Vancouver 2010. Kanada triumfuje w tabeli medalowej z największą ilością złotych medali w historii

Bez względu na wynik meczu finałowego w hokeju mężczyzn zaplanowanego na ostatni dzień igrzysk pomiędzy Kanadyjczykami i reprezentacją USA, gospodarze już zapewnili sobie końcowy triumf w tabeli medalowej. Zaciętą walkę o pierwsze miejsce w tabeli gospodarze toczyli właśnie z kadrą USA. Amerykanie co prawda zdobyli najwięcej medali w sumie, bo aż 36, ale o dwa złote mniej niż Kanadyjczycy.

Zwycięstwo Kanadyjczyków w tabeli medalowej jest ich pierwszym takim wyczynem - 13 złotych medali to też wyrównany rekord wszechczasów w ilości krążków tej barwy. Wynika to głównie z tego, że na każdych kolejnych Igrzyskach do zdobycia jest coraz więcej kompletów medali, bo zwiększa się też liczba konkurencji.

Do złotego dorobku z Vancouver Kanadyjczycy dodali 7 srebrnych i 5 brązowych krążków. Drugie miejsce z dziesięcioma złotymi medalami zajęli Niemcy, a trzecie Amerykanie - do ich dorobku trafiło dziewięć najcenniejszych medali.

Podobnym osiągnięciem jak gospodarze mogą się pochwalić tylko Norwegowie, którzy zdobyli ich tyle samo osiem lat temu w Salt Lake City - wówczas Kanadyjczycy zdobyli 7 złotych, 3 srebrne i 7 brązowych - 4 miejsce w tabeli końcowej, 4 lata później w Turynie było lepiej dokładnie o 7 srebrnych medali (7-10-7 - 3 miejsce).

Pod względem ilości medali bez względu na ich rodzaj najwięcej w Vancouver i najwięcej w historii wywalczyli Amerykanie - 37 medali (uwzględniając finał hokeja), 29 trafiło w ręce Niemców, a 26 - w ręce Kanadyjczyków.

W ostatnich latach w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich dominowali Niemcy - w tabeli medalowej triumfowali w czterech z ostatnich ośmiu Olimpiad. Nasi zachodni sąsiedzi wygrywali m.in. w Turynie 2006, Nagano 1998, Alberville 1992 i w Sarajewie1984. Tegoroczni triumfatorzy do tak ścisłej czołówki należą dopiero od kilkunastu lat - w Turynie byli na trzecim miejscu, Salt Lake City - na czwartym, Nagano - na piątym, Lillehammer - na szóstym, wcześniej do ich dorobku medale trafiały już o wiele rzadziej - jeszcze w Calgary w 1988 roku Kanada nie zdobyła ani jednego złota.

Polska w tabeli medalowej zajęła 15. miejsce z jednym złotym medalem, trzema srebrnymi i dwoma brązowymi.

Kanadyjsko-amerykańska bitwa o hokejowe złoto  ?

Więcej o:
Copyright © Agora SA