Vancouver 2010. Brytyjskie złoto na sankach z Formuły 1

Swój jedyny złoty medal na igrzyskach w Vancouver Wielka Brytania zawdzięcza nie tylko skeletonistce Amy Williams, ale także McLarenowi. Producent samochodów Formuły 1 pomagał w budowie sanek, na których triumfowała 28-letnia Williams.

Sanki Williams mają na imię Artur. Tak nazwała je zawodniczka. - Nazywa się łódki, więc dlaczego nie sanki? W zimie Artur jest ze mną wszędzie, z sankami trzema trzymać się dobrze. Widzieć jak pracują, znać ich charakterystykę, a nawet rozmawiać - mówi Williams.

Sanki Williams powstały według projektu Rachel Blackburn i Jamesa Roche'a - inżynierów z Uniwersytetu w Southampton, dla których były tematem pracy doktorskiej. - Pomysł był mój, ale nad sankami pracowała wielka grupa ekspertów - mówi Blackburn. - Nie wiedziałem nic o skeletonie, do tematu podszedłem z inżynierskiego punktu widzenia.

Blackburn i Roche zaczęli pracę nad sankami dla Williams cztery lata temu. Dostali finansowe wsparcie od rządowej organizacji "UK Sport", pomagało im także 20 brytyjskich firm. Wśród nich był m.in. McLaren, który zajmuje się przede wszystkim budową samochodów F1. Technologie wykorzystywane w wyścigach były przydatne przy konstrukcji sanek zbudowanych - tak jak bolidy F1 - z włókna węglowego.

- Miewałem koszmary, w których śniło mi się, że z naszego projektu nic nie wyjdzie - mówił Blackburn. - Ale w końcu nasz projekt został zaaprobowany, a ludzie z McLarena pochwalili naszą pracę. Wtedy uwierzyliśmy w siebie - wspominał. Sanki, których kształt jest idealnie dopasowany do ciała Williams, kosztowały 100 tys. funtów.

Williams w 2009 roku zajęła drugie miejsce w mistrzostwach świata, ale do Vancouver jechała z niewielkimi nadziejami na dobry wynik. Razem z nią do Kanady przybyli twórcy sanek. - To nieprawdopodobne, że Amy wywalczyła złoto. W ogóle nie rozmawialiśmy o medalach, nie wytwarzaliśmy presji. Chcieliśmy po prostu, żeby Amy osiągnęła jak najlepszy wynik.

Williams wyprzedziła Niemki - Kerstin Szymkowiak o 0,56 sekundy i Anję Huber o 0,76. Rywalki oprotestowały kask Brytyjki, który miał specjalne nacięcia poprawiające aerodynamikę pędzącej sportsmenki, ale protesty zostały oddalone.

Williams jest pierwszą Brytyjką od 30 lat, która wywalczyła złoto w indywidualnej konkurencji zimowych igrzysk.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.