Sport.pl

Igrzyska 2020 bez zapasów?

Komitet Wykonawczy Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego zarekomendował wyłączenie zapasów z programu igrzysk olimpijskich w 2020 roku. Decyzję taką może podjąć zgromadzenie ogólne tej organizacji na wrześniowej sesji w Buenos Aires.
Komitet Wykonawczy analizował raporty dotyczące wszystkich 26 dyscyplin, w których rywalizowano w ubiegłym roku w Londynie. Uwzględniają one ponad 30 różnych czynników, m.in.: oglądalność telewizyjną, sprzedaż biletów, popularność na świecie, a nawet kwestie związane z dopingiem.

Według doniesień agencji AP w głosowaniu zapasy przegrały z pięciobojem nowoczesnym. Wykreślenie zapasów będzie oznaczać, że MKOl doda nową konkurencję do końca roku. Zwolnione przez zapasy miejsce w programie olimpijskim może zająć jeden z ubiegających się o to sportów: baseball, softball, squash, sporty wrotkarskie, wakeboarding, chińska sztuka walki wushu, a także wspinaczka sportowa oraz... zapasy. Szanse na to, że powrócą, są jednak niewielkie. Tymi kandydaturami Komitet Wykonawczy zajmie się przy okazji majowego posiedzenia w Sankt Petersburgu.

- To nie jest decyzja, a jedynie rekomendacja. Werdykt zapadnie na wrześniowej sesji w Buenos Aires - powiedział Mark Adams, rzecznik MKOl. - Tu nie chodzi o to, że coś z zapasami jest nie tak. Tu chodzi o dobro igrzysk - dodał.

Ostatecznie sprawa rozstrzygnie się 7 września podczas 125. sesji MKOl w Buenos Aires. Wtedy także zostanie wybrany gospodarz igrzysk w 2020 roku. Na placu boju pozostały trzy miasta: Madryt, Stambuł i Tokio.

Na igrzyskach od XIX wieku

Zapasy w programie igrzysk są od 1896 roku. Polska na igrzyskach zdobyła w sumie 25 medali w tej dyscyplinie, z czego pięć było złotych, dziewięć srebrnych, a 11 brązowych. Ostatnim polskim medalistą olimpijskim był Damian Janikowski, który w Londynie wywalczył brąz w stylu klasycznym w kategorii do 84 kg.

Zapasy znalazły się wśród sportów strategicznych w nowej koncepcji finansowania polskiego sportu przedstawionej przez minister Joannę Muchę.

W programie igrzysk w Rio de Janeiro (2016) znalazły się golf i rugby siedmioosobowe.

Więcej o:
Komentarze (96)
Igrzyska 2020 bez zapasów?
Zaloguj się
 • smeagol_s

  Oceniono 632 razy 598

  Usuwają klasyczny sport, w którym rywalizowano już w czasach starożytnych?! To smutne jak komercja przysłania nawet tradycję olimpijską.

 • m.a.v.e.r.i.c.k

  Oceniono 337 razy 319

  jak można wyrzucać zapasy, jedną z najbardziej klasycznych dyscyplin? i to na rzecz pięcioboju? może jeszcze maraton wywalimy, bo jest mało widowiskowy?

 • albi555

  Oceniono 274 razy 256

  To jest jakaś kpina! Zapasy, czy pięciobój nowoczesny? Obie konkurencje powinny być rozgrywane na IO! Niedługo się okaże, że lekkoatletyka wypadnie z programu Olimpiady. Śmiech na sali.

 • korec247399

  Oceniono 178 razy 170

  Zapasy usunęli, a pływanie synchroniczne czy gimnastyka artystyczna zostały... no bez jaj...

 • mreck

  Oceniono 124 razy 120

  A boks ma się dobrze, a bobsleje? Może w prowadzić zjeżdżanie na butach?byłem w tym dobry, bardzo klasyczny sport.
  Bejsbol? tz palant? Ile kasy pójdzie na stadiony w miastach nieamerykańskich, po to by druzyna USA dostała medal.

 • ellen75

  Oceniono 114 razy 108

  Idiotyczna decyzja. Jeśli to się potwierdzi, to ciekawa jestem, jaki będzie argument przeciwko tej dyscyplinie.

 • miwil

  Oceniono 91 razy 87

  Pytanie do sprzedawczyków z MKOl - która z wymienionych dyscyplin: softball, squash, sporty wrotkarskie, wakeboarding, chińska sztuka walki wushu, wspinaczka sportowa jest tak popularna, widowiskowa że trzeba dla niej wyrzucać zapasy z programu igrzysk?

 • ewra77

  Oceniono 78 razy 70

  "Ostatnim Polskim medalistą olimpijskim był Sebastian, który w Londynie wywalczył brąz w stylu klasycznym w kategorii do 84 kg."
  Jaki Sebastian??? Damian Janikowski! Kto wam pisze te artykuły???

 • matyldas1234

  Oceniono 99 razy 15

  Wszystko przez Tuska !
  uparł się, żeby dostać te 72 mld Euro, to usunęli zapasy z IO...
  tak przynajmniej (s)twierdzi tow.Błaszczak :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX