Rio 2016. To się zapisało 13 sierpnia: Japoński chłopiec zaczął i skończył piękną karierę

Michael Phelps miał 19 lat, gdy zdobył swój pierwszy złoty medal igrzysk olimpijskich. Kusuo Kitamura 13 sierpnia 1932 roku został mistrzem w Los Angeles, mając zaledwie 14 lat. Kilka lat później ojciec pływaka walczącego w drugiej wojnie światowej oddał jego medal, by przetopiony posłużył do produkcji broni

Obserwuj @LukaszJachimiak

Na pewno słyszeliście o Krisztinie Egerszegi. W 1988 roku, na igrzyskach w Seulu Węgierka wygrała 200 m m stylem grzbietowym. Zrobiła to mając 14 lat, jeden miesiąc i dziewięć dni. Tym samym sprawiła, że Kitamura przestał być najmłodszym mistrzem olimpijskim w historii reprezentującym pływanie. Ale wśród mężczyzn jego rekord jest wciąż niepobity.

W olimpijskiej kadrze japońskich pływaków na IO 1932 Kitamura nie był jedynym nastolatkiem. Pływanie w jego kraju od zawsze było ważną dyscypliną sportu, a szkolenie zawodników stało na wysokim poziomie. Szkoda, że tamto pokolenie nie zrobiło takich karier, jakie na pewno mu wróżono. Po wygraniu 1500 m i pobiciu rekordu olimpijskiego Kitamura wróćił do nauki. Ledwie skończył Uniwersytet Cesarski w Tokio, a musiał walczyć w drugiej wojnie światowej. Gdy Japończycy oddawali precjoza, by przetapiane służyły do produkcji broni, jego ojciec postanowił przekazać olimpijskie złoto syna. Medalu nie przyjęto, z powodów emocjonalnych.

Po wojnie Kitamura myślał o wznowieniu kariery, ale miał już 28 lat, od triumfu w Los Angeles minęła mu prawie połowa życia, 13 lat - nie dał rady wrócić. Został urzędnikiem ministerstwa pracy, a później przez lata pomagał szkolić nowych pływaków w japońskiej federacji tego sportu.

13 sierpnia w historii olimpizmu zapisał się również jako dzień, w którym:

- na tych samych igrzyskach co Kitamura - w Los Angeles w 1932 roku - medale zdobywali polscy przedstawiciele sportów wodnych. Srebrny wywalczyła wioślarska dwójka Janusz Ślązak/Jerzy Braun ze sternikiem Jerzym Skolimowskim. Brąz zdobyły czwórka z tym samym sternikiem złożona ze Ślązaka, Brauna, Stanisława Urbana i Edwarda Kobylińskiego oraz dwójka bez sternika Henryk Budziński i Jana Krenz-Mikołajczak

 

- Aleksy Antkiewicz wywalczył brązowy medal w boksie na igrzyskach w Los Angeles, w 1948 roku. Zwycięzca plebiscytu "Przeglądu Sportowego" za tamten rok został pierwszym polskim powojennym medalistą olimpijskim. W Londynie Antkiewicz występował w wadze piórkowej, cztery lata później (igrzyska w Helsinkach) zdobył srebrny medal w wadze lekkiej.

Cykl "To się zapisało" będziemy prezentować do ostatniego dnia igrzysk w Rio de Janeiro. Chcemy przypomnieć w nim najciekawsze olimpijskie historie, które wydarzyły się i osiem, i 108 lat temu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.