Sport.pl

Igrzyska w Tokio zagrożone? Ekolodzy alarmują o promieniowaniu w Fukushimie

Ekolodzy z Greenpeace alarmują o promieniowaniu w pobliżu stadionu w Fukushimie. Japońskie ministerstwo środowiska zapewnia, że obszar jest bezpieczny.

W przyszłym roku w Tokio mają odbyć się letnie igrzyska olimpijskie. Tymczasem organizacja Greenpeace donosi, że jej aktywiści wykryli punkty promieniowania w pobliżu stadionu J-Village, z którego 26 marca ma wystartować sztafeta z ogniem olimpijskim. 

Ten siatkarz da nam złoty medal w Tokio?

Igrzyska w Tokio zagrożone?

Stadion znajduje się w Fukushimie, która osiem lat temu ucierpiała w wyniku trzęsienia ziemi. Fale tsunami zniszczyły wiele budynków a także wywołały awarię w pobliskiej elektrowni atomowej (znajduje się 20 km od stadionu). Greenpeace twierdzi, że w okolicach stadionu odnotował promieniowanie w wysokości 1,7 mikrosiwertów na godzinę na wysokości metra nad ziemią (norma bezpieczeństwa to 0,23). 

Ogień olimpijski zostanie rozpalony 12 marca w greckiej Olimpii. Osiem dni później dotrze do Japonii, a 26 marca ruszy sztafeta, która potrwa 121 dni. Igrzyska odbędą się w dniach 24 lipca - 9 sierpnia. Japońskie ministerstwo środowiska zapewnia, że obszar wokół Fukushimy jest bezpieczny i stale monitorowany.  

Więcej o:
Komentarze (14)
Igrzyska w Tokio zagrożone? Ekolodzy alarmują o promieniowaniu w Fukushimie
Zaloguj się
 • byann

  Oceniono 3 razy 3

  Demokraticzeskaja radiacija samaja gumannaja radijacija w mire.
  To jest przekaz naszych czasów. Kiedyś było sawietskaja.
  Teraz ukrywamy prawdę bo jestesmy wolni i możemy to robić demokratycznie. Zależy kto ile zapłaci.

 • hehno

  Oceniono 2 razy 2

  Lecąc samolotem na igrzyska dostaną dawkę 7 mikrosiwertów na godzinę. 1.7 to jest nic, w niektórych miejscach naturalne jest wyższe. Dopiero kilkadziesiąt msv na godzinę stanowi zagrożenie.

 • frodozbagien

  Oceniono 1 raz 1

  Mogą sobie mówić o zagrożeniach - "zaangażowane środki finansowe" nie pozwolą - hi,hi - na odwołanie igrzysk; nawet Wyścig Pokoju musiał(!) wystartować zaraz po eksplozji w Czarnobylu :(

 • o.666

  0

  1 mammogram to 0.4 mSv czyli 400 uSv

 • jac_l_w

  0

  Dawka 1,7 mSv/h wygląda mniej groźnie, jeśli przypomnimy, że lecąc samolotem na wysokości 10 km otrzymujemy 5 mSv/h.

 • sabaton128

  Oceniono 2 razy 0

  Jedno mówią białe, drudzy - czarne. I bądź tu mądry...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX