Soczi 2014. Armin Zoeggeler rekordzistą zimowych igrzysk

:
-
Armin Zoeggeler

Armin Zoeggeler (Fot. FABRIZIO BENSCH REUTERS)

40-letni Armin Zoeggeler został pierwszym sportowcem w historii, który zdobył medale na sześciu zimowych igrzyskach olimpijskich. Włoch zdobył w niedzielę brąz w rywalizacji saneczkarzy.


Gdy 40-letni Ole Einar Bjoerndalen wygrał sprint w Soczi, znalazł się na czołówkach sportowych serwisów internetowych na całym świecie. Gdy jego równolatek z Włoch przechodził w niedzielę do historii igrzysk, wielu kibiców przegapiło ten fakt. A worek medali zdobytych przez Zoeggelera nie byłby dużo lżejszy od tego zgromadzonego przez Norwega.

Od Lillehammer do Soczi

Czy Zoeggeler jest najwybitniejszym saneczkarzem w historii, to rzecz dyskusyjna, ale na igrzyskach zawsze był w formie i nie schodził z podium.

Zaczęło się od brązowego medalu, który zdobył w Lillehammer w 1994 roku jako 20-latek. Potem zdobywał kolejno: srebro w Nagano, złoto w Salt Lake City i Turynie, brąz w Vancouver i teraz znów brąz. Dzięki szóstemu medalowi Zoeggeler wyprzedził Georga Hackla. Niemiec miał ich pięć, trzy złote i dwa srebrne. Włoch może jeszcze poprawić swój dorobek, jeśli Włosi zdobędą podium w sztafecie debiutującej w tym roku na igrzyskach.

"Przybył, podbił, zdominował"

Zoeggeler stracił 1,271 sekundy do Niemca Felixa Locha, który obronił tytuł z Vancouver, i o 0.795 s drugiego Rosjanina Alberta Demczenko. - Przybył, zobaczył, podbił, zdominował, zrobił wszystko, co mógł - powiedział Chris Mazdzer, Amerykanin, który w Soczi zajął 13. miejsce. - Co ma jeszcze zrobić? - dodał retorycznie.

W czasie długiej kariery poza sześcioma medalami igrzysk Zoeggeler ma 103 miejsca na podium w Pucharze Świata, w tym 57 zwycięstw. Z mistrzostw świata skompletował 10 krążków, w tym sześć z najcenniejszego kruszcu. W klasyfikacji generalnej PŚ na podium był piętnastokrotnie, w tym dziesięć razy na najwyższym jego stopniu.

Choć Zoeggeler nie zapowiedział końca kariery, już wcześniej ogłosił, że będą to jego ostatnie igrzyska. - Prawdopodobnie mógłby to robić dalej, ale w pewnym momencie dochodzi się do miejsca, kiedy zrobiłeś już wszystko - skomentował Mazdzer.

Relacje z najważniejszych zawodów w aplikacji Sport.pl Live na iOS, na Androida i Windows Phone

Zobacz także
  • Polska ekipa podczas otwarcia ogrzysk. Na zdjęciu saneczkarki UKS Nowiny Wielkie: druga z prawej Natalia Wojtuściszyn, obok niej Ewa Kuls Marzenie naszych saneczkarek spełnione. Teraz "cztery dobre, równe ślizgi" [ZDJĘCIA]
  • Zawsze chętnie oglądałem zawody bobslejowe, bo... uwielbiałem patrzeć na bobsleje. Wygląda jednak na to, że jest ktoś, kto próbuje równać do poziomu efektowności ich zawodów. Skeletoniści odbyli już pierwszy (nieoficjalny) trening w Soczi. Oto, jak prezentowali się olimpijczycy w swoich fantazyjnie malowanych kaskach. Na zdj. Kanadyjka Sarah Reid Soczi 2014. Skeletoniści i ich efektowne kaski
  • Monika Hojnisz Soczi 2014. Polacy już trenują na olimpijskich arenach [ZDJĘCIA]
Skomentuj:
Soczi 2014. Armin Zoeggeler rekordzistą zimowych igrzysk
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje