Sport.pl

Adrian Zieliński ze srebrem mistrzostw świata. Afera dopingowa w ciężarach

Miesiąc po mistrzostwach świata w podnoszeniu ciężarów Adrian Zieliński może cieszyć się ze srebrnego medalu, choć na zawodach zajął dopiero piąte miejsce. Powód? Trzech wyżej sklasyfikowanych od niego rywali zostało złapanych na dopingu.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Polak rywalizował w kategorii do 94 kilogramów. Czysty był zwycięzca, Białorusin Wadim Strielcow. Ale rywale Zielińskiego na kolejnych miejscach - Almas Uteszow (Kazachstan), Żassułan Kydyrbajew (Kazachstan) i Aliaksandr Wenskel (Białoruś) - zostali złapani na dopingu. Wyniki badań opublikowano 24 grudnia. Nieznane są jeszcze wyniki badań próbek B, ale zazwyczaj są one identyczne, rzadko dają inne wyniki. To oznacza, że Zieliński zostanie wicemistrzem świata miesiąc po rozegraniu zawodów.

Doping w podnoszeniu ciężarów to prawdziwa plaga. W wadze Zielińskiego złapano jeszcze Aleksieja Kosowa (Rosja, 7. miejsce) oraz Intiqama Zairowa (Azerbejdżan, 9. miejsce). To sprawia, że Tomasz Zieliński - brat Adriana - prawdopodobnie przesunie się z 11. na 6. miejsce. We wszystkich wagach złapano aż 17 sportowców na dopingu, z czego pięciu medalistów.

Złapano m.in. złotego medalistę w kategorii powyżej 105 kg Aleksieja Łowczewa z Rosji. Podczas mistrzostw w Houston pobił rekordy świata - 264 kg w podrzucie i 475 kg w dwuboju - co uznał za "dowód dominacji Rosji". Łowczew ma jednak pełne poparcie rosyjskiego ministra sportu Witalija Mutki, przynajmniej do momentu "oficjalnego uznania go za winnego". W próbce A znaleziono ślady niedozwolonej substancji o nazwie ipamorelin. Mutko tłumaczy, że Łowczew zerwał więzadła w kolanie na miesiąc przed mistrzostwami i użył odpowiedniego leku. Łowczew powiedział rosyjskiej telewizji, że jest w "absolutnym szoku".

Wybierz Ikonę Sportu 2015 czytelników Sport.pl [GŁOSOWANIE]


Mobilna wersja plebiscytu na Ikonę Sportu 2015 czytelników Sport.pl [GŁOSOWANIE]
Więcej o:
Komentarze (21)
Adrian Zieliński ze srebrem mistrzostw świata. Afera dopingowa w ciężarach
Zaloguj się
 • eurosmapper

  Oceniono 5 razy 5

  Zielok jest czysty!!!

 • ojtomek

  Oceniono 5 razy 5

  Gratulacje. Adrian to super gość!

 • polsilver99

  Oceniono 4 razy 2

  Chętnie stanąłby na pudle i odebrał medal,ale co teraz?władze sportowe są winne ,nie powinno być 2 letniego zawieszenia tylko dyskfalifikacja absolutna na całe życie.Ci na dopingu stali na pudle ,otrzymali oficjalnie medale,zagrano hymn i podpisali kontrakty .Zieliński dostanie tylko pismo że jest drugi i co dalej?

 • sorrry

  Oceniono 2 razy 2

  W ciężarach, podobnie zresztą jak w innych sportach, powinny zostać wprowadzone dwie kategorie - dla złapanych na dopingu i dla tych, którzy tym razem nie dali się złapać.I rozdawać dwa komplety medali:)

 • p.bera

  Oceniono 2 razy 2

  Troche jestem w szoku bo myslalem ze juz sie oczyscily ciezary I juz na czysto rywalizuja. Podobno sukces adriana pochodzi z dobrej diety: swiezego miesa jaj potraw wiejskich i krowiego mleka.

 • cep_0

  Oceniono 2 razy 2

  Polaków też łapano.
  W ciężarach to nic nowego.

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 2 razy 2

  Sport to wspaniała, czysta rzecz.
  Tyle, że zamiast sportu mamy mafijne rozgrywki

 • fabricated

  Oceniono 1 raz 1

  Podnoszenie ciężarów czy boks to taki sport jaki picie wódki i dymanie.
  Już dawno powinien zostać usunięty z Olimpiad i rubryk sportowych.

 • puckie

  Oceniono 1 raz 1

  Supersportowiec,gratulacje..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX