Rio 2016. Siatkarze rozbili Kubę, Lisek tuż za podium, sensacyjny Thiago da Silva

Siatkarze przypieczętowali awans do ćwierćfinału zwycięstwem nad Kuba i zajęli drugie miejsce w grupie. Piotr Lisek zajął czwarte miejsce w finale konkursu skoku o tyczce, który niespodziewanie wygrał Brazylijczyk Thiago da Silva, a Marcin Lewandowski był szósty w finale 800 metrów - to najważniejsze wydarzenia nocy 10. dnia igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro.

Siatkarska formalność

Polska bez najmniejszych problemów pokonała Kubę 3:0 (25:18, 25:15, 25:17) w swym ostatnim meczu fazy grupowej igrzysk w Rio. Z czterema zwycięstwa i jedną porażką nasz zespół zajął drugie miejsce w tabeli grupy B. W ćwierćfinale Polacy zmierzą się z Amerykanami, którzy zajęli trzecie miejsce w grupie A. W przypadku awansu do półfinału, biało-czerwoni trafią na lepszego z pary Iran-Włochy.

Lisek tuż za podium, rekordowy Brazylijczyk

Thiago Da Silva ustanowił nowy rekord olimpijski w skoku o tyczce - 6.03 m! - i zdobył złoto. Samba na trybunach! Srebrny medal dla wielkiego faworyta Francuza Renauda Lavillenie'go, brązowy dla Sama Kendricksa. Piotr Lisek zajął czwarte miejsce po skoku na 5,75 m.

800m dla Rudishy, Lewandowski szósty

David Rudisha po swojemu rozegrał bieg na 800 metrów i obronił złoto wywalczone w Londynie. Kenijczyk kontrolował tempo na pierwszym okrążeniu, mocno przycisnął na drugim okrążeniu na przeciwległej prostej i odskoczył rywalom. Srebro dla Taoufika Makhloufiego, a brąż dla Claytona Murphy'ego. Marcin Lewandowski zajął szóste miejsce po dobrym finiszu na ostatnich 100 metrach.

Michalski 7., Bonk zakończył karierę

Arkadiusz Michalski z rezultatem 400 kg w dwuboju zajął 7. miejsce w olimpijskim turnieju podnoszenia ciężarów w kat. 105 kg w Rio. Zwyciężył Uzbek Rusłan Nurudinow - 431 kg. Bartłomiej Bonk spalił podrzut i nie był klasyfikowany. Brązowy medalista z Londynu ogłosił zakończenie kariery.

- Nie oszukujmy się. Mam swoje lata. Nie żałuję, że ta kariera w ten sposób się kończy. Mogłem zająć szóste czy siódme miejsce, ale patrzcie na to, co ja zrobiłem w ciężarach. Medale mistrzostw Europy, świata, igrzysk. Teraz jest czas na młodszych zawodników. A ja odpocznę sobie, siądę z boku i zacznę kibicować - powiedział Bonk .

Lekkoatleci z awansami

Damian Czykier awansował do wtorkowego półfinału biegu na 110 m przez płotki podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. 24-letni lekkoatleta uzyskał - ex aequo z dwoma rywalami - 18. czas eliminacji - 13,63. Do półfinału kwalifikowało się po czterech czołowych zawodników z każdego z pięciu biegów oraz czterech kolejnych z najlepszymi czasami. Czykier uplasował się na piątej pozycji w swojej serii eliminacyjnej, ale jego rezultat pozwolił mu znaleźć się wśród półfinalistów. Najszybszy w eliminacjach był Jamajczyk Omar McLeod - 13,27.

Emilia Ankiewicz i Joanna Linkiewicz awansowały do wtorkowego półfinału biegu na 400 m przez płotki podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Polskie lekkoatletki uzyskały - odpowiednio - dziewiąty i 13. czas eliminacji. Ankiewicz przebiegła dystans w 55,89, co pozwoliło jej na zajęcie trzeciego miejsca w swoim biegu. Rywalizacja z udziałem Linkiewicz toczyła się w wolniejszym tempie. Polka uzyskała 56,07, wygrywając swoją serię kwalifikacyjną. Najszybsza była Jamajka Ristananna Tracey - 54,88.