Sport.pl

Stadion Narodowy na finansowym plusie. A za dwa lata zagra NHL?

PAP
03.12.2015 15:24
A A A

FRANCISZEK MAZUR

Tomasz Półgrabski, prezes spółki PL.2012+, operatora Stadionu Narodowego w Warszawie, na czwartkowej konferencji prasowej poinformował, że między 1,5 a 2 miliony złotych będzie wynosił zysk w 2015 roku.
Arena wybudowana na piłkarskie Euro 2012 po raz pierwszy osiągnie dodatni wynik finansowy. Przedstawiciele PGE Narodowy pokreślili, że cel ten zrealizowano w czwartym roku działalności obiektu.

- Prognozowany wynik finansowy, to 1,5 miliona złotych, ale prawdopodobnie ta kwota będzie większa i wyniesie między 1,5 a 2 mln. Wcześniej było minus 12 mln (rok 2013 - PAP), a w kolejnym roku udało się doprowadzić blisko zera. Na Wembley okres osiągnięcia dodatniego wyniku wyniósł osiem lat, na innych europejskich arenach krócej, ale tam na co dzień występują kluby piłkarskie w rozgrywkach ligowych i pucharowych - powiedział Półgrabski.

Spółka PL.2012+ została operatorem stadionu w styczniu 2013 roku. W pierwszym roku przychody z działalności komercyjnej wyniosły 13 mln, a w 2015 - 46 mln.

- 28 milionów złotych - to przychód z działalności biznesowej, 13 mln - z wydarzeń całostadionowych, a 5 mln - z wynajmu powierzchni. Nasz pomysł na przychody opiera się przede wszystkim na stworzeniu silnej marki - stwierdził prezes PL.2012+.

Łącznie w 2015 roku na Stadionie Narodowym odbyło się ponad 500 imprez, z których 27 obejmowało cały obiekt, m.in. mecze piłkarskiej reprezentacji Polski w eliminacjach mistrzostw Europy. Na stadionie odbywają się też np. wystawy, kongresy itp.

- Ogromny był popyt na bilet na spotkanie z Irlandią, np. oferowano po 15 tysięcy złotych za miejsce w loży, gdzie jest tych miejsc 12. Zwiększamy przychody, ale staramy się też zoptymalizować koszty, np. za energię elektryczną, za którą obecnie płacimy ponad 300 tysięcy miesięcznie. W ciągu trzech lat, dzięki konsekwentnej realizacji celów, koszty spółki i utrzymania stadionu spadły o 2,7 mln - stwierdził Półgrabski.

Część pieniędzy z zysku odkładana jest na tzw. fundusz inwestycyjny. - W tym roku będzie to kwota 1,7 mln. Te pieniądze przydadzą się za 10 czy 15 lat na rozmaite remonty na stadionie - dodał szef spółki.

Półgrabski powiedział na spotkaniu z dziennikarzami, że w planach jest np. organizacja meczu północnoamerykańskiej ligi hokejowej NHL w lutym-marcu 2017 roku. A już za kilka dni odbędą się dwa odcinki specjalne Rajdu Barbórki. Z kolei w 2016 obiekt będzie na dwa miesiące wyłączony ze względu na szczyt NATO. Zysk dla stadionu z tytułu ostatniego wydarzenie wyniesie prawdopodobnie kilkanaście milionów złotych.

- Odbyła się u nas już gala lodowa, a teraz planujemy organizację meczu sezonu regularnego ligi NHL w 2017 roku. Poza tym Polski Związek Hokeja na Lodzie zwrócił się z pomysłem organizacji finału rozgrywek pucharowych - powiedział Półgrabski, który kieruje spółką od połowy ubiegłego roku.

Czy rozpoznasz sportowe trofea? Sprawdź się! [QUIZ]


Zobacz więcej na temat:

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX