy w Super Bowl - jeden z Colts, drugi z Broncos - były nieudane.

Manning to chodz±ca legenda NFL. Pięciokrotnie był MVP (najlepszym zawodnikiem) ligi. Ustanowił dziesi±tki rekordów wszech czasów. Najważniejsze to 539 podań na przyłożenie, 186 zwycięstw jako podstawowy rozgrywaj±cy i 55 podań na przyłożenie w jednym sezonie (2013).

Zwycięstwo Broncos w Super Bowl to niespodzianka. Faworytem większo¶ci fachowców i bukmacherów byli Panthers.

Nagroda MVP przypadła Von Millerowi, zawodnikowi formacji obronnej Broncos, który miał największy udział w uprzykrzaniu życia Newtonowi.

Show z udziałem gwiazd

Super Bowl to największe telewizyjne widowisko w USA. Co roku ¶ledzi je większo¶ć dorosłych Amerykanów. Tzw. ¶rednia ogl±dalno¶ć wynosi ok. 115 mln. Rekordowe ceny osi±gaj± reklamy. W tym roku za 30-sekundowy spot trzeba było zapłacić 5 mln dolarów. Do tradycji Super Bowl należy też tzw. half-time show z udziałem wielkich gwiazd muzyki. Tym razem był to Coldplay z go¶cinnym udziałem Burno Marsa i Beyonce.