Sport.pl

Wicemistrzyni olimpijska w wio¶larstwie Sarah Tait zmarła na raka

PAP
03.03.2016 09:31
A A A
Wiadomo¶ć o ¶mierci Sary Tait

Wiadomo¶ć o ¶mierci Sary Tait (twitter.com/7NewsMelbourne/status/705297551432425472)

Australijka Sarah Tait, wicemistrzyni igrzysk w Londynie w wio¶larskiej dwójce bez sternika, zmarła na raka. Miała 33 lata, osierociła dwoje dzieci. O jej ¶mierci poinformował miejscowy komitet olimpijski.
Cztery lata temu na olimpiadzie Tait i Kate Hornsey przegrały tylko z Brytyjkami Helen Glover i Heather Stanning. Tait uczestniczyła też w igrzyskach w Atenach i Pekinie, ale wtedy była w składzie ósemki. W obu tych konkurencjach zdobywała medale mistrzostw ¶wiata - złoto i srebro w 2005 roku oraz br±z w 2011 roku.

- Sarah była niezwykle utalentowan± zawodniczk±, która odeszła od nas zdecydowanie zbyt wcze¶nie. Do końca walczyła z chorob± - powiedział prezydent Australijskiego Komitetu Olimpijskiego John Coates. - Jest inspiracj± dla młodych kobiet, które pragn± ł±czyć macierzyństwo z zawodowym uprawianiem sportu.

Trenerem Tait był jej m±ż Bill. W 2009 roku na ¶wiat przyszło ich pierwsze dziecko - Leila. W 2013 r. za¶ urodził się Luca. Wkrótce po tym u wio¶larki zdiagnozowano nowotwór.

- Sarah była i pozostanie inspiracj± dla wielu australijskich wio¶larzy. Mnie samego też inspirowała. Była wspaniałym przykładem sportsmenki i wzorem dla młodych zawodników - stwierdził Chris O'Brien, trener wio¶larskiej reprezentacji Australii.

Doprowadziła do zmian w australijskich przepisach

Tait zaczęła wiosłować w wieku dziewięciu lat. Pierwszy sukces osi±gnęła w 2000 r. - zdobyła srebro na mistrzostwach ¶wiata juniorów w czwórkach. Była kapitanem reprezentacji na dwóch ostatnich igrzyskach oraz na mistrzostwach ¶wiata w latach 2010 i 2011.

Tuż po igrzyskach w Pekinie zaszła w ci±żę, ale tak bardzo chciała wyst±pić w Londynie, że nawet na czas ci±ży niemal nie przerwała treningów. Podobno to wła¶nie dzięki niej australijska federacja zmieniła swoje przepisy, umożliwiaj±c najbliższym sportowców odwiedziny na zawodach i obozach przygotowawczych.

Po urodzeniu drugiego dziecka, zdiagnozowano u niej raka szyjki macicy. W 2014 r. ogłosiła zakończenie kariery, co miało umożliwić byłej wio¶larce poddanie się bardziej zaawansowanemu leczeniu. Niestety, kuracja nie powiodła się.

Zobacz więcej na temat:

Komentarze (18)
Zaloguj się
 • mr.bonobo

  Oceniono 1 raz 1

  Pewnie jaki¶ czerniak. Dziewczyna miała jasn± karnację a musiała w tej Australii pół życia przebywać na wodzie...Współczuć rodzinie wypada.

 • Edmund Piotr Murawski

  0

  Kochajmy ich bo tak szybko odchodz±. W tak młodym wieku to czas na wej¶cie w życie . Chyba co¶ z tym naszym Bogiem nie tak skoro tak wspaniałych ludzi zabiera. Podejrzewam go o zazdro¶ć.

 • Edmund Piotr Murawski

  0

  Kochajmy ich bo tak szybko odchodz± . Nie ważne kto i kiedy ale tak mlodo to co¶ z tym naszym Bogiem jest chyba nie tak.

 • niewidzialny_templariusz

  0

  Obecnie praktycznie każdy kto umiera, umiera na jak±¶ odmianę raka. Nie wydaje mi się, żeby to był przypadek.

 • stach_79

  0

  Wielka wojowniczka! R.I.P.

 • Ku Ba

  0

  Jak klikn±ć w tag z jej nazwiskiem to żadnej innej informacji w tym serwisie na jej temat nie ma, więc jak żyła to zupełnie was nie interesowała jej kariera sportowa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczę¶ciej czytane