Sport.pl

Yiquan - trening walki

Rozwój yiquan (dachengquan) - systemu wywodzącego się z klasycznego xingyiquan, zapoczątkowany został przez słynnego mistrza Wang Xiangzhai w latach 20. XX wieku. W ciągu 80 lat yiquan zasłynął zarówno jako skuteczna sztuka walki, jak i wartościowa metoda kultywowania zdrowia.
Metody treningu yiquan podzielić można na dwie główne grupy: ćwiczenia podstawowe, czyli podstawy pracy z ciałem, mechanika ciała i generowanie odpowiedniego nastawienia psychicznego oraz trening z partnerem, który polega na doskonaleniu dwóch technik: Tui shou - (pchające ręce) oraz San shou - (wolna walka).

Wszystkie ćwiczenia podstawowe są bezpośrednio powiązane z treningiem walki. Nie polega to jednak na opanowaniu ścisłego systemu technik walki - jak sztukę walki wyobrażają sobie czasem laicy. Nacisk położony jest bardziej na pracę nad koordynacją umysłu i ciała - świadomością tego co się dzieje, w różnych sytuacjach, od prostych ruchów w podstawowych kierunkach, do bardziej złożonych torów i sposobów generowania siły, w coraz bardziej złożonych układach, aż do poziomu swobodnej improwizacji.Osoba, która osiągnie ten poziom wydaje się innym wyjątkowo uzdolniona ruchowo. Przy czym praktyka wskazuje, że mogą ten efekt uzyskać osoby, które wcześniej nie wykazywały szczególnych zdolności ruchowych.

Więcej o dachengquan przeczytasz na Bushido24.pl - Wschodnie Sztuki Walki »