Pierwszy dzień igrzysk - podsumowanie

Michael Phelps w fenomenalnym stylu zdobył swój pierwszy w Atenach złoty medal. W wyścigu na 400 m stylem zmiennym Amerykanin pobił rekord świata.

Uzyskał czas 4.08,26.

Phelps ma zamiar w Atenach co najmniej wyrównać rekord Marka Spitza (7 złotych medali w Monachium w 1972 r.). Pierwszy krok do tego uczynił w sobotę.

Pierwszy dzień igrzysk należał jednak do Azji. Dwa pierwsze medale zdobyli Chińczycy. Du Li wygrała rywalizację z karabinku pneumatycznym, a Wang Yifu zwyciężył w rywalizacji w pistolecie pneumatycznym.

W judo dwa złote medale zdobyli Japończycy. Oboje dokonali historycznych wyczynów. Tadahiro Nomura został po raz trzeci mistrzem olimpijskim. Pierwszą kobietą, która zdobyła dwa złote medale jest jego rodaczka Ryoko Tani. Tani po raz czwarty z rzędu walczyła w olimpijskim finale.

W morderczym upale toczył się wyścig kolarski. Wielu znanych zawodników wycofało się na trasie (m.in. drugi w Tour de France Andreas Kloeden). Zwyciężył Włoch Paulo Bettini, który na finiszu pokonał partnera z ucieczki Sergio Paulinho (Portugalia).