Sport.pl

Vancouver 2010. Rodzeństwo z USA reprezentuje Japonię i Gruzję

Chris, Cathy i Allison Reed urodzili się w Kalamazoo w stanie Michigan, ale na igrzyskach olimpijskich reprezentują w parach tanecznych Japonię i Gruzję.
Rodzeństwo Reed pochodzi z mieszanego małżeństwa- ojciec Robert to Amerykanin, matka Noriko pochodzi z Japonii. 20-letni Chris, 22-letnia Cathy i 16-letnia Allison starty na lodzie rozpoczynali w barwach USA, ale potem, z różnych względów, zmienili federacje.

Chris i Cathy, którzy startują w parze, w 2006 roku zdobyli młodzieżowe mistrzostwo USA, ale konkurencja w amerykańskiej czołówce była tak duża, że ich trener - Rosjanin Nikołaj Morozow - znalazł rozwiązanie: starty dla Japonii, w której najważniejsi są soliści i wśród par nie ma aż takiej konkurencji.

Chris i Cathy mają podwójne obywatelstwo, więc szybko zostali zawodnikami japońskiej federacji i stali się jej czołową parą. Dwukrotnie startowali na mistrzostwach świata, gdzie zajmowali 16. miejsca. Po japońsku mówią słabo, ale w kontakcie z federacją pomaga im matka.

Po programie obowiązkowym rodzeństwo Reed zajmuje 18. miejsce na 23 pary. Dwie pozycje za nimi jest ich siostra Allison, która przyjęła gruzińskie obywatelstwo i startuje w parze z Otarem Japaridze.

Allison miała problem ze znalezieniem partnera do tanócw i dopiero w maju 2009 roku trafiła na Japaridze. Cztery miesiące później udało im się nieoczekiwanie zakwalifikować na igrzyska, a po dwóch kolejnych Allison uzyskała gruziński paszport.

Co najmłodsza z rodzeństwa Reed wie o Gruzji? Zna kilka podstawowych słów, wie, że stolicą kraju jest Tibilisi.

- Nigdy tego nie planowaliśmy, ale dzieci mają szansę na starty w największych światowych imprezach, co jest spełnieniem każdego sportowca. Dlaczego nie mieliśmy zrobić wszystkiego, aby im pomóc? - mówi Noriko Reed.

Igrzyska w Vancouver na portalu Sport.pl

Codzienne relacje Z Czuba i na żywo, relacje prosto z Kanady specjalnych korespondentów, wideo komentarze, rozmowy z naszymi gwiazdami i komplet wyników, także tych z nocy polskiego czasu. A rano o godz. 9 w TOK FM magazyn olimpijski Michała Pola. Zapraszamy do śledzenia igrzysk w Sport.pl »

Wybierz bohatera dnia igrzysk na Z czuba.pl »


Więcej o: