PŚ w biegach. Johaug zdobyła Kryształową Kulę

Therese Johaug wygrała bieg pościgowy na 10 km stylem dowolnym w Falun. W starcie kończącym sezon 2013/2014 wyprzedziła o 29,2 s inną Norweżkę, Marit Bjoergen. Johaug pierwszy raz w karierze zdobyła Kryształową Kulę. Jedyną Polką, która startowała w Szwecji, była Sylwia Jaśkowiec. Nasza zawodniczka zajęła 27. miejsce. Lecząca kontuzję Justyna Kowalczyk ukończyła sezon na 12. miejscu.

Po dwóch etapach finału PŚ Johaug była liderką. Pozycję zawdzięczała świetnej postawie w sobotnim biegu łączonym, który wygrała, wyprzedzając Bjoergen o 33,6 s. Dlatego w niedzielę wyruszyła na trasę 15 sekund przed starszą koleżanką.

W Norwegii i Szwecji bieg nazywany myśliwskim zapowiadano jako pogoń, w jaką "narciarski potwór" Bjoergen rzuci się za "biednym króliczkiem", czyli Johaug. Króliczek nie dał się dogonić - świetnie dysponowana liderka na trasie jeszcze powiększyła przewagę nad najgroźniejszą rywalką.

Bjoergen uchodziła za murowaną faworytkę finału po ubiegłotygodniowym zwycięstwie w Oslo na 30 km. Po nim do 34-letnia multimedalistka igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata w klasyfikacji generalnej PŚ traciła do niespełna 26-letniej Johaug tylko 39 punktów.

Ostatni weekend rywalizacji Bjoergen zaczęła od mocnego uderzenia, wygrywając sprint. Johaug była w nim dopiero 17. i w klasyfikacji finału PŚ traciła do koleżanki prawie pół minuty. Bieg łączony należał jednak do niej, a w niedzielę znów potwierdziła wielką klasę. Jej prowadzenie nawet przez moment nie było zagrożone. Zdobyła 200 punktów, a Bjoergen 160 i ostatecznie sezon ukończyła mając o 47 pkt więcej.

Dla Johaug wygranie klasyfikacji generalnej Pucharu Świata to największy sukces w karierze. Johaug wywalczyła także małą Kryształową Kulę za rywalizację na dystansach, na igrzyskach w Soczi zdobyła srebrny medal w biegu na 30 km stylem dowolnym i brązowy w biegu na 10 km stylem klasycznym, a w styczniu została zwyciężczynią Tour de Ski. Tam nie startowała Justyna Kowalczyk, w proteście przeciwko zmianom kalendarza startów. A Bjoergen wycofała się w trakcie rywalizacji, tłumacząc się problemami zdrowotnymi.

W końcówce sezonu właśnie ze względu na kłopoty ze zdrowiem nie biegała Kowalczyk. Podopieczna Aleksandra Wierietielnego na igrzyskach w Soczi startowała ze złamaną piątą kością śródstopia, a po nich uznała, że nadszedł czas, by wyleczyć kontuzję.

Kowalczyk ukończyła sezon na 12. pozycji. 40. miejsce w klasyfikacji generalnej zajęła Sylwia Jaśkowiec, 61. - Paulina Maciuszek, 107. - Kornelia Kubińska, 112. - Agnieszka Szymańczak, a 115. - Ewelina Marcisz. Po raz pierwszy w historii w jednym cyklu punkty zdobyło aż sześć Polek.

Rekordowe osiągnięcie zanotowały też Norweżki, które w całości zajęły podium sezonu. Za Johaug i Bjoergen uplasowała się Astrid Uhrenholdt Jacobsen. Po raz ostatni zawodniczki z jednego kraju pucharowe podium w klasyfikacji generalnej zdominowały 19 lat temu, gdy stanęły na nim Rosjanki: Jelena Wialbe przed Niną Gawriluk i Łarisą Łazutiną.

Już wcześniej po raz trzeci z rzędu tytuł najlepszej sprinterki zapewniła sobie Amerykanka Kikkan Randall.