Vancouver 2010. Ostre baraże! Krew na lodzie, kontuzja Jagra

Słowacki napastnik Lubos Bartecko został odwieziony do szpitala z urazem głowy, którego doznał po brutalnym faulu Norwega Ole Kristiana Tollefsena. Kontuzji obręczy barkowej doznał czeski gwiazdor Jaromir Jagr.

Wyniki i strzelcy bramek w meczach o ćwierćfinał

Słowacy i Czesi wygrali swoje mecze - pierwsi zwyciężyli 4:3 Norwegię, drudzy pokonali 3:2 Łotwę. W ćwierćfinałach Słowacy zmierzą się ze Szwecją, a Czesi z Finlandią.

Oba mecze były zacięte i ostre. Najbardziej odczuł to Słowak Bartecko, który w pierwszej tercji otrzymał cios łokciem w głowę od Tollefsena. Przy upadku na lód Słowakowi spadł kask i Bartecko uderzył w taflę głową. Po chwili hokeista leżał w kałuży krwi.

Mecz zatrzymano na sześć minut, aby umożliwić służbom medycznym przeniesienie Słowaka na nosze, a porządkowym wyczyszczenie lodu. 33-letni Bartecko został opatrzony w hali, a potem przewieziony do kliniki w miasteczku olimpijskim w Vancouver. Jego stan jest stabilny.

Tollefsen został ukarany karą 25 minut. W momencie uderzenia było 0:0, ale tuż po rozpoczęciu gry w przewadze Słowacy strzelili pierwszą bramkę. Po pierwszej tercji było 3:1, w oddanych strzałach Słowacja prowadziła aż 21:2.

Norwegom udało się wyrównać na 3:3 w drugiej tercji, ale w trzeciej decydującego gola strzelił Miroslav Satan. W środowym ćwierćfinale Słowacy zagrają ze Szwecją.

Nie wiadomo czy w meczu Czechów z Finami zagra Jagr - 38-letni gwiazdor czeskiej reprezentacji w barażowym meczu z Łotwą grał tylko przez sześć minut. W końcu usiadł na ławce i wykonywał rozciągające ruchy szyją.

Trener Czechów Vladimir Ruzicka stwierdził, że Jagr z Finlandią zagra, ale nie wiadomo ile minut wytrzyma na lodzie. W zaciętym spotkaniu z Łotwą czeski napastnik, który w Vancouver strzelił wcześniej dwa gole i miał asystę, opuścił drugą i trzecią tercję oraz dogrywkę.

W niedzielę Jagr został poturbowany przez rosyjskiego gwiazdora Aleksandra Owieczkina. W spotkaniu z Rosją Czech pozbierał się szybko, stworzył nawet dobrą okazję do strzelenia gola, ale niewykluczone, że upadek po starciu z Owieczkinem miał wpływ na obecny uraz.

W barażu Kanady z Niemcami emocji nie było. Podrażnieni porażką w fazie grupowej z USA gospodarze i faworyci turnieju strzelili Niemcom aż osiem goli. Do końca trwała walka za to w meczu Szwajcarii z Białorusią - po pierwszej tercji było 1:1, po drugiej 2:2, w trzeciej i w dogrywce gole nie padły. W karnych skuteczniejsi byli Szwajcarzy - w pierwszej serii trafił Thomas Deruns, w drugiej Romano Lemm. Dla Białorusi tylko w drugiej serii trafił Dmitri Meleszko.

Wyniki meczów o ćwierćfinały:

Słowacja - Norwegia 4:3 (3:1, 0:2, 1:0). Bramki - dla Słowacji: M. Handzus (8.), M. Gaborik (11.), R. Zednik (19.), M. Satan (49.). Dla Norwegii: M. Z. Aasen (19.), T. Vikingstad (28.), A. Bastiansen (40.).

Czechy - Łotwa 3:2 (2:0, 0:0, 0:2, dogrywka 1:0). Bramki - dla Czech: T. Rolinek (6.), T. Fleischmann (12.), D. Krejci (66.). Dla Łotwy: M. Cipulis (53.), M. Redlihs (57.).

Kanada - Niemcy 8:2 (1:0, 3:1, 4:1). Bramki - dla Kanady: J. Thornton (11.), S. Weber (23.), J. Iginla (24., 29.), S. Crosby (42.), M. Richards (47.), S. Niedermayer (52.), R. Nash (57.). Dla Niemiec: M. Goc (37.), M. Klinge (59.).

Szwajcaria - Białoruś 3:2 (1:1, 1:1, 0:0, dogrywka 0:0). Bramki - dla Szwajcarii: J. Sprunger (13.), H. Domenichelli (28.). Dla Białorusi: A. Kałużny (1.), K. Zacharow (36.). Zwycięski karny: R. Lemm.