Sport.pl

Vancouver 2010. Ammann: W przyszłym roku mogę zakończyć karierę

Simon Ammann, który dwukrotnie pokonał Adama Małysza na skoczniach w Vancouver, zapowiedział że w przyszłym roku może zakończyć swoją zawodową karierę. Na pewno zobaczymy go jeszcze na narciarskich mistrzostwach świata, jakie w 2011 roku odbędą się w Oslo.
29-letni Ammann, który ma na swoim koncie już cztery złote medale olimpijskie, nie chciał się zadeklarować, czy pojawi się na kolejnej olimpiadzie: - Nie jestem pewien, czy będę skakać w Soczi, ale moim planem zawsze było startować aż do mistrzostw w Oslo - wyznał Szwajcar. - Wtedy chcę zdecydować, jakie jeszcze widzę dla siebie szanse. Zobaczymy, co się stanie - dodał.

Po odejściu Ammanna rywalizację w skokach mogą zdominować znacznie młodsi Austriacy - 23-letni Thomas Morgenstern, który zdobył dwa złote medale w Turynie oraz 20-letni Gregor Schlierenzauer. Ten drugi wywalczył na obecnych igrzyskach dwa brązowe krążki.

Cokolwiek się zdarzy, z odejściem Ammanna sport straci myślącego i filozoficznie usposobionego zawodnika. - Jest wiele rzeczy, z których człowiek nie zdaje sobie sprawy, gdy skacze - tragicznych chwil dla pewnych ludzi - zdarzeń, których się nie widzi, gdy świętuje się swoje własne zwycięstwo - powiedział Ammann po zdobyciu złotego medalu na dużej skoczni w Whistler.

Wciąż nie wiadomo jak długo będzie skakał Małysz, który dwa razy w Vancouver musiał uznać wyższość Ammanna. Polak zapowiedział, że na pewno wystartuje w Oslo i wtedy także zadecyduje, co z jego dalszą karierą.

Ammann w pigułce

Ammann to naprawdę fenomen - dopiero po zdobyciu dwóch tytułów mistrza olimpijskiego w lutym 2002 roku wygrał... konkurs Pucharu Świata - 17 marca 2002 r. w Oslo! Na skoczni w Holmenkollen swoje pierwsze zwycięstwo w karierze (1996 rok) odniósł też...Małysz.

W lutym 2007 roku w Sapporo został mistrzem świata na dużej skoczni. To był jego trzeci złoty medal na imprezie światowej rangi. Niespełna miesiąc później, znowu w Oslo, wygrał... trzeci w życiu konkurs PŚ. Ale Kryształowej Kuli dotąd nie zdobył - teraz prowadzi w klasyfikacji generalnej i bardzo prawdopodobne, że wreszcie mu się uda. Wszystkie inne trofea już ma.

Igrzyska w Vancouver na portalu Sport.pl

Codzienne relacje Z Czuba i na żywo, relacje prosto z Kanady specjalnych korespondentów, wideo komentarze, rozmowy z naszymi gwiazdami i komplet wyników, także tych z nocy polskiego czasu. A rano o godz. 9 w TOK FM magazyn olimpijski Michała Pola. Zapraszamy do śledzenia igrzysk w Sport.pl »

Zespół Sport.pl przygotowuje też "Gazetę olimpijską" - codziennie do kupienia z "Gazetą Wyborczą".

Pointner wraca do sprawy wiązań Ammanna »


Więcej o: