Łapówki za igrzyska: szef kandydatury Tokio 2020 podejrzewany przez Francuzów o korupcję

Ceremonia powitalna w japońskim ministerstwie obrony

Ceremonia powitalna w japońskim ministerstwie obrony (Fot. AP Images (AP Photo/Eugene Hoshiko))

Czy Tsunekazu Takeda, najbardziej wpływowy działacz olimpijski z Japonii, kupował głosy dla kandydatury Tokio 2020? Francuzi chcą postawić mu zarzuty korupcyjne.

Takeda, były olimpijczyk w jeździectwie, szef komisji marketingu w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim i szef Japońskiego Komitetu Olimpijskiego, miał podczas starań Tokio o igrzyska 2020 zapłacić blisko dwa miliony euro Papie Massie Diackowi, czyli synowi Lamine Diacka, który jest byłym szefa światowej lekkoatletyki. Tokio w 2013 pokonało w walce o igrzyska Madryt i Stambuł, a Lamine Diack był wówczas jeszcze u szczytu potęgi. Każdy, kto chciał w olimpijskich głosowaniach liczyć na głosy Afryki, musiał się z nim układać.

W 2015 wyszło na jaw, że rządzący lekkoatletyką od 1999 roku Diack i jego syn prowadzili na szczytach sportu korupcyjne przedsiębiorstwo, a handlowali nie tylko głosami, ale też usługami dla sportowców złapanych na dopingu. Lamine Diack, aresztowany w 2015 roku we Francji pod zarzutem korupcji i prania pieniędzy, odegrał niechlubną rolę w rosyjskim skandalu korupcyjnym, to on bardzo długo zapewniał Rosji nietykalność i razem z innymi działaczami IAAF pomagał w tuszowaniu wpadek dopingowych.

Diack junior (rząd Senegalu odrzuca prośby Francji o jego ekstradycję) był doradcą marketingowym IAAF, pomagał wybierać gospodarzy wielkich imprez lekkoatletycznych. To na konto związanych z Papą Massą Diackiem firm, m.in.  Black Tidings z Singapuru (właściciel firmy to przyjaciel Diacka), płynęły podejrzane przelewy: od Rosjan tuszujących doping, od Brazylijczyków walczących o poparcie dla Rio 2016, i, jak przekonują francuscy śledczy, również od Tokio 2020. A przelew od Japończyków miał autoryzować Takeda, wpływowy członek Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, od 2014 roku kierujący komisją marketingu oraz szef kandydatury Tokio 2020, a obecnie wiceprezes komitetu organizacyjnego. Takeda został już w 2017 przesłuchany przez japońskich śledczych na prośbę Francuzów.

Śledztwo toczy się we Francji, bo tam były prane pieniądze z łapówek dla Diacków (za pieniądze przelewane do Black Tidings Diackowie mieli kupić w Paryżu m.in. biżuterię o wartości 150 tysięcy euro). Takeda przekonuje, że przelał pieniądze za usługę konsultingową, wszystko odbyło się legalnie. Zaprzecza informacjom niektórych francuskich mediów, że już od grudnia 2018 ma postawione zarzuty korupcyjne. Francuscy śledczy oficjalnie potwierdzili natomiast, że od grudnia prowadzą osobne dochodzenie w sprawie japońskich przelewów dla Black Tidings.

Zgadnij tytuł ekranizacji polskich dzieł po jednym kadrze
1/15To kadr z filmu:
Zobacz także
  • Ceremonia powitalna w japońskim ministerstwie obrony Łapówki za igrzyska: szef kandydatury Tokio 2020 podejrzewany przez Francuzów o korupcję
  • Bob Beamon w 1968 podczas olimpiady w Meksyku ustanowił na 23 lata rekord świata - 8,90 m to wynik o 55 cm lepszy od poprzedniego Igrzyska Meksyk 1968. Świat wrzał, a igrzyska trwały: z rekordami, nieśmiertelnymi gestami, pierwszy raz w kolorowej TV
  • Maciej Kot, Stefan Hula, Dawid Kubacki i Kamil Stoch po konkursie drużynowym (brąz dla Polski). XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018, 19 lutego 2018 Pjongczang 2018. Polscy skoczkowie odpowiedzieli na pytanie o start na następnych igrzyskach

Najnowsze informacje