Rio 2016. Piłka ręczna. Polska - Słowenia. Przegraliśmy, ale wciąż mamy szanse na awans

W 5. kolejce grupy B reprezentacja Polski przegrała ze Słowenią 20:25. Porażka nie przekreśla naszych szans na awans. Ale jeżeli ostatni w tabeli Egipt wygra z Niemcami, to polscy szczypiorniści pożegnają się z turniejem.

Spotkanie rozpoczęło się po myśli Polaków. Prowadziliśmy 4:1 i wydawało się, że tym razem uda uniknąć się kolejnego "horroru". A jednak... Po 20. minutach meczu przegrywaliśmy już 8:10, a Tałant Dujszebajew zaczynał tracić głos. Selekcjoner Polaków był wściekły na bierność zespołu w defensywie, chociaż po meczu ze Szwedami, robił co mógł, by zdjąć presję z Biało-Czerwonych.

- Czy my dzięki temu zwycięstwu odzyskaliśmy grunt pod nogami? Nie. Takie rzeczy to mogą powiedzieć ludzie, którzy doświadczyli wojny albo biedy. Kto nie ma szans na normalne życie, ten ma presję. My się ścigamy z czasem, robimy co możemy, jakąś tam presję mamy, ale grunt pod nogami to się ludziom usuwa w Syrii, a nie w jakimś turnieju - mówił Dujszebajew po wygranej ze Szwedami 24:23.

Słoweńcy grali szybciej, wyglądali na lepiej przygotowanych fizycznie, ale to właśnie oni mieli ponad 10 godzin więcej na odpoczynek.

Widoczny był także brak lidera kadry Michała Jureckiego. Niespodziewanie, wyróżniającą się postacią wśród Biało-Czerwonych był Piotr Wyszomirski. Chociaż nie odbijał zbyt wielu rzutów, to sam zanotował dwa trafienia (a trzy w całym turnieju). Pierwsza połowa skończyła się na 13:13.

Od początku drugiej odsłony mieliśmy problemy ze skutecznością. W 42. minucie przegrywaliśmy już 14:18. Za sprawą Karola Bieleckiego i Michała Szyby- najskuteczniejszych w polskim zespole - zdołaliśmy dogonić rywali na dwie bramki straty.

Niestety w 49. minucie Mariusz Jurkiewicz otrzymał czerwoną kartkę, a Słoweńcy wypracowali sobie bezpieczną pięciopunktową przewagę i wygrali 25:20.

Polska zajmuje czwarte miejsce w grupie B i nie ma szans na lepszą lokatę. Wygraliśmy dwa spotkania, trzy przegraliśmy, ale ćwierćfinał wciąż jest realny. Grę w 1/4 finału może nam odebrać jedynie wygrana Egiptu z Niemcami. W ostatniej kolejce grupy A, Francja gra z Danią, a Chorwacja z Tunezją. Jeżeli faworyci wygrają swoje mecze, to Polska w ćwierćfinale zmierzy się z "Trójkolorowymi".