Co warto wiedzieć o Super Bowl 2014

W nocy z niedzieli na poniedziałek zostanie rozegrany Super Bowl. Najważniejsze wydarzenie roku w amerykańskim sporcie. Finał ligi futbolu amerykańskiego NFL wykracza jednak daleko poza sport, to wydarzenie społeczne i gospodarcze. Oto kilka faktów, które warto o tym wiedzieć.

Kto zagra?

W Super Bowl zagrają Denver Broncos i Seattle Seahawks. Dla tych pierwszych to szósty udział w finale NFL w historii (tylko dwa wygrali), ci drudzy wcześniej tylko raz grali o najcenniejsze trofeum w futbolu amerykańskim (przegrali w 2005 r. z Pittsburgh Steelers). Mecz rozpocznie się 25 minut po północy w nocy z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego.

Gdzie?

Super Bowl odbędzie się na MetLife Stadium w East Rutherford w stanie New Jersey. Na co dzień grają tu dwie nowojorskie drużyny Giants i Jets. Stadion został oddany do użytku w 2010 r. Mieści 83 tys. kibiców i kosztował 1,6 mld dolarów. Nie jest zadaszony. Niedzielny Super Bowl będzie pierwszym w historii rozegranym na otwartym stadionie przy mroźnej pogodzie.

Największa gwiazda

Największą gwiazdą, która wystąpi w tym meczu jest Peyton Manning. 37-letni rozgrywający Broncos w tym sezonie pobił dwa bardzo prestiżowe rekordy wszech czasów NFL - liczbę jardów zdobytych podaniami (5477) i liczbę przyłożeń (55). Manning już raz zdobył Super Bowl - z Indianapolis Colts. W 2011 r. opuścił wszystkie mecze sezonu z powodu kontuzji. Wtedy Colts nie przedłużyli z nim kontraktu. Manning wrócił do gry w Broncos. W 2012 r. podpisał pięcioletni kontrakt na 96 mln dolarów.

Trofeum i nagrody pieniężne

Zwycięski zespół zdobędzie puchar nazwany Vince Lompardi Trophy na cześć legendarnego trenera Vince'a Lombardiego, który zespół Green Bay Packers doprowadził do zwycięstwa w dwóch pierwszych Super Bowl. Trofeum ma 53 cm i ważdy 3 kg. Jego wartość jubilerska to ok. 25 tys. dolarów.

Każdy z zawodników zwycięskiej drużyny dostanie 92 tys. dolarów, a z przegranej - 46 tys. Jest to tzw "udział graczy" - część z przychodów, jaki przynosi mecz, który mogą miedzy siebie podzielić. Każdy zawodnik zarabia przede wszystkim na kontrakcie z klubem.

Ulubiony sport Amerykanów

Według badań opinii społecznej zawodowy futbol to sport nr 1 dla 35 proc. mieszkańców USA. Drugie miejsce zajmuje baseball (14 proc.), a trzecie akademicki... futbol amerykański (11 proc.).

Zobacz wideo

Dodatkowe miliardy dla gospodarki

Przy okazji Super Bowl Amerykanie wydają 12,3 miliarda dolarów - średnio 68,27 dolarów na konsumenta. Kupują okolicznościowe koszulki, bluzy, czapeczki itp., a także jedzenie, alkohole na zwyczajowe w ten wieczór Super Bowl Party, które organizuje się z przyjaciółmi by wspólnie oglądać mecz.

Tegoroczny Super Bowl przyniesie Nowemu Jorkowi i New Jersey ok. 600 mln dodatkowych przychodów. Na mecz przyjedzie 400 tys. kibiców. Zazwyczaj co roku był to w tym regionie martwy okres turystyczny.

Fenomen telewizyjny

Mecz New York Giants i Dallas CowboysMecz New York Giants i Dallas Cowboys Fot. RAY STUBBLEBINE REUTERS

Futbol amerykański stał się dyscypliną nr 1 w USA w latach 80. Zdetronizował baseball dzięki transmisjom telewizyjny. Do dziś mecze futbolowe są najlepiej oglądanymi programami w amerykańskich stacjach. Według opublikowanych w styczniu badań w sezonie jesiennym 21 najlepiej oglądanych programów telewizyjnych w USA to mecze NFL. 205 mln Amerykanów obejrzało co najmniej jeden mecz.

Średnia widzów niedzielnego meczu wyniesie prawdopodobnie 110-112 mln. Jeśli będzie bliżej tej drugiej wielkości będzie to najlepiej oglądany program w historii USA. Dotychczas nr 1 był Super Bowl z 2012 r. Średnia widzów wyniosła wówczas 111,3 mln, a sumaryczna, czyli taka która obejmuje widzów, którzy oglądali jakiś fragment meczu - 166,8 mln.

Reklamy najdroższe na świecie

Zobacz wideo

30 sekund reklamy podczas tegorocznego Super Bowl kosztuje 4 mln dolarów. To najdroższy czas reklamowy na świecie. W tym roku mecz pokaże stacja Fox. Przychody tylko z reklam w czasie meczu dadzą jej 230 mln dol. przychodu.

Bilety, milion za lożę

W 1967 r. bilety na Super Bowl kosztowały 6 dolarów i stadion w Los Angeles zapełnił się tylko w części, bo były za drogie. Na tegoroczny karty wstępu kosztują od 500 do 2600 dolarów. Można je legalnie odsprzedawać np. w internecie na aukcjach za trzy-, czterokrotność ceny. Luksusowe loże na ten mecz zostały sprzedane rynku wtórnym osiągnęły ceny od 500 tys. do miliona dolarów.

Show w przerwie

Nieodłącznym elementem Super Bowl jest występ w przerwie wielkiej gwiazdy. Byli to m.in. Michael Jackson, Madonna, U2 czy Paul McCartney. W tym roku zaśpiewa Burno Mars.

Gwiazdy występują zawsze za darmo.

Historia, zaczęło 47 lat temu

Pierwszy Super Bowl został rozegrany w styczniu 1967 r. Spotkali się w nich mistrzowie dwóch rywalizujących ze sobą zawodowych lig - American Football League i National Football League. Na stadionie Memorial Coliseum Green Bay Packers pokonali Kansas City Chiefs 35:10.

W 1971 r. obie się połączyły. Utrzymano jednak podział na American Conference i National Conference. Mistrzowie tych dwóch grup spotykają się obecnie w Super Bowl.

Najwięcej razy w Super Bowl zwyciężali Pittsburgh Steeles - 6 razy. San Francisco 49ers i Dallas Cowboys - po 5 razy.

Gdzie obejrzeć?

Transmisję z Super Bowl można obejrzeć w 180 krajach - m.in. w Polsce. Mecz na żywo pokaże Polsat Sport. Początek transmisji o północy.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.