Sport.pl

Mistrz UFC Jon Jones na dopingu. Zdecydował się na odwyk

W organizmie Jona Jonesa, uznawanego za najlepszego zawodnika UFC, wykryto benzoiloekgoninę, która jest głównym metabolitem kokainy. 27-letni Amerykanin wydał oświadczenie, w którym zadeklarował, że rozpocznie leczenie w ośrodku uzależnień. Jones 4 stycznia na gali UFC 182 po raz ósmy z rzędu obronił mistrzowski pas, pokonując Daniela Cormiera.
Do walki o tytuł w wadze półciężkiej doszło, bo według Sportowej Komisji Stanu Nevada benzoiloekgonina, główny metabolit kokainy, nie jest środkiem dopingującym. Jones został poddany testowi antydopingowemu 4 grudnia. Wyrywkowo, dlatego wpadł, gdy 23 grudnia opublikowano wyniki. Oficjalnego komunikatu jednak nie podano od razu, bo substancja nie figuruje na liście zakazanych środków przez WADA (Światowa Agencja Antydopingowa).

Dla 27-letniego Amerykanina, uznawanego za najlepszego zawodnika UFC bez podziału na kategorie wagowe, kluczowy będzie wynik testu antydopingowego przeprowadzonego tuż po gali UFC 182 w Las Vegas, gdzie po raz ósmy z rzędu obronił mistrzowski pas, pokonując Daniela Cormiera po jednogłośnej decyzji sędziów. Za walkę zarobił ponad pół miliona dolarów.

Jones po tym, jak sprawa wyszła na jaw, zareagował błyskawicznie. Zawodnik wydał oświadczenie, w którym zadeklarował, że rozpocznie leczenie w ośrodku uzależnień. W ten sposób prawdopodobnie uniknie zawieszenia przez UFC.

- Chcę przeprosić moją narzeczoną, dzieci, a zwłaszcza moich rodziców i braci za błąd, który popełniłem. Przepraszam też UFC, moich trenerów, sponsorów i kibiców, którzy są dla mnie bardzo ważni. Postanowiłem udać się na leczenie. Traktuję to bardzo poważnie - napisał w oświadczeniu Jones.

- Jestem dumny, że Jon podjął taką decyzję i będzie leczył się z uzależnienia od narkotyków. Jestem przekonany, że wróci silniejszy. Tak jak na prawdziwego mistrza przystało - powiedział Dan White, szef UFC.

Sprawę skomentował też Cormier, pokonany przez Jonesa: - Wielu ludzi ma podobne problemy. Trzeba wspierać ich w walce z nałogiem. Życzę powodzenia.

Koszykarz w NBA, gwiazda Premier League czy hokeista NHL? Kto zarabia najlepiej?


Więcej o:
Komentarze (13)
Mistrz UFC Jon Jones na dopingu. Zdecydował się na odwyk
Zaloguj się
 • cezar85

  Oceniono 29 razy 29

  później wywiady, książki i film

  chłopak nie jest głupi

 • momma-sed

  Oceniono 26 razy 20

  Wszyscy co siedzą w temacie MMA wiedzą, że to BZDURA. Gość wciągał tak jak wielu wyczynowców i został złapany. Pytanie dlaczego nie został zdyskwalifikowany skoro innych dyskwalifikowali za metabolity konopi indyjskich.

 • tztz3

  Oceniono 12 razy 10

  To jak to jest z tymi dragami? Gość jest w znakomitej formie, wygrywa UFC i jakoś koka mu w tym nie przeszkadza, a jest zabroniona. Tymczasem legalnie można kupić dopalacze, po których ludzie giną.

 • znikajacypunkt

  Oceniono 4 razy 4

  Niesamowite ! Gazeta napisała o MMA i UFC !

 • fuszi

  Oceniono 3 razy 1

  Od czasu do czasu ktoś wpadnie na marihuanie, albo kokainie, ale zawieszenia za stosowanie sterydów anabolicznych praktycznie się nie zdarzają. Odrobinę dziwne, biorąc pod uwagę specyfikę dyscypliny. Wyjątek zrobiono dla Alisteira Overeema, ale ten przybrał takiej masy mięśniowej, że już go chyba nawet rodzona matka nie poznawała. Wystarczy porównać jego zdjęcia z czasów, gdy walczył dla organizacji Pride, z aktualnymi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX