Sport.pl

Justyna Kowalczyk zwyciężczyni± plebiscytu "Przegl±du Sportowego" i TVP na sportowca roku

peka, pap
05.01.2013 22:40
A A A
Justyna Kowalczyk

Justyna Kowalczyk (Fot. ALESSANDRO GAROFALO Reuters)

Justyna Kowalczyk wygrała plebiscyt "Przegl±du Sportowego" i TVP na sportowca roku. W głosowaniu czytelników i telewidzów biegaczka narciarska wyprzedziła złotych medalistów igrzysk olimpijskich Tomasza Majewskiego i Adriana Zielińskiego
Podopieczna Aleksandra Wierietielnego wygrała po raz czwarty - podobnie jak Stanisława Walasiewicz, Adam Małysz i Irena Szewińska (dwa razy pod panieńskim nazwiskiem Kirszenstein). Kowalczyk jednak jako jedyna zwyciężyła w czterech kolejnych edycjach plebiscytu. Trzy triumfy z rzędu maj± w dorobku Walasiewicz (1932-34), Małysz (2001-03) i Otylia Jędrzejczak (2004-06).

Największym sukcesem urodzonej 23 stycznia 1983 roku w Limanowej zawodniczki w ubiegłym roku był trzeci z rzędu triumf w Tour de Ski.

Kowalczyk jest czwartym przedstawicielem narciarstwa, który triumfował we wspomnianym plebiscycie. Przed ni± zwyciężali: Stanisław Marusarz (1938), Józef Łuszczek (1978) oraz Małysz (2001, 2002, 2003, 2007).

W sobotę, kiedy ogłoszono wyniki, absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach wygrała we włoskim Val di Fiemme bieg na 10 km technik± klasyczn± ze startu wspólnego, który stanowił szósty etap Tour de Ski i jest o krok od czwartego z rzędu triumfu w tej imprezie.

Za Kowalczyk uplasowali się kulomiot Tomasz Majewski, który w Londynie powtórzył osi±gnięcie z Pekinu i wywalczył olimpijskie złoto oraz mistrz olimpijski w podnoszeniu ciężarów Adrian Zieliński.

Najlepszych polskich sportowców wybierali czytelnicy "PS" i telewidzowie. Oddawanie głosów odbywało się w dwóch etapach. W pierwszym typowanie odbywało się za pomoc± wyciętych z gazety i wysyłanych poczt± kuponów oraz drog± internetow±. Wyłonion± w ten sposób czołow± "dziesi±tkę" ogłoszono na pocz±tku sobotniej uroczysto¶ci w Teatrze Polskim w Warszawie. O ostatecznej kolejno¶ci decydowały wysyłane następnie przez kibiców SMS-y.

Kolegium redakcyjne "Przegl±du Sportowego" przyznało tego wieczoru kilka wyróżnień. Po raz drugi z rzędu drużyn± roku uznano reprezentację Polski siatkarzy, którzy w ubiegłym roku po raz pierwszy w historii wygrali Ligę ¦wiatow±. Za pracę szkoleniow± nagrodzono trenera Majewskiego Henryka Olszewskiego.

Za najlepsz± imprezę masow± roku uznano piłkarskie mistrzostwa Europy. Pami±tkowe statuetki odebrali przedstawiciele polskich miast-gospodarzy: Warszawy, Poznania, Wrocławia i Gdańska.

Nagrodzeni zostali także dwaj sportowcy niepełnosprawni. W kategorii po¶więconej tym zawodnikom triumfował zdobywca dwóch złotych medali XIV Paraolimpiady w kolarstwie Rafał Wilk, a "Odkryciem Roku" wybrano zwycięzcę konkursu skoku wzwyż Macieja Lepiatę.

Tytuł "superchampiona" otrzymali medalista olimpijski i mistrzostw ¶wiata w żeglarstwie Mateusz Kusznierewicz oraz dwukrotny mistrz olimpijski w wio¶larstwie Robert Sycz. Kapituła przyznała także nagrodę "Fair Play", która trafiła do r±k Zofii Noceti-Klepackiej. Br±zowa medalistka z Londynu w windsurfingowej klasie RS:X zlicytowała cenny kr±żek, aby zebrać pieni±dze dla chorej na mukowiscydozę pięcioletniej s±siadki.

Dziesięciu najlepszych sportowców roku w plebiscycie "Przegl±du Sportowego" i TVP

1Justyna Kowalczyk (zwyciężczyni Tour de Ski, druga zawodniczka Pucharu ¦wiata w biegach)
2Tomasz Majewski (złoty medal Igrzysk Olimpijskich w Londynie w pchnięciu kul±)
3Adrian Zieliński (złoty medalista igrzysk w podnoszeniu ciężarów)
4Anita Włodarczyk (srebro na igrzyskach w Londynie w rzucie młotem)
5Agnieszka Radwańska (tenisistka, finalistka Wimbledonu)
6Bartosz Kurek (najlepszy zawodnik Ligi ¦wiatowej)
7Robert Lewandowski (najlepszy polski napastnik, mistrz Niemiec z Borussi± Dortmund)
8Sylwia Bogacka (srebrna medalistka z Londynu w strzelectwie)
9Damian Janikowski (zapa¶nik, br±zowy medalista z Londynu)
10Magdalena Fularczyk, Julia Michalska (wio¶larki, br±zowe medalistki igrzysk w Londynie)
Zwycięzcy w innych kategoriach:

Impreza roku: Euro 2012 (Wrocław, Poznań, Gdańsk i Warszawa)

Odkrycie roku: Maciej Lepiato (złoty medalista igrzysk paraolimpijskich w skoku wzwyż)

Trener roku: Henryk Olszewski (trener Tomasza Majewskiego)

Drużyna roku: Reprezentacja Polski w siatkówce (zwycięstwo w Lidze ¦wiatowej)

Sportowiec niepełnosprawny roku: Rafał Wilk (dwukrotny złoty medalista igrzysk paraolimpijskich w handbike'u, były żużlowiec)

Nagroda fair play: Zofia Klepacka za zlicytowanie swojego medalu igrzysk i przekazanie pieniędzy dla 5-letniej chorej na mukowiscydozę Zuzi

Człowiek sportu: Zbigniew Tomkowski, dyrektor COS w Spale

Mecenas polskiego sportu: PKN Orlen

Superczempion: Mateusz Kusznierewicz i Robert Sycz

PYTANIE Kto był sportowcem roku 2012 w Polsce?

 Justyna Kowalczyk
 Tomasz Majewski
 Adrian Zieliński
 Anita Włodarczyk
 Agnieszka Radwańska
 Bartosz Kurek
 Robert Lewandowski
 kto¶ inny

Zobacz więcej na temat:

Komentarze (117)
Zaloguj się
 • interfere

  Oceniono 24 razy 24

  No cóż nie udało się Majewskiemu, szkoda, dla mnie drugie złoto olimpijskie było największym osi±gnięciem w tym roku.
  Miło że mamy "w kim wybierać" i gratulacje dla Sportsmenki Roku :-)

 • brentford

  Oceniono 41 razy 23

  szkoda Majewskiego, gdyby plebiscyt byl na jesieni napewno by wygrał.
  ps. ten de.bil kurzajewski z t± lal±( nieznam jej) to najwieksze rozczarowanie tego plebiscytu. żenada.

 • z_swiatczak

  Oceniono 33 razy 21

  Ludzie!
  to tylko plebiscyt zrealizowany żenuj±co przez TVP.
  I Majewski jest MISTRZEM I Kowalczyk jest MISTRZYNIˇ !
  Chciałbym dopisać bawcie się sportem, ale w czasie transmisji żenada przesłoniła mi rado¶ć z osi±gnięć sportowców!

 • zkris11

  Oceniono 52 razy 18

  biegam na nartach w jakuszycach prawie codziennie, kowalczyk jest ¶wietna ale to przesada aby w tym roku facet który drugi raz zostaje mistrzem olimpijskim był drugi.

 • marecky6666

  Oceniono 40 razy 16

  Sportowcami Roku sa nasi Paraolimpijczycy!

 • saangielka2

  Oceniono 21 razy 15

  ten plebiscyt jak co roku wywołuje we mnie mega mieszane uczucia. szanuję Justynę za to co robi zreszt± tak samo jak wszystkiech innych. Ludzie wybrali i nie wiem czy to dobry wybór czy nie, ale dla mnie na pewno do końca niesprawiedliwy, bo nie da porównywać się tak różnych sportowców, działaj±cych w kompletnie różnych dyscyplinach sportu, tymbardziej, że organizuje to stacja TVP, która mam takie wrażenie wspiera czy popularyzuje wybrane dyscypliny sportu, a inne pomija tak jak to niestety robi z siatkówk±. A cała gala była dla mnie po prostu męcz±ca, jakie¶ niby żarty żałosnych szczerz±cych się prowadz±cych, jakie¶ bezsensowne i niby 'nowoczesne' wizualizacje w tle, które pokazywaly stadion piłkarski i piłkę nożn±. Niezła ironia jak dla mnie byla w momencie czytania że najlepsz± drużyn± roku byli siatkarze, oczywi¶cie jak najbardziej zasłużenie i pokazanie w tym momencie boiska do p. nożnej

 • mistrzunio_swiata

  Oceniono 51 razy 15

  Tomek, dla prawdziwych fanów sportu byłe¶ nr 1 w 2012. A że niedzielni ogl±dacze TVP1 zdecydowali inaczej to żaden problem, kto by się tym przejmował.

 • giggs88

  Oceniono 50 razy 14

  Nieważne że Adrian Zieliński zdobył złoto olimpijskie, nieważne że Tomasz Majewski zdobył już drugie złoto olimpijskie, nieważne że Robert Lewandowski jest najlepszym polskim piłkarzem od czasów Bońka, a Agnieszka Radwańska najlepsz± polsk± tenisistk± od... sam nie wiem kiedy, na pewno co najmniej od II Wojny ¦wiatowej. Kibic niedzielny i tak zagłosuje na Kowalczyk, która przy całym szacunku do niej, najważniejszej rzeczy jak± miała do wygrania w zeszłym roku, czyli Pucharu ¦wiata, nie wygrała. Konkurs na najlepszego sportowca okazał się po prostu konkursem na najpopularniejszego sportowca.

 • planespotter

  Oceniono 41 razy 13

  Wystarczyłoby zrobić ten plebiscyt w czerwcu i Kowalczyk nie wygrałaby ani razu. Ludzie szybko zapominaj±, do tego nie s± obiektywni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczę¶ciej czytane