Zofia Klepacka-Noceti i Przemysław Miarczyński żaglem na Olimpiadę

Najlepsi polscy windsurferzy, wielokrotni mistrzowie świata i Europy, czołowi zawodnicy rankingu światowego International Sailing Federation! Zofia Klepacka-Noceti i Przemysław Miarczyński! To oni będą reprezentować Polskę w regatach klasy RS:X na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie.

Zofia Klepacka-Noceti

Mistrzyni świata w klasie RS:X w 2007 roku, 5-krotna mistrzyni świata juniorek w klasie Mistral, mistrzyni świata w klasie Raceboard. Zocha przygodę z żeglarstwem zaczęła już jako 10-letnia dziewczynka. Wówczas wystartowała razem z bratem w mistrzostwach Warszawy klasy Cadet. Jednak, to deska z żaglem pochłonęła ją bez reszty.

Medalistki Zofia Klepacka i Lee Korzits!

Windsurfingowy trening zaczęła od klasy Aloha. Jako 14-latka ze złotym medalem w mistrzostwach świata w Murcii na koncie, Zosia przesiadła się na Mistrala. Z regat przywoziła głownie złote medale! W międzyczasie zdobyła też mistrzostwo świata w klasie Raceboard. Natomiast po Igrzyskach Olimpijskich w Atenach w 2004 roku, po Mistralu przyszła nowa deska - Neil Pryde RS:X.

W 2008 roku Zosia reprezentowała Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. Regaty ukończyła wówczas na 7 miejscu. Przez kolejne lata windsurferka wciąż utrzymywała się w światowej czołówce zawodników, zajmując wysokie lokaty w mistrzostwach świata i pucharach Europy.

Żeglarstwo na igrzyskach w Londynie!

Ubiegłoroczne mistrzostwa świata w australijskim Perth, w których Zocha wywalczyła srebrny krążek, przesądziły o wyjeździe zawodniczki na Igrzyska Olimpijskie w Londynie. O złoty medal Zocha walczyła będzie między 29 lipca a 11 sierpnia na akwenie Weymouth Bay.

Przemysław Miarczyński Przemysław Miarczyński Fot.: RS:X Team

Przemysław Miarczyński

Pierwsze medale mistrzostw świata zdobywał już jako junior w klasie Mistral. W 2000 roku na Igrzyskach olimpijskich w Sydney zajął 8 lokatę. Rok później, we Francji wywalczył srebrny medal mistrzostw świata juniorów i seniorów. W 2003 roku zdobył złoty krążek mistrzostw świata w klasie Mstral. Na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach, również na Mistralu, uplasował się na 5 pozycji. Potem Pont przesiadł się na Neil Pryde RS:X.

Wyścig medalowy RS:X mężczyzn w Perth!

Przez kolejne lata Miarczyński wciąż utrzymywał pozycję lidera klasy RS:X mężczyzn, zdobywając złote medale mistrzostw świata i Europy. W 2009 roku Pont wywalczył także złoty krążek mistrzostw świata i Europy w klasie Formuła Windsurfing.

Zobacz film z wyścigów RS:X w Perth!

O starcie Przemysława Miarczyńskiego na igrzyskach w Londynie, tak jak w przypadku Zosi Klepackiej-Noceti, zadecydowały ubiegłoroczne regaty mistrzostw świata w australijskim Perth. Pont, pomimo czwartego miejsca w klasyfikacji generalnej, zdołał utrzymać przewagę punktową nad Piotrem Myszką i tym samym zdobył kwalifikację na Olimpiadę!