Soczi 2014. Polscy panczeniści tylko za Holandią. Drugie miejsce w klasyfikacji medalowej!

Czy ktoś się tego spodziewał? Polscy panczeniści zdobyli w Soczi w sumie trzy medale i zajęli drugie miejsce w klasyfikacji medalowej w łyżwiarstwie szybkim. Dla kraju, który nie ma krytego toru, to wynik z kosmosu! Wyższe miejsce zajęliśmy tylko w skokach narciarskich.
Polscy panczeniści zdobyli w Soczi trzy medale. Złoto wywalczył w biegu na 1500 m Zbigniew Bródka, srebro sztafeta kobiet w składzie Luiza Złotkowska, Katarzyna Bachleda-Curuś, Natalia Czerwonka i Katarzyna Woźniak, a brąz sztafeta mężczyzn, w której jechali Bródka, Konrad Niedźwiedzki i Jan Szymański. W liczbie zdobytych medali ustąpiliśmy tylko potędze w tej dyscyplinie sportu - Holandii. Wyprzedziliśmy m.in. Czechy, Chiny, Koreę Południową, czy Rosję.

Dla porównania na igrzyskach w Vancouver zdobyliśmy tylko brąz (sztafeta kobiet) i zajęliśmy dziewiąte miejsce.

Wyższą pozycję zajęliśmy tylko w klasyfikacji medalowej w skokach narciarskich. Dwa złota Kamila Stocha dały nam pierwsze miejsce. W Vancouver po dwóch srebrach Adama Małysza zajęliśmy trzecią lokatę. Polska została w Soczi uwzględniona również w klasyfikacji medalowej biegów narciarskich. Złoto Justyny Kowalczyk w biegu na 10 km "klasykiem" dało nam piątą pozycję. Taką samą, jaką zajęliśmy w Vancouver, gdzie Kowalczyk wywalczyła złoto, srebro i brąz.